اتریش آثار باستانی غارت شده را به روسیه باز می گرداند

به گزارش آبنما کار مقامات « اتریش» اعلام کردند، آثار باستانی که در جریان جنگ جهانی دوم از روسیه غارت شدند، به این کشور بازگردانده می شوند.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا و به نقل از آرت نیوزپیپر، موزه «زالتسبورگ» اتریش در مجموع هشت اثر باستانی را که توسط یکی از سربازان ارتش این کشور بعنوان غنیمت جنگی از یک موزه لطمه دیده و جنگ زده یکی از شهر «تمریوک» خارج شده بود، به روسیه باز می گرداند.
قدمت بعضی از این آثار به ۲۰۰۰ سال پیش و تمدن «هلنیستی» بازمی گردد.
« ولادیمر پوتین» رئیس جمهور روسیه و «الکساندر فان در بلن» رئیس جمهور اتریش درباره شرایط بازگردانده شدن آثار باستانی موزه دیرینه شناسی «تمریوک»، طی ملاقاتی در شهر «سوچی» به توافق رسیدند.
مسئولان این موزه قبل از این از هویت این آثار آگاه بودند. مدیر موزه «زالتسبورگ» اتریش بیان کرد: «به عنوان موزه ای که در شهر «زالتسبورگ» قرار دارد، تمرکز اصلی این موزه بر روی آثار باستانی مربوط به همین منطقه است. از همان ابتدا مشخص بود که این آثار باستانی متعلق به دوران «هلنیستی» به جایی خارج از اتریش تعلق دارند.»
بگفته مدیر موزه «زالتسبورگ»، آنها در دهه نود تلاش کردند با موزه تاریخی و دیرینه شناسی «تمریوک» ارتباط برقرار کنند، اما نامه های آنها بی پاسخ ماند.
زمانی که موزه «زالتسبورگ» قصد داشت نمایشگاهی در سال ۲۰۱۸ مربوط به دوران «نازی ها» برقرار کند، اسناد و شواهد بیشتری درباره تاریخچه و هویت اصلی این آثار کشف شد و این موزه بار دیگر مسئله بازگرداندن این آثار به کشور اصلیشان را مطرح نمود، اما اینبار این پرونده را بوسیله سفارت اتریش در روسیه پیگیری کرد.
بازگرداندن آثار باستانی از موزه های غرب اروپا به روسیه رویدادی یکطرفه است. روسیه از بازگرداندن آثار باستانی که توسط ارتش شوروی در سال های پایانی جنگ جهانی دوم از آلمان غارت شده بوند، سر باز می زند.
پارلمان روسیه در سال ۱۹۹۶ قانونی تصویب کرد که به سبب آن آثار باستانی غارت شده به جبران لطمه ها و صدمات وارد شده به فرهنگ و میراث روسیه توسط ارتش آلمان، جزو آثار باستانی ملی محسوب می شوند.
موزه «زالتسبورگ» در سال ۱۹۴۴ تخریب شد و سال ها بعد چندین اثر باستانی همچون ۹۴ سکه نادر و تاریخی که در جریان جنگ توسط ارتش ایالات متحده غارت شده بود را باردیگر پس گرفت.
بگفته مدیر موزه «زالتسبورگ»، انتظار می رود این هشت اثر باستانی طی چند ماه آینده به دست روسیه برسند، اما به سبب انتخابات ماه سپتامبر اتریش نمی توان تاریخ دقیقی را برای مراسم بازگرداند این آثار اعلام نمود.