کشف سکه و زیورآلات نقره در نزدیکی یک قلعه

آبنما کار: آبنما کار: یک عتیقه شناس جوان و آماتور مجموعه ای از سکه ها و زیورآلات نقره را در نزدیکی یک قلعه وایکینگی کشف کرد.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، متخصصان معتقدند قدمت مجموعه سکه ها و زیورآلاتی که یک عتیقه شناس آماتور در نزدیکی قلعه وایکینگی واقع در شمال غربی دانمارک کشف کرده است به بالای هزار سال پیش بازمی گردد.
پاییز سال قبل بود که یک دختر جوان عضو انجمن باستان شناسان آماتور منطقه، این سکه ها را در زمینی کشف کرد که چند کیلومتر با قلعه وایکینگی واقع در شهر «هوبرو» فاصله داشت. این مجموعه سکه ها در حقیقت از دو گنجینه وایکینگی تشکیل شده است که در فاصله ۵۰ متری از هم دفن شده بودند و احتمالاً به دوران حکومت «هارالد بلاتند» به عنوان شاه دانمارک و نروژ بازمی گردند.
روی یک سمت از سکه های این دوره، صلیب نقش بسته است و این سکه ها برای چند دهه و پیش از به قدرت رسیدن پسر شاه «هارالد» مورد استفاده قرار می گرفت.
این دو گنجینه ۳۰۰ قطعه نقره همچون زیورآلات و حدود ۵۰ سکه را شامل می شدند. بگفته باستان شناسان این گنجینه از سکه های دانمارکی، عرب و ژرمن تشکیل شده است و زیورآلات این مجموعه نیز در اسکاتلند یا ایرلند تولید شده اند.
برمبنای اطلاعیه ای که موزه تاریخ ژوتلند شمالی درباره ی این اکتشاف منتشر نموده است، زیورآلات فارغ از هرگونه ظرافت و جزییات هنری که در ساخت آنها به کار رفته بود برمبنای وزن ارزش گذاری می شدند و احتمالاً برای پرداخت هزینه استفاده می شدند یا آنها را برای اینکه به زیورآلات سبک اسکاندیناوی تبدیل شوند باردیگر ذوب می کردند.
علاوه بر اینکه کاوش دیرینه شناسی از پاییز امسال در محوطه محل کشف این آثار تاریخی ادامه خواهد داشت، این مجموعه آثار تاریخی در ماه جولای در یکی از موزه های دانمارک به معرض نمایش گذاشته خواهند شد.