نمایشگاه عکس آبادان روایت همدلی

به گزارش آبنما کار نمایشگاه عکس آبادان روایت همدلی همزمان با چهلمین روز درگذشت جان باختگان حادثه ریزش ساختمان متروپل آبادان و با هدف همدردی در ایوان انتظار متروی میدان ولی عصر (عج) راه اندازی شد.

به گزارش آبنما کار به نقل از مهر، آئین افتتاح نمایشگاه آبادان روایت همدلی چهارشنبه ۱۵ خرداد با حضور امیرحسین سمیعی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری، سیدمحمد نقیب معاون امور فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره برداری مترو و تعدادی از هنرمندان در ایوان انتظار متروی میدان ولی عصر (عج) برگزار گردید.
آئین افتتاحیه نمایشگاه «آبادان روایت همدلی» چهارشنبه ۱۵ تیر به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با همکاری حوزه هنری استان خوزستان، شرکت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه و مجموعه روایت جهاد، در ایوان انتظار میدان ولی عصر (عج) برگزار گردید. این نمایشگاه با نمایش آثاری با مبحث ساختمان متروپل آبادان همزمان با چهلمین روز درگذشت جان باختگان حادثه ریزش ساختمان متروپل آبادان و با هدف همدردی با مردم داغدار و بازماندگان این حادثه با حضور امیرحسین سمیعی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری، سیدمحمد نقیب معاون امور فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره برداری مترو و تعدادی از هنرمندان در ایوان انتظار متروی میدان ولی عصر (عج) برگزار گردید.
سمیعی: «آبادان روایت همدلی» بستری برای نشان دادن مسئولیت پذیری جامعه هنر است
معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در این آئین اظهار نمود: نمایشگاه «آبادان روایت همدلی» بستری برای نشان دادن مسئولیت پذیری جامعه هنر است بخصوص در این روزها که با واکنش های بموقع خود مرهمی بر اتفاقات و مسائلی همچون حادثه ریزش ساختمان متروپل آبادان هستند که دل مردم را به درد می آورند.
امیرحسین سمیعی اظهار داشت: مسئولیت پذیری، میهمان پذیری و میهمان دوستی، مهر، محبت و صمیمیت مردم آبادان همیشه زبانزد بوده است و این خصوصیت در حادثه ریزش ساختمان متروپل و همیاری مردم برای کمک رسانی به معرض نمایش گذاشته شد.

وی اضافه کرد: نقش برادران و خواهران ما در دفاع مقدس بر کسی پوشیده نیست، در همین حادثه ریزش ساختمان متروپل، عزیزانی که از خانه های خود گذشتند، داغدار بودند اما همچنان میهمان نوازی می کردند، این نشان از یک اصالت بزرگ و ریشه دار در فرهنگ غنی ما دارد.
سمیعی بیان نمود: آثار هنرمندان در نمایشگاه «آبادان روایت همدلی» عواطف و احساسات جمعی تمام مردم را در حادثه ریزش ساختمان متروپل به نمایش می گذارد.
نقیب: سعی کردیم تا مجاهدت مردم در حادثه متروپل را به نمایش بگذاریم
سیدمحمد نقیب معاون امور فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره برداری متروی تهران هم در این آئین اظهار نمود: ما سالهاست غم مشترکی از خوزستان داریم، تعداد قابل توجهی از جوانان ما در هشت سال دفاع مقدس در این استان به شهادت رسیدند و عِرق خاصی نسبت به این استان داریم و مردم ما در روزهای مختلف بخصوص در نوروز و اردوهای راهیان نور تلاش می کنند در خوزستان حضور داشته باشند. آبادان هم بعنوان یک منطقه ای که عملیات مختلف هشت سال دفاع مقدس همچون عملیات والفجر برگزار شد، از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.
وی اظهار داشت: حادثه ریزش ساختمان متروپل بار دیگر، قلب مردم ایران را متوجه خوزستان کرده است، رهبر معظم انقلاب هم تاکید نمودند که به این اتفاق رسیدگی شود و با مسببین هم به شدت برخورد شود، ما هم به فراخور جایگاهی که برای خدمت به مردم داریم، تلاش و مجاهدت مردم را در حادثه ریزش ساختمان متروپل را در نمایشگاهی به معرض نمایش گذاشته ایم تا مردم با این رشادت ها بیشتر آشنا گردند.
نقیب اضافه کرد: مجاهدت و کمک رسانی مردم در حادثه ریزش ساختمان متروپل آبادان نشان داد که مردم ما، همان مردم دهه ۶۰ هستند، همان رشادت هایی که سبب شد حصر آبادان شکسته شود، آن رشادت ها بار دیگر در حادثه ساختمان متروپل به معرض نمایش گذاشته شد.
وی با گرامیداشت یاد کشته شدگان حادثه ریزش ساختمان متروپل ابراز امیدواری کرد که دیگر حوادثی همچون متروپل در کشور رخ ندهد.
مرتضی یاقوتی یکی از هنرمندان شرکت کننده در نمایشگاه «آبادان روایت همدلی» با روایت هایی از حادثه ریزش ساختمان متروپل و عزدارای مردم داغدار آبادان اظهار داشت: این مردم حقشان این نیست، من در حادثه متروپل، بعنوان یک شاهد می توانم سخن بگویم، گریه ها و زجه های مادران را هنگام خاکسپاری فرزندانشان، همدلی خوزستانی ها، بودن در کنار هم، را دیدم اما همدلی و همیاری مسؤلان است که کمتر دیده می شود.
وی اضافه کرد: پس از حادثه نمایشگاه ها برپا و مستندهایی در مدت یک هفته نهایت یک سال به معرض نمایش گذاشته می شود اما داغ دل خانواده ها هیچگاه فراموش نمی گردد، من از مسؤلان می خواهم که به وضعیت مردم و داغدیدگان رسیدگی کنند.
به درخواست یاقوتی، شرکت کنندگان در مراسم افتتاح نمایشگاه «آبادان روایت همدلی» به احترام جان باختگان حادثه ریزش ساختمان متروپل آبادان یک دقیقه سکوت کردند.
این نمایشگاه همزمان با چهلمین روز درگذشت جان باختگان حادثه ریزش ساختمان متروپل و با هدف همدردی با مردم داغدار آبادان برگزار شده و شامل ۳۰ عکس و ۱۰ اثر گرافیکی از عکاسان و هنرمندانی از خوزستان، قزوین، تهران و بوشهر است.
در این نمایشگاه آثار ثبت شده عکاسان خوزستانی؛ علی معرف، مرتضی یاقوتی و محمد آهنگر در ایام سخت آواربرداری از ساختمان فروریخته متروپل آبادان به معرض نمایش گذاشته شده است.
آثار گرافیکی به نمایش در آمده هم در چارچوب پوستر توسط هنرمندانی از استانهای خوزستان، قزوین، تهران و بوشهر خلق شده است.
اسماعیل قائدی، سعید روئین تن، بهنام شیرمحمدی، محمد ترک، محمدرضا دوست محمدی، یاسر باغداری، زهرا دباغ، حدیث کاظم پور، زهرا صابری و مریم دباغ هنرمندانی هستند که پوسترهایشان در نمایشگاه «آبادان روایت همدلی» به نمایش درآمده است.