این آلبوم مشهور به سبب مرگ خواننده اش ناتمام ماند!

آبنما کار: کارمند بانک ملت بود و در تراس رستوران «لوکس طلایی» جایی در نزدیکی شمیران آواز می خواند. گم نام بود تا این که سعید دبیری (ترانه سرای سرشناس) به جادوی صدای افشین مقدم پی برد.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، ۸ مهرماه سالروز تولد زنده یاد افشین مقدم، خواننده آهنگ مشهور «زمستون» است؛ خواننده ای که فقط ۳۰ سال عمر کرد و چندان لذت شهرت را نچشید!
از کارمندی بانک تا آواز خوانی در رستوران
حسن آهنیان مقدم، معروف به افشین مقدم ۸ مردادماه ۱۳۲۴ در تهران متولد شد. موسیقی را در دوران کودکی زیر نظر «عطاالله خرم» آموخت. افشین مقدم، کارمند سابق بانک ملت بود و قصه خوانندگی او از آنجا آغاز می شود که افشین مقدم در تراس رستوران «لوکس طلایی» در نزدیکی شمیران آواز می خواند. سعید دبیری، ترانه سرای خیلی از قطعات مجموعه «زمستون» می گوید که یک روز به این رستوران رفت و با افشین مقدم آشنا شد. سعید دبیری ترانه «زمستون» را سرود و از افشین مقدم خواست تا آنرا به همراه چند ترانه دیگر اجرا نماید.
آنها ترانه ها را در استودیو «بل» ضبط کردند و در زمستان سال ۱۳۴۸ آلبوم «زمستون» منتشر گردید و این مقدمه ای بود که اسم افشین مقدم بر سر زبان ها بیفتد.
افشین مقدم و زمستانی که به آخر نرسید
«زمستون» در زمان انتشار خود بسیار مورد توجه قرار گرفت اما به سبب مرگ نا به هنگام افشین مقدم در یک تصادف رانندگی جاده ای در ایران، ترانه آخر این آلبوم خوانده نشد.
سعید دبیری در این زمینه می گوید: «قبل از سفر شمال، شب آخری که افشین در تهران بود به استودیو «بل» آمد و به ناصر چشم آذر اصرار کرد که آهنگ «هجرت» را که نصفه کاره مانده بود، ضبط کند. به او گفتیم که وقتی برگشت، می تواند سر فرصت به استودیو بیاید اما او که انگار از مرگش خبر داشت، قبول نکرد. حتی آن شب از خانواده اش و چند تا از دوستان هم خداحافظی کرد و دیگر هیچ گاه صدای او را نشنیدیم.»
در نهایت خواننده ای دیگر قطعه ای بنام «گل افشین» را اجرا و به انتهای این آلبوم اضافه کرد.
تکثیر آلبوم «زمستون» بعد از انقلاب اسلامی
آلبوم «زمستون» بعد از انقلاب اسلامی به تکثیر و پخش مجدد رسید. این آلبوم که در آن ملودی های خاطره سازی مثل «زمستون» و «مسافر» قرار دارد، گزیده ای از کارهای افشین مقدم است که همگی پالایش صدا شده اند و بعد از گرفتن مجوز از وزارت فرهنگ از طرف شرکت «پیام کاست» از راه رسید.
قطعه «زمستون» هنوز هم هر از چند گاهی بوسیله رسانه ملی برای مخاطبان پخش می شود.
در ادامه می توانید، قطعه «زمستون» را با صدای افشین مقدم بشنوید:

منبع: