دیدار معاون هنری وزیر ارشاد با خالق سرود ملی ایران

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت با حسن ریاحی دیدار کردند.

به گزارش آبنما کار به نقل از روابط عمومی موسسه هنرمندان پیشکسوت، سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس هیئت امنا موسسه هنرمندان پیشکسوت به همراه نیکنام حسینی پور مدیرعامل موسسه به خانه استاد حسن ریاحی رفتند.
سید مجتبی حسینی، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فضای هنری و آثار هنری قشقایی در خانه استاد ریاحی با بیان خاطره ای از تحسین گردشگران آلمانی از فرش قشقایی اظهار داشت: حالا در حال بازگشت و توجه به هنر اصیلی مانند فرش هستیم، که در آن تذهیب را هم می بینیم. هنر تذهیب ایرانی همچون بافته های ایرانی برآمده از بداهه پردازی است. حال هر گوشه از ایران که در بداهه پردازی و سلطه هنری مهارت بیشتری داشتند؛ آسان تر دراین زمینه کار می کردند.
در قسمتی از این دیدار حسن ریاحی به فراموشی مقام ها در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: در عصر فناوری قرار داریم و بیشتر فعالیت ها بوسیله سیستم ها انجام می شود. هر سازی را می توان زد و ضبط کرد. پس شاهد کاهش نوازندگی هستیم. همانطور که مشاهده می نماییم ارکسترها در دنیا نیز کم شده است. اما این ماشینی شدن جذابیت را کم می کند. امروز هر نوع موسیقی با بهترین کیفیت در دسترس جوانان قرار دارد. در دوران جوانی ما تنها نیم ساعت موسیقی کلاسیک از رادیو پخش می شد. در صورتیکه این روزها شاهد کم رنگ شدن موسیقی کلاسیک و حتی موسیقی سنتی کشورمان هستیم.
ریاحی همین طور بیان کرد: آموزش در دانشگاه ها مشکل دارد. این مراکز اندیشیدن را یاد نمی دهند و تنها نظریه و قوانین آموزش داده می شود. برای تربیت آهنگسازان توانمند نیاز به راه اندازی کانون داریم تا جوانان خلاق را دور هم جمع کند. البته باید بودجه ای به این کار اختصاص داد تا الگوهای موفق دنیا و موسیقی محلی خودمان را بررسی نمایند.