حریم و عرصه مسجد جامع ساوه آزاد می شود، تولید ۲۰۰ هزار شغل توسط میراث فرهنگی

آبنما کار: رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: سال قبل ۲۰۰ هزار شغل توسط سازمان در کشور تولید شد.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، علی اصغر مونسان در حاشیه بازدید از مسجد جامع و بازار تاریخی ساوه در جمع خبرنگاران بیان کرد: مسجد جامع ساوه ریشه ای سلجوقی دارد و در دوره صفوی هم اتفاقاتی در این مجموعه رخ داده است که با این تفاسیر قدمتی بیش از۱۰۰۰ سال را می توان برای آن متصور بود.
وی بیان کرد: تابحال مرمت های خوبی در مجموعه انجام شده و نیاز است اعتباراتی برای آزادسازی حریم و عرصه انجام گیرد و برای آزادسازی حریم ۱۰ هکتار زمین نیاز است که باید به صورت معوض در اختیار ساکنان قرار گیرد و در این راستا حتما با وزیر راه و شهرسازی رایزنی می شود تا این زمین دریافت و به صورت معوض در اختیار مردم قرار گیرد تا بتوان عرصه را آزاد کرد.
مونسان افزود: در این سفر برای مرمت ابنیه های تاریخی استان مرکزی ۵ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که بخشی از این اعتبارات حتما برای مرمت مسجد جامع ساوه در نظر گرفته می شود تا کار با سرعت مناسب به پیش رود.
وی با اشاره به اینکه حوزه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان، سه بخش اثرگذار در زمینه اشتغال هستند و با منابع مالی کمتر از دیگر حوزه ها می توانند ایجاد شغل کنند، اضافه کرد: پارسال با اعتبارات بسیار پایین نسبت به سایر دستگاه های اجرایی، موفق شدیم بیشتر از ۲۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد نماییم.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار نمود: در حوزه گردشگری با هر ۵۰ میلیون تومان یک شغل بوجود آمده است و ۴۰۰ واحد بومگردی کشور به ۱۷۰۰ واحد بومگردی رسیده است که هر واحد با حداقل حمایت، حدود ۸ شغل ایجاد می کند، همینطور پروژه های حوزه گردشگری اشتغالزا بوده اند به صورتی که هم اکنون حجم سرمایه گذاری در این عرصه ۱۸۰ هزار میلیارد تومان است و در عمر دوساله دولت دوازدهم بالغ بر ۳۹۰۰ موافقت اصولی صادر گردیده است که نشان داده است سرمایه گذاران نسبت به حوزه گردشگری امیدوار هستند و این حوزه را پررونق دیده اند. این حجم سرمایه گذاری نویدبخش آینده ای موفق در حوزه گردشگری کشور است.
مونسان اظهار داشت: از۱۹۰۰ پروژه گردشگری در کشور، ۵۰۰ پروژه صرفا به ساخت هتل اختصاص دارد که آینده صنعت توریسم کشور را خوب ترسیم می کند. هم اکنون رونق گردشگری را در حوزه گردشگری داخلی و خارجی شاهد می باشیم به صورتی که رشد ۵۲ درصدی ورود توریست خارجی در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ حاصل شده است و امسال هم در سه ماهه نخست سال بیشتر از ۴۰ درصد رشد به ثبت رسیده و باوجود تحریم ها، حذف پروازهای مستقیم و حضور ابرقدرت ها در خلیج فارس و تشدید ایران هراسی با اقدامات سازمان این اثرات منفی خنثی شده است.