آخر هفته کدام نمایشگاه ها افتتاح شدند؟

آبنما کار: جمعه ـ پنجم آبان ماه ـ هنرمندان ایرانی تعدادی نمایشگاه جدید در گالری ها افتتاح کردند؛ نمایشگاه هایی که قبل از آن برپا بودند جمع شد و حالا آثار دیگری از هنرمندان بر روی دیوار گالری ها رفته است.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، در دوره معاصر که گالری ها از مرز هنرهای تجسمی فراتر حرکت می کنند، مخاطبان این فضاهای کوچک و گاه جداافتاده هر چند وقت یک دفعه در دل گالری ها گشت و گذار می کنند و دنیای پیرامون خودرا از زاویه ای دیگر می نگرند. دنیا که گاه هنرمندانی نام آشنا و گاه هنرمندانی ناشناخته ترسیم می کنند.
«به سان جان»
«به سان جان» نمایشگاهی گروهی و آنلاین است که گالری آرتیبیشن جمعه (۵ آبان ۱۴۰۲) افتتاح نمود. این نمایشگاه که آثاری از هیچا (HIcha)، مصطفی امامی، پریسیما بهرامی، نیلوفر رضایی، نویسا صیادیان، مهسا عرب زاده، پریا فرخی، مهسا فرضی و مینا محمدی سرشت را به معرض نمایش گذاشته است تا جمعه (۱۲ آبان ماه) قابل بازدید است.

«تو در سرت هستی»
نمایشگاه گروهی «تو در سرت هستی» هم روز گذشته جمعه (۵ آبان ماه) در گالری سو راه اندازی شد. گالری سو در تهران، خیابان ویلا، خیابان سمیه، خیابان پورموسی، شماره ۳۰ واقع شده و به جز شنبه ها، هر روز می توان به این گالری سر زد.
«تو در سرت هستی» تا جمعه ۲۶ آبان در گالری سو قابل بازدید است و آثار شیوا اباذریان، میترا اردلان، هاجر جهانبخش، سیاوش حاتم، هانیه رحیمیان، نگین شعله ور، مونا کلهرودی و محمد معینی را می توان آن جا دید.
«مرز»
نمایشگاه گروهی «مرز» هم با کیوریتوری علی گلستانه روز گذشته در گالری طراحان آزاد راه اندازی شد. این نمایشگاه تا چهارشنبه ۱۰ آبان قابل بازدید است.
طراحان آزاد در تهران، خیابان ولیعصر (عج)، خیابان فتحی شقاقی، میدان سلماس، پلاک ۵ واقع شده و آثار هنرمندانی چون هانیبال الخاص، امین توکل، پرویز حبیب پور، رضا درخشانی، غزال رادپی، همایون سلیمی، رزیتا شرف جهان، کوروش شیشه گران، هما فخرالدینی، فرهاد فزونی، سیراک ملکنیان، فرشید ملکی و نیکزاد نجومی را به معرض نمایش گذاشته است.

«سمفونی اشیاء»
نمایشگاه انفرادی «سمفونی اشیاء» نیز تا ۱۷ آبان برپاست. این نمایشگاه که آثار سما انوشهر را به معرض نمایش گذاشته، جمعه ۵ آبان در گالری سیحون افتتاح شده است. سیحون در تهران، خیابان وزرا، کوچه چهارم، شماره ۱۱ واقع شده است.
در قسمتی از بیانیه این نمایشگاه آمده است: «سمفونی اشیاء خوردن میوه ممنوعه بهانه ای شد برای هبوط آدمی که هر روز به تکرار می نشیند انسان عصر معاصر در برخورد با سونامی جلوه های پرزرق و برق تکنولوژی مدرن و جلوه های بصری خصوصاً دنیای مجازی چنان غرق شده است که خود شاهد از جاکنده شدن ریشه های اصالت و ارزش هایش می باشد، تا آنجا که چه بسا بیم آن می رود که در آینده ای نه چندان دور شاهد افول آدمیت فراموش شده ی خود باشد. عادت های افراط گونه به دنیای جذاب مجاز، غرق شدن در جلوه های نوظهور آن فرصت اندیشیدن به عالم معنا و لذت های معنوی را از آدمی سلب کرده است به شکلی که انسان عصر فعلی حاضر است پربهاترین سرمایه زندگی یعنی عمر را بی محابا در این راه خرج کند. اگر تاریخ در روزگار کهن، تنها یک دفعه شاهدهبوط جسمانی آدم بود، حالا بارها فرود فرزندش را از آسمان عروج معنویت معصومش نظاره گرست. تلاش برای، تلنگری است در به خود آوردن انسان و رهایی او از این طوفان غفلت زدگی که خود عامدانه گرفتار آنست. که بیاد بیاورد دنیا تنها بازیست»

«خطدیس ها»
«خطدیس ها» هم جمعه پنجم آبان راه اندازی شد. «خطدیس ها» آثار لیلا میری را به معرض نمایش گذاشته و امکان بازدید از آن تا جمعه ۱۹ آبان ماه برقرار است. برای دیدن این نمایشگاه انفرادی باید به نگارخانه آریا که در تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از سه راه عباس آباد، کوی زرین، پلاک ۱۰ واقع شده سر زد.
بازدید از نگارخانه آریا هر روز به جز شنبه ها امکان پذیر است.

«نقاشی های مهدی حسینی»
نمایشگاه انفرادی «نقاشی های مهدی حسینی» هم همچون نمایشگاه هایی است که این آخر هفته راه اندازی شد. نگارخانه هور میزبانی این نمایشگاه را برعهده دارد و آثار مهدی حسینی تا روز ۲۶ آبان در این گالری قابل دیدن است.
نگارخانه هور در تهران، خیابان مطهری، خیابان میرزای شیرازی شمالی، کوچه نعیمی، شماره ۱۲ واقع شده و هر روز به جز شنبه ها می توان به آن سر زد.

«کیمیای سبز»
«کیمیای سبز» نیز به کیوریتوری الهه مقدمی از روز گذشته در گالری والی برقرار است. این نمایشگاه گروهی تا یکشنبه ۵ آذر قابل بازدید است. گالری والی در تهران، میدان ونک، خیابان شهید خدامی، پلاک ۷۲ واقع شده است.
آثار یاسمن بازارگان، فرح پاینده، نسیم پوریافر، زهرا جلیلی، شایسته حسن پوری، وجیهه روح اللهی، فاطمه سالمی، شیدا گرجی دوز، نسیم معمارزاده، الهه مقدمی، شقایق وحشی و غزل یحیایی را می توان در این نمایشگاه دید.

«مروری بر آثار استاد حسین محجوبی»
نمایشگاه انفرادی «مروری بر آثار استاد حسین محجوبی» نیز تا سه شنبه ۱۶ آبان برقرار است. این نمایشگاه نیز روز گذشته در گالری کاما واقع در تهران، جردن، خیابان دیدار شمالی کوچه کیش شرقی پلاک ۲۰، طبقه اول واقع شده و هر روز به جز شنبه ها می توان به آن سر زد.

«ریشه در آب»
نمایشگاه انفرادی «ریشه در آب» هم از روز گذشته تا جمعه ۱۹ آبان در گالری عصر ادامه می یابد. این گالری در تهران، میرزای شیرازی شمالی، خیابان دلاویز، پلاک ۱۸ واقع شده است.
آثار مرضیه صفرزاده را می توان در این نمایشگاه دید.
در بیانیه این نمایشگاه آمده است: « گیاهان موجود در محیط زندگی من، همیشه منبع الهام و پرسش من بوده اند. زمانی که به ریشه های معلق در آب نگاه می کنم یا به ریشه های جستجوگر در خاک فکر می کنم، انگار موجودی مجسم می شود که همچون انسان در پی زندگی، ارتباط با جهان و تاثیر و تاثرات آن است؛ گاهی هدفمند و گاه سرگردان، گاهی در تعامل با دیگری و گاه تنها. در این مجموعه به بازنمایی ترکیبهای مختلف ریشههای معلق در آب گیاهان پرداختهام، برای اینکه پیچیدگیها و درهم تنیدگی آنها برای من، همچون روابط اجتماعی انسان امروزی است. فرم هایی با انحناها و درهم پیچیدگی هایی که گاه یادآور فضاهای خوشایندی چون رقص هستند و گاه خشن و عبوس از تنهایی انسان امروز سخن میگویند.
مرضیه صفرزاده»

«لانه خرگوش»
نمایشگاه انفرادی «لانه خرگوش» هم از روز گذشته با آثار الناز رحیم پور در گالری ایوان راه اندازی شد. این نمایشگاه تا جمعه ۱۹ آبان برپا خواهد بود و برای بازدید از آن باید به گالری ایوان رفت. ایوان در تهران، الهیه، خیابان مهدیه، خیابان جبهه، کوچه لسانی، بن بست حمید، شماره ۱ واقع شده است.

«آویزان»
نمایشگاه گروهی لویسا افشاریان و امیررضا فقیهی از روز گذشته جمعه ۵ آبان در گالری شکوه برپا شد. این گالری که در تهران، فرمانیه، بلوار شهید اندرزگو، خیابان سلیمی شمالی، کوچه امیر نوری، پلاک ۱۹ واقع شده تا روز ۱۵ آبان میزبان «آویزان» است.
گالری شکوه پنجشنبه ها و تعطیلات رسمی، تعطیلست و در سایر روزها می توان به آن سر زد.
در قسمتی از بیانیه این نمایشگاه آمده است: «صندلی کارمند، صندلی رئیس، صندلی قاضی، صندلی معلم، صندلی بلند پایه، صندلی دون پایه، صندلی گفتگوی یک طرفه، صندلی گفتگوی دوطرفه، صندلی رخت برگشته و…
تاریخ نشان داده صندلی ها آویزان می شوند، می افتند، گاه معلق هستند گاهی محکم و استوار، گاهی می پوسند و گاه خرد می شوند، از موریانه نیز نباید غافل شد.
کلاغ هم هست!»

«ایگو»
نمایشگاه انفرادی «ایگو» نیز روز جمعه ۵ آبان در گالری ژاله راه اندازی شد. این نمایشگاه تا دوشنبه ۱۵ آبان ادامه می یابد. گالری ژاله در تهران، خیابان سمیه، پس از خیابان مفتح، بن بست پروانه، پلاک ۴ واقع شده است. این گالری روزهای شنبه تعطیلست و برای بازدید از «ایگو» باید سایر روزها را انتخاب نمود.
آثار فینا عبدی را می توان در «ایگو» دید.
در بیانیه این نمایشگاه آمده است:
«ایگو
انسان: جانداری از راسته‌ی پستانداران با ده انگشت کارساز، که روی دو پا راه می رود و به جهت داشتن مغز پیشرفته قادر به تکلم و تفکر است. (فرهنگ لغت عمید)
موّلِد و عمیقاً مصرف گرا!
از مغز بهره می گیرد تا تجهیزاتی برای اهدافش تولید نماید نقشه هایی برای اهداف از پیش تعیین شده بکشد.
قلمرو تعیین می کند
می سازد
جنگ راه می اندازد
ویران میکند
و قلمرو هیچ جانداری را به رسمیت نمی شناسد. مگر قلمروای که حدود آنرا خود مشخص نماید و تحت حفاظت خود داشته باشد تا برایشان تعیین تکلیف کند و برای بقایشان طرح و برنامه بریزد، زیستشان را کنترل تا مبادا کثرتشان بقای انسان را به خطر اندازد.
انسان: پستانداری دو پا، دارای قدرت تحلیل، سخنگو و میرنده؛ بسیار خلاق، متفکر و مجهز به فلسفه و به ظاهر متمدن.
او حاکم بر زمین است.»

«۷ منظر»
نمایشگاه گروهی «۷ منظر» نیز روز گذشته در گالری جاوید راه اندازی شد. این نمایشگاه آثار هفت هنرمند همچون لیدا آزاد، علیرضا بیداری، گلناز حبیبی، سپیده خلعتبری، روزبه دبیری، سارا غفوری و مریم مقدم را به معرض نمایش گذاشته است. «۷ منظر» تا سه شنبه ۱۶ آبان در گالری جاوید ادامه می یابد.
گالری جاوید در تهران، میدان فاطمی، خیابان جویبار، خیابان زرتشت غربی کوچه یزدان، پلاک ۱۷، واحد۱ واقع شده و هر روز به جز یکشنبه ها می توان به این گالری سر زد.

«ریست فکتوری»
نمایشگاه انفرادی «ریست فکتوری» نیز از روز گذشته در طبقه دوم گالری سو برقرار شده است. این نمایشگاه تا جمعه ۲۶ آبان ادامه می یابد و برای سر زدن به آن باید به تهران، خیابان ویلا، خیابان سمیه، خیابان پورموسی، شماره ۳۰ رجوع کرد.

«عاشقانه های پاییز دختران سرزمین هنر»
نمایشگاه گروهی «عاشقانه های پاییز دختران سرزمین هنر» هم روز گذشته ۵ آبان راه اندازی شد. این نمایشگاه تا چهارشنبه ۱۰ آبان در گالری آیریک ادامه می یابد.
گالری آیریک در تهران، اتوبان ستاری بلوار فردوس شرق، نبش وفا آذر، مجتمع ایریک سنتر جنوبی، طبقه۳، واحد۱۰۲ واقع شده است.

«مرگخانه ۲»
«مرگخانه ۲» نیز با آثار جمال سوزنده مقدم از روز گذشته جمعه ۵ آبان در گالری نگارخانه کبود راه اندازی شد. این نمایشگاه انفرادی در تبریز، خیابان آزادی، چهارراه طالقانی، کوچه جنب مخابرات، شماره ۸۲۰ واقع شده است.
گالری نگارخانه کبود تا چهارشنبه (۱۷ آبان ماه) میزبان این نمایشگاه است و به جز پنجشنبه ها هر روز می توان به آن سر زد.
این گالری در تبریز، خیابان آزادی، چهارراه طالقانی، کوچه جنب مخابرات، شماره ۸۲۰ واقع شده است.

«فرنگیست»
«فرنگیست» با آثاری از علی زعیم هم اینروزها به کیوریتوری جلال مشهدی فرد در گالری ایوان ۲ برپاست. این نمایشگاه که جمعه (۵ آبان ماه) برقرار شد تا جمعه ۱۹ آبان ادامه می یابد.
گالری ایوان ۲ در تهران، الهیه، خیابان مهدیه، خیابان جبهه، کوچه لسانی، بن بست حمید، شماره ۱ واقع شده است.

«دختران انتظار»
نمایشگاه انفرادی «دختران انتظار» هم از روز گذشته جمعه (۵ آبان ماه) راه اندازی شد. آثار کتایون مقدم را می توان در این نمایشگاه دید. این نمایشگاه تا دوشنبه ۱۵ آبان ادامه دارد. برای بازدید از «دختران انتظار» باید به گالری گویه سر زد. این گالری در تهران، تهران، میدان هفت تیر، خیابان مشاهیر، کوچه لطفی، پلاک ۳۹ واقع شده است و تا دوشنبه ۱۵ آبان می توان به آن سر زد.

«در پس زمینه»
طبقه سوم گالری سو نیز این روز ها میزبان نمایشگاه انفرادی محسن کرمی شده است. این نمایشگاه تا جمعه ۲۶ آبان ماه ادامه می یابد. گالری سو در تهران، خیابان ویلا، خیابان سمیه، خیابان پورموسی، شماره ۳۰ واقع شده است.

«شکلی دیگر»
نمایشگاه انفرادی «شکلی دیگر» روز گذشته جمعه ۵ آبان در پروژه های آرتیبیشن: استخر راه اندازی شد. این نمایشگاه تا پنجشنبه ۱۸ آبان ادامه می یابد.
برای سر زدن به این نمایشگاه باید به تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از پل رومی، خیابان رضایی، پلاک ۶۱ رجوع کرد.
«شکلی دیگر» آثار علی ملک را به معرض نمایش گذاشته است و در قسمتی از بیانیه آن آمده است: «علی ملک همیشه به خودآموختگی اصرار دارد، هرچند تصنعی و خام و گاهی مضحکه اما در لابه لای این جنبه های لاابالی گاهی نشانه های آشکاری از آگاهی او نسبت به استتیزم پیدا می کنید، ارجاع به هنر کلونیال یکی از آن هاست. او بارها هنر پیش کلمب یا استعمار قرن نوزده را در کار خودش آزموده است؛ گاهی فکر کردم این شباهت شاید تصادفی ست! ولی وقتی پیکچرسک گاوهای مکعبی او را دیدم مطمئن شدم مناظر و گاوهای جیمز و ویلیام کلارک یا هنری دیویس و اشاره ایندکسیکال آنها به هژمونی بشر استعمارگر را دیده و درک کرده است. علی ملک با ساختن این احجام به خودش و ما یادآوری می کند که دوران تک قطبی هنر معاصر در آخر خودش قرار دارد و هر تصویری واگویه ای از نوعی نگاه فرهیخته یا لااقل به دشواری فرهیخته است. دورانی که به احتمال پسامعاصر خواهد بود.
شهروز نظری»

«مسیر»
نمایشگاه انفرادی «مسیر» نیز با آثاری از دل آرا روز گذشته در گالری بستان راه اندازی شد. این نمایشگاه جمعه ۵ آبان افتتاح شده و تا چهارشنبه ۱۷ آبان ادامه می یابد. گالری بستان در تهران، تهران، خیابان مطهری، خیابان لارستان، نبش بیست و دو، پلاک ۷۱ واقع شده است.

«مای وی وی»
نمایشگاه انفرادی «مای وی وی» نیز روز گذشته با آثار عباس اکبری در گالری مریم راه اندازی شد. گالری مریم در کاشان، خیابان بابا افضل، خیابان باب الحوائج، جنب ورودی بازار، روبروی کوچه حاجت هفت واقع شده است. این نمایشگاه تا جمعه ۲۴ آذر ادامه می یابد.
«تلاطم»
نمایشگاه انفرادی «تلاطم» نیز روز جمعه ۵ آبان راه اندازی شد و تا چهارشنبه ۱۰ آبان ادامه می یابد. این نمایشگاه در گالری بهارین در تهران، خیابان کریم خان، خیابان حافظ، نرسیده به پل حافظ، نبش ورشو، جنب داروخانه متروپل، ساختمان ۵۰۹، طبقه اول، واحد ۳ افتتاح شده است.
آثار آیسان ترحم جو را می توان در این نمایشگاه دید.

«یک منظر متغیر»
نمایشگاه گروهی «یک منظر متغیر» هم از روز جمعه ۵ آبان ماه در گالری آرت یونیتی برگزار شده است. این نمایشگاه که به کیوریتوری کیمن مه آبادی برگزار شده تا جمعه ۱۲ آبان ادامه می یابد. گالری آرت یونیتی در تهران، نلسون ماندلا (جردن)، انتهای بلوار گلشهر، پلاک ۵۸، ساختمان آلفا واقع شده است.
آثار مژده اتراک، فرینو اطلسی، الهام بابایی، سوده باقری تیرتاش، مریم بیگی، حنانه جالو، سعید خالقی، یاسمن خالقی، موسی ربانی، پگاه رجامند، مهراب رمضانی، پگاه شاملو، ترمه ضیایی، پریا فرخی، جواد قنبرپور، شیدا گرجی دوز، نگین لون آمیز و موژان یعقوبی را می توان در این نمایشگاه دید.
در بیانیه این نمایشگاه آمده است: «ما مدام درحال تغییر هستیم. این تغییر گاهی با سرعتی تکان دهنده و مهیب ما را شگفت زده می کند و گاهی چنان آرام اتفاق می افتد که تنها با نگاه به گذشته متوجه آن می شویم. شاید تنها چیز ثابت، همان تغییر مداوم همه چیز باشد.
ماهیت هنر به همین تغییر و دگرگونی ها وابسته است. حتی اگر هنرمند برای سال ها هر روز یک مجموعه رفتار مشابه را تکرار کند باز هم در هر زمان، شرایط اطراف او بر خوانش آثارش تاثیر می گذارد؛ ذات هنر پذیرش تغییر است.
امروز نسل جدیدی از هنرمندان ایرانی درحال فعالیت هستند که منظری متفاوت و تازه را به نمایش بگذارند. آثاری درونی که در عین حال بواسطه ی زیست گروهی و شرایط بیرونی هنرمند نیز خوانش پذیرند.
این نمایش روزنه ی کوچکی است که بوسیله آن یک منظر همیشه متغیر را برای لحظه ای کوتاه، منجمد و تماشا نماییم.»

منبع: