معاون گردشگری: ایران آماده پذیرش توریستهای خارجی می شود

به گزارش آبنما کار معاون گردشگری از رایزنی با ستاد ملی مدیریت کرونا برای تعیین شرایط پذیرش توریستهای خارجی اطلاع داد و اظهار داشت: ایران دست کم تا یک ماه دیگر آماده پذیرش گردشران بین المللی است.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، ولی تیموری در متنی که در صفحه شخصی اش منتشر نموده، از مذاکره با نمایندگی ها و رایزن های فرهنگی ایران در خارج از کشور برای همکاری و همراهی مجدانه در فرآیند اعتمادسازی و رونق باردیگر گردشگری ورودی اطلاع داده است.
او با اشاره به تجربه ای که ایران در دو هفته اخیر در سفرهای داخلی با وجود کرونا داشته است، نوشته که «در سطح داخلی بعد از پیگیری های مصرانه، در نهایت توانستیم ستاد ملی مدیریت کرونا را به لزوم تغییر رویکرد کلی در مقابله با ویروس کرونا متقاعد نماییم و بالأخره دو هفته پیش پیشنهاد وزارت میراث فرهنگی و گردشگری در خصوص لزوم توجه توأمان به «سلامت و معیشت مردم» به تصویب رسید.
حالا با تدوین پروتکل بهداشتی «سفر + سلامت» گردشگری داخلی جان تازه ای گرفته و تمام اجزا و حلقه های زنجیره بزرگ گردشگری با رعایت موازین بهداشتی و اصول فاصله گذاری اجتماعی بعد از چند ماه تعطلی مطلق فعال شده اند؛ به نحوی که در دو هفته گذشته نزدیک به چهار میلیون و ۲۰۰ هزار نفر شب اقامت در کشور به ثبت رسید.
با تکمیل چرخه خدمات رسانی گردشگری داخلی مصمم هستیم با همت همیشگی و مساعدت های دلسوزانه، رایزنی های لازم با ستاد ملی مدیریت کرونا را برای بازگشایی تدریجی مرزهای بین المللی کشور به روی گردشگران بین المللی با درنظر گرفتن ملاحظات بهداشتی و شرایط هر یک از کشورها آغاز نماییم. بطور حتم این فرآیند حداقل یک ماه طول می کشد. با این وجود می دانید ورود باردیگر توریستهای خارجی به کشور امری نیست که با بیان باز شدن مرزهای کشور یک باره اتفاق افتد، لازم است مذاکرات و رایزنی ها و اقدامات اعتمادساز گسترده ای از الان در دستور کار قرار گیرد.»
علی اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ هم روز گذشته از کوشش برای از سرگیری تعاملات گردشگری بین المللی اطلاع داد و اظهار داشت: مبحث آغاز گردشگری خارجی در ستاد مقابله با کرونا در دست بررسی می باشد، با عنایت به این که از ماه آینده حدودا همه کشورهای منطقه درحال راه اندازی گردشگری خارجی هستند، ما هم تلاش می نماییم از بازار عقب نیفتیم.
او اضافه کرد: برآوردها این بود که تا آخر سال میلادی در جهان این صنعت در رکود کامل باشد، ولی به نظرم این مورد به همین رویه نخواهد بود و بعضی از کشورها در حوزه گردشگری فعالیتهای خویش را شروع کرده اند. ایتالیا همچون کشورهایی است که درهای گردشگری را به روی گردشگران گشوده است.
مونسان اظهار نمود: تصور همگان بر این بود که برگشت گردشگری به وضعیت نرمال طول می کشد، اما خوشبختانه این برگشت به خوبی صورت گرفت و به نظر من این یکی از خصوصیت ها و مختصات صنعت توریسم است و شاید اگر یک صنعت دیگر متحمل این ضربه می شد به این زودی امکان بازگشت به وضعیت نرمال را نداشت.
محمدابراهیم لاریجانی ـ مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری ـ چندی قبل به ایسنا گفته بود که فعالیت ایران در بازارهای گردشگری بین المللی از نیمه تیرماه با اولویت کشورهای همسایه شروع می شود و احیانا از اول مردادماه با از سرگیری برخی پروازها، پذیرش توریست از مرزهای هوایی امکان پذیر خواهد بود.
صحبت از بازگشایی مرزهای بین المللی ایران برای پذیرش توریستهای خارجی درحالی از جانب این وزارتخانه مطرح می شود که ایران هیچگاه مرزهای هوایی و زمینی را رسما مسدود نکرد، بلکه با شیوع کرونا و تعلیق برخی پروازهای بین المللی به مقصد ایران، رفت و آمدهای بین المللی متوقف گردید. با این وجود هنوز پروازهای بین المللی برخی از ایرلاین های ایرانی و خارجی برقرار است و همه راه ها مسدود نشده است. به قول آژانس های گردشگری، درحال حاضر ممنوعیتی برای سفر به ایران وجود ندارد، اما لازم است همانند سایر کشورها، پروتکل هایی برای پذیرش اتباع و توریستهای خارجی تهیه شود تا اعتماد گردشگران بیشتر از گذشته جلب شود.