در دومین شب از نوای مهر چه گذشت؟ شب پررونق تک آهنگ ها در تالار رودکی

آبنما کار: اولین جشنواره ملی موسیقی نوای مهر با سپری کردن شب تک آهنگ ها در 14 اسفند ماه فعالیت خودرا از سر گرفت.

به گزارش آبنما کار به نقل از ستاد خبری اولین جشنواره ملی موسیقی «نوای مهر»، تالار رودکی از عصر روز شنبه ۱۴ اسفند ماه میزبان ۹ گروه موسیقی از شهرهای مختلف ایران بود که در حضور هیات داوران این بخش همچون مجید انتظامی، سعید شریفیان و عبدالجبار کاکایی اجراهای متنوعی را در سبک های مختلف روی صحنه بردند.
اجرای اول بر عهده سنتورنوازان «انوشه» به سرپرستی امید انوشه از استان یزد بود که قطعه ای را روی شعری از هوشنگ ابتهاج اجرا کردند. این گروه که فعالیت رسمی خودرا از سال ۱۳۹۲ شروع کرده، تشکیل شده از ۱۰ نوازنده سنتور، یک خواننده آقا و ۲ همخوان خانم است. در این گروه، قطعات طوری نوشته و تنظیم می شوند که نوازندگان بدون به هم ریختن فرم و چهارچوب قطعه، فواصل گوناگونی را اجرا می کنند.
اما اجرای دوم را گروه ساز و آواز «جام» که متشکل از ۲ هنرمند نوجوان خراسانی بود، روی صحنه بردند. دوتارنوازی این گروه بر عهده مهدیس ابراهیمیان بود که تا حالا اجراهایی هم در جشنواره فجر داشته و همین طور خوانندگی بر عهده محمدامین امینی بود که از برگزیدگان جشنواره فجر است. این ۲ هنرمند نوجوان نیز قطعه ای را برمبنای دوبیتی های محلی تربت جام روی صحنه بردند.
پس از آن نوبت مازندرانی ها بود که قطعه خودرا برای هیات داوران اجرا کنند. گروه «مهربانگ» به سرپرستی فرزاد محمدنژاد قطعه ای را بر روی شعری از ایرج قنبری اجرا کردند. گروه «مهربانگ» تا حالا اجراهای مختلفی در ایران و خارج از کشور داشته است.
سپس گروه «نغمه های افلاکی زاگرس» که نزدیک به سه دهه سابقه در حوزه تولید و اجرای آثار حماسی را دارد به سرپرستی طاهر مرادی روی صحنه رفتند و قطعه فولکلور «دایه دایه» را اجرا کردند. این گروه نیز تا حالا در جشنواره های مختلفی روی صحنه رفته است.
پس از آن نوبت گروه «سردار» از خراسان رسید. این گروه به سرپرستی و خوانندگی مهدی اسماعیل زاده قطعات «شروانی» و «الله خاده» را برمبنای شعری از جعفرقلی زنگلی برای اجرا انتخاب نموده بودند. گروه «سردار» نیز تا حالا در جشنواره های مختلفی روی صحنه رفته است.
جشنواره ملی موسیقی «نوای مهر» در دومین شب خود همین طور میزبان گروه «دلنوازان هنر» از تهران بود که به سرپرستی محمدمهدی ساوه قطعه ای را بر روی شعری از نفیسه سادات موسوی در حضور هیات داوران اجرا کردند.
اما گروه «سیلم» از مازندران که سابقه حضور در فستیوال های مختلفی را دارند، شامگاه گذشته به سرپرستی سعدی صادقی قطعه ای را بر روی شعری از علی هاشمی چلاوی اجرا کردند.
هشتمین اجرا هم بر عهده گروه «ارغنون» از استان مرکزی بود که به سرپرستی امید دانشور اجرای خودرا در سبک پاپ روی صحنه بردند. این گروه که تا حالا در فستیوال های مختلفی شرکت کرده است، قطعاتی بر روی اشعار امید دانشور و شبیر گودرزی اجرا کردند.
در نهایت گروه «آتیلا» از آذربایجان شرقی پرونده بخش «تک آهنگ» را در اولین جشنواره ملی موسیقی «نوای مهر» بست. این گروه به سرپرستی حسین رسولی قطعه ای را روی شعری از ابراهیم ابراهیمی اجرا کردند. این گروه بیش از ۳۰ مقام در جشنواره های مختلف کسب کرده است.

منبع: