جزئیاتی از قایق اشراف زاده مصری

به گزارش آبنما کار، مقبره اشراف زادگان و مقام های عالی رتبه مصر باستان همواره حیرت باستان شناسان را برانگیخته است. اشیائی که سالیان طولانی در مقبره ها دفن شده بودند حالا در موزه های معتبر سراسر جهان به معرض نمایش گذاشته شده اند. نسخه های مینیاتوری از قایق و کارگاه های مصر باستان که در مقبره یکی از مقام های دربار فرعون کشف شده حالا در موزه متروپولیتن نیویورک به معرض نمایش گذاشته شده است.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، ماکت یک قایق به همراه بیست وسه ماکت دیگر قایق به همراه باغ و کارگاهی در یک دالان مخفی کشف شدند که در گذرگاه منتهی به مقبره سنگی پیشکار سلطنتی به نام «مکت رع» (Meketre) قرار داشت. این پیشکار فعالیتش را در دربار «منتوهوتپ دوم»، فرعون دودمان یازدهم مصر شروع کرد و به پادشاهان بعدی او تا اوایل دودمان دوازدهم خدمت کرد.

در قایق کوچکی که به همراه آدمک های درون آن تولید شده است، «مکت رع» درحالی دیده می شود که درون اتاقک کوچکی شکوفه نیلوفر آبی را بو می کند. در یک قایق واقعی این اتاقک از چوب ساخته می شد و کتان یا چرم برای پوشاندن آن به کار می رفت. در این قایق کوچک، اما پارچه ها تاحدی بالا رفته اند تا نسیم وارد کابین شود. روی هر طرف سقف کابین سپرهای چوبی نقاشی شده است.

یک خواننده که دستش را روی لبانش گذاشته و یک چنگ نواز نابینا، «مکت رع» را در سفرش سرگرم می کنند. در مقابل او مردی ایستاده است که احیانا ناخدای کشتی است و دستانش را روی سینه اش قرار داده است. همانطور که دوازده پاروزَن قایق را به حرکت در می آورند، یک دیده بان عمق رودخانه را می سنجد. در قسمت عقب، سکاندار سکان را کنترل می کند.
این قایق ممکنست شبیه به قایقی باشد که «مکت رع» در طول زندگی خود از آن استفاده می کرد. با این وجود، برخی جزییات نشان میدهد که در این سفر، «مکت رع» به سمت زندگی بعد از مرگ درحال سفر است. به عنوان مثال، شکوفه ای که وی در دست دارد، نیلوفر آبی است؛ گلی که برای مصریان باستان نماد تولد باردیگر بود. قدمت این قایق به ۱۹۸۱ تا ۱۹۷۵ قبل از میلاد باز می گردد.

یکی دیگر از اشیائی که در همان تالار مخفی کشف شد، ماکت چهارگوشه از یک انبار غله بود که گوشه های آن به نحوی تولید شده است که از آن در مقابل سارقان حفاظت کند. فضای داخلی این انبار به دو قسمت تقسیم شده است؛ جایی که غلات در آن نگهداری می شود و محوطه حسابرسی. این انبار به طول ۷۴.۹ سانتی متر، عرض ۵۶ سانتی متر و ارتفاع ۳۶.۵ سانتی متر تولید شده است.

تمام اتاق های قابل دسترس در مقبره «مکت رع» در دوران باستان مورد سرقت و غارت قرار گرفته بودند، اما در اوایل سال ۱۹۲۰ میلادی، «هربرت وینلاک» ـ کاوشگر موزه متروپولیتن ـ می خواست طرح دقیقی از مقبره را برای نقشه خود از گورستان «دودمان یازدهم» در شهر باستانی «تبس» به دست آورد و بدین سبب گروهی از کارگران ویرانه های انباشته شده را جمع آوری کردند. در این عملیات بود که اتاقک کوچک مخفی، شامل بیست وچهار ماکت حدودا سالم کشف شد. در نهایت نیمی از اشیاء به موزه مصر، قاهره و نیمی دیگر به موزه متروپولیتن در آمریکا ارسال شدند.

منبع: