اولین رویداد فرش طهران کلید خورد

آبنما کار: آبنما کار: اولین رویداد «فرش طهران» در موزه فرش ایران اجرا شد. در این رویداد تعدادی از استادان فرش ایران سخنرانی کردند و تعدادی فرش نیز به معرض نمایش گذاشته شد.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، در شروع این مراسم که بامداد امروز (پنجشنبه، ۲۰ مهرماه) در موزه فرش ایران و با نمایش مجموعه فرش های تهران برگزار شد، محمدجواد اینانلو شاهوردی مدیر موزه ملی فرش ایران سخنرانی کرد و ضمن خوش آمدگویی به میهمانان با تقدیر از مدیران سابق موزه فرش ایران اظهار داشت: اگر امروزه فرش ایران توانسته جایگاه ویژه ای داشته باشد و هویت فرش ایران پابرجا بماند برگرفته از زحمات بافندگان و علاقه مندان و اساتید این حوزه است. علاوه بر آن هم اگر امروزه موزه فرش ایران توانسته در کشور جایگاه ویژه ای داشته باشد مرهون زحمات مدیران این موزه است و ما هم از زحمات همه این مدیران سپاسگزار هستیم.

او ضمن اشاره به اینکه در تلاش بودیم تا علاقمندان فرش ایران را گردهم جمع نماییم، خاطرنشان کرد: مدیران سابق میراث همگی جزؤ پاسبانان میراث فرهنگی
بوده اند و امروز هم ما ادامه دهندگان این مسیر هستیم و می خواهیم تا این امانت را حفظ نماییم.

او ضمن اشاره به اهمیت رویدادمحوری در موزه فرش ایران اظهار داشت: در نظر داریم تا در جهت پویایی موزه، تقویمی را برای موزه تعریف نماییم و با برگزاری رویدادهای مختلف موزه را احیا نماییم.

اینانلو در مورد گالری موزه هم تصریح کرد: طی فراخوانی دعوت کردیم تا آثارشان را در گالری به نمایش بگذارند و البته با همکاری موزه قرار است
برگزاری این نمایشگاه های جانبی ادامه دار باشد.
در ادامه دکتر تورج ژوله استاد فرش ایرانی ضمن اشاره به تفاوت جغرافیای سیاسی و جغرافیای فرش بافی اظهار داشت: جغرافیای سیاسی با جغرافیای فرش بافی تطبیقی ندارد؛ برای این مورد مستندات بسیاری وجود دارد. امکان دارد قالی تهران در فاصله چندصد کیلومتری تهران واقع شده باشد، اما با این وجود باز هم قالی تهران است.
او بر ضرورت و فایده های برگزاری نشست های تخصصی در ارتباط با مسائل تهران و فرش تهران هم تصریح کرد.
ژوله ضمن اشاره به پیشینه قالی تهران و اینکه احتیاج به کتابچه یا گردهمایی در این خصوص وجود دارد، به قدمت فرش بافی در ایران هم اشاره کرده و اظهار داشت: قدمت بعضی ابزار یافته شده در مناطق اطراف تهران به سالهای ۸۰۰ تا ۱۳۰۰ قبل از میلاد بازمی گردد؛ این ابزار اغلب ساختار و فیزیک شناخته شده ای دارند. ابزار فرش بافی یافته شده در تپه های قیطریه هم گاه نزدیک به ۳۵۰۰ سال قدمت دارند.
او با تکیه بر ضرورت شناخت قدمت و اهمیت فرش تهران اظهار داشت: قالی بافی به شیوه قدیمی در محدوده اشتهارد و بویین زهرا همچنان پابرجا می باشد. در این محدوده با دار و دستگاههای بافندگی مواجه هستیم که به لحاظ ساختار، شکل و فرم حدود دو تا سه هزار سال قدمت دارد. این نوع دارهای قالی بافی اغلب در جغرافیای غربی تهران تا آن جا که به کرمانشاه برسد دیده می شود.
او اعتقاد دارد که با در نظر گرفتن تاریخ فرش بافی در محدوده تهران میتوان این طور قضاوت کرد که بافندگی تهران در دسته سنت بافندگی غربی ایران قرار گرفته و به همین نسبت با شرق ایران پیوستگی کمتری دارد.
این استاد فرش ایرانی در رابطه با شیوه غالب آموزشی در مراکز فرش بافی اظهار داشت: در اغلب مراکز آموزشی بیشتر فنون یا شیوه هایی درس داده شده مبتنی بر ابزار غرب و مشخصات شمال غربی ایران صورت می گیرد و شیوه آموزشی نقاطی مانند اصفهان و کاشان و کرمان کمتر دیده می شود.
ژوله در ادامه سخنان خود به افزایش تعداد فرش های بافته شده در تهران پس از پایتخت شدن این شهر اشاره نمود و اظهار داشت: زمانیکه تهران پایتخت شد و مرکزیت یافت، با منسوخ شدن سبک روستایی بافت مواجه شدیم. بافت به شیوه کلاسیک شهری افزایش داشت و به تدریج تنوع قالی ها افزایش یافت.
او ضمن اشاره به قالی هایی که در دوران رضا شاه در زندان ها بافته شد هم اظهار داشت: در دوران رضاشاه تصمیمی در خصوص بافت فرش از جانب زندانیان در زندان ها گرفته شد. بر همین مبنا استادکاری به نام یاور عباس از کرمان به تهران فرستاده شد و با آموزش زندانیان، قالی های تهران زندان بافت به وجود آمد. از همان موقع آنچه از فرش راور کرمان می شناسیم به تهران هم منتقل شد.
ژوله افزود: استادکاران دیگری هم به تهران آمدند و به همین ترتیب بود که سبک استادکاران به فرش تهران منتقل شد.
این استاد فرش ایرانی ضمن اشاره به تاسیس موسسه قالی ایرانی در سال ۱۳۰۹ اظهار داشت: در ۱۳۰۹ به دستور دولت وقت موسسه قالی ایرانی در تهران تأسیس شد. عمر این موسسه دو سال پیش تر نبود.
وی در ادامه به مهاجرت بزرگ ارامنه هم اشاره نمود و ضمن اشاره به قالی ارمنی بافت که با عنوان لیلیان شناخته می شود اظهار داشت: امکان دارد بعضی از فرش ها را برای موقعیت جغرافیایی تصور نماییم در حالیکه متعلق به محل دیگری باشد. مهاجرت بزرگ ارامنه از منطقه خمین و لیلیان به شرق تهران انجام شد. خیلی از فرش های قدیمی که با عنوان لیلیان می شناسیم پس از مهاجرت آنان در تهران بافته شدند.
او با تکیه بر اینکه ایران کانون مهم بافندگی بوده است اظهار داشت: میتوان سابقه خوبی را برای فرش بافی و گلیم بافی تهران و بویژه ری در نظر گرفت.
ژوله پیشنهاد کرد حالا که اطلاعات در رابطه با فرش ها از بین نرفته همایش و نشست تخصصی در این رابطه برگزار گردد و حتی کتابچه ای در این رابطه تهیه شود.
در ادامه مجری برنامه هم اظهار نمود که مقرر است نمایشگاهی با مبحث قالی ارامنه در موزه فرش ایران برگزار گردد.
بعد از این اعلام مجری، امیر صادقی که شاعر و شاهنامه خوان و بنیان گذار پیام سرای فردوسی است، شعرهایی را خواند که با تشویق ممتد حاضران همراه بود.
در ادامه دکتر بیژن اربابی مدرس، پژوهشگر و بنیانگذار گروه آموزشی فرش در دانشگاه هنر سخنرانی کرد.
او با اشاره یه روزنه های اطلاعاتی که در رابطه با فرش تهران وجود دارد اظهار داشت: میتوان دوره گسترش رونق فرش تهران را به دوره قاجار بویژه ناصری نسبت داد. اقتصاد دوره ناصری بخش شگفتی ساز دوره قاجار است که به هر حال تهران را بعنوان محور تولید مورد توجه قرار داده است.
او بر ضرورت همکاری خانواده فرش، حتی همکاری اندک این اعضا تصریح کرد.
اربابی اظهار نمود که اگر همایشی به بیرون از درها کشیده شد یعنی موفق بوده است و در ادامه هم همایش امروز موزه فرش ایران را موفق ارزیابی کرد.
در ادامه احمد محیط طباطبایی، رئیس کمیته موزه های ایران و تهران شناس هم دقایقی سخنرانی کرد.
او ضمن اشاره به هفته تهران و نامگذاری آن اظهار داشت: روزهای مختلف بهانه هستند تا به موضوعی توجه خویش را جلب نماییم. وقتی شهری پایتخت شد، تبدیل به شهری ملی می شود. همه از همه جا به پایتخت می آیند و بخشی از عمران و آبادی و کسب و توسعه شهر به همین مساله بستگی دارد.
او تصریح کرد: تهرانی بودن وابسته به این نیست که تهران زادگاه کسی باشد و هر کس از هرکجا بیاید می تواند تهرانی باشد.
محیط طباطبایی اظهار داشت: شهر ملی خصوصیت های ملی دارد و نماد یک ملت به حساب می آید و یکی از خصوصیت های توسعه یافتگی در دنیای امروز موزه ها هستند و بدین سان میزان توجه مردم به موزه ها نشان توسعه یافتگی است. موزه برای آدم هایی است که به آینده فکر می کنند؛ یعنی تجار واقعی، یه همین دلیل است که کشورهای با اقتصاد سالم بار خویش را نمی بندد و بالعکس پهن می کنند تا همه از آن بهره ببرند.
او ضمن اشاره به پیشینه عشایری و کوچ نشینی در ایران اظهار داشت: فرش ایرانی نمونه کیفیت یک جامعه بوده که تابع اقتصاد علمی و فرهنگ منطقه بوده است.
او ضمن اشاره به فرهنگ و صنعت ملی که در پایتخت ها نهفته است اظهار داشت: شهرهایی که پایتخت بودند دارای نوعی از هنر و صنعت ملی هستند؛ این در ادامه جنبه ملی شدن یک شهر اتفاق می افتد.
او اظهار داشت: در فرهنگ اروپایی نگاه به دیوار است و در فرهنگ خانه ما نگاه به کف و سقف است. نکته مهم اینست که در فرهنگ ما پای انسان آن قدر ارزش دارد که فرش با پا خوردن ارزشمندتر می شود. این نشانه تفاوت نوع نگاه ماست.
او ضمن اشاره به موقعیت موزه فرش ایران هم اظهار داشت: وقتی که موزه شکل گرفت پیشبینی شده بود که سالن و گالری داشته باشیم. کنار این جا یک زمین بازی است و آن جا در کمپلکس موزه دیده شده بود و فضای بین موزه هم پارکینگ بوده است.
محیط طباطبایی با بیان اینکه موزه ها نشان دهنده ارزش های هویتی هستند اظهار داشت: فرش این جاست که هویت اصلی خویش را نشان داده است و تهران بعنوان پایتخت ویترین همه این فرش هاست. فرش ارتباطی بین باور و ارزش هاست.
وی در ادامه با تکیه بر تأثیر اقتصاد و تجارت بر میراث فرهنگی اظهار داشت: در شهرهایی که به اقتصاد و تجارت بیشتر فکر می کنند جایگاه میراث فرهنگی تثبیت می شود که مثال آن هم تبریز و یزد است. هیچ تاجر عاقلی سرمایه خویش را نمی فروشد و از سود سرمایه امرار معاش می کند.
او در انتها با تکیه بر اینکه موزه محل نگهداری آثار، باورها و ارزش هاست اظهار داشت: مقرر است ما در موزه فرش یادمان بیاید چه فرشی می بافیم و چه کاره بوده ایم و سایر فرش ها تابع فرش ایرانی است.

منبع: