۲۹ شهریور ماه برگزار می شود؛ یادواره سلیم موذن زاده اردبیلی در تازه ترین برنامه آئین آواز

آبنما کار: آبنما کار: مدیریت موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با مشارکت فرهنگسرای اندیشه یادواره سلیم موذن زاده اردبیلی را در قالب چهل و یکمین برنامه آئین آواز برگزار می نماید.

به گزارش آبنما کار به نقل از مهر، چهل و یکمین برنامه آئین آواز (نشست تخصصی آواز در موسیقی دستگاهی ایران) روز سه شنبه ۲۹ شهریور ساعت ۱۸ در فرهنگسرای اندیشه انجام می شود.
این برنامه با عنوان «یادواره سلیم موذن زاده اردبیلی» در چند بخش مختلف با کارشناسی علی شیرازی و اجرای حمید سهرابی و حضور برخی از شاگردان پیشکسوت و فرزندان استاد سلیم موذن زاده اردبیلی همچون داود علیزاده، جعفر ایمان نژاد، سعید موذن زاده و جعفر موذن زاده پیش روی مخاطبان قرار گذاشته خواهد شد. این در حالیست که ودود موذن زاده و سید عباس سجادی دیگر سخنرانان برنامه هستند.
مسعود میرزاحیدر (آواز) و سعید میرزا حسینی (نی)، صادق شیخ زاده (آواز) و پیام شریف نژاد (تار)، متین رضوانی پور (آواز) ومسعود ایزدی (نی)، محمد رضا موسوی (آواز) و مهدی تیموری (نی و دودوک) هنرمندانی هستند که در این جلسه در چهار بخش مجزا به اجرای می پردازند.
فرهنگسرای اندیشه در خیابان شریعتی، نرسیده به پل سید خندان، بوستان اندیشه واقع است. حضور در این جلسه برای علاقه مندان آزاد است.
میرسلیم مؤذن زاده اردبیلی (۱۵ مهر ۱۳۱۵ – ۲ آذر ۱۳۹۵) یکی از مداحان مشهور ایرانی به زبان های ترکی، فارسی و عربی بود که در سال ۱۳۱۵ خورشیدی در محله تازه شهر اردبیل زاده شد. وی که بیش تر نوحه هایی را به زبان ترکی آذربایجانی خوانده، به زبان های فارسی و عربی نیز تسلط داشت. پدرش میرعبدالکریم مؤذن اردبیلی اولین مؤذن رادیوی ایران است و برادرش میررحیم مؤذن زاده اردبیلی نیز از مؤذنان اسلامی بود. وی در سالهای جوانی و میان سالی در روزهای دهه محرم بیشتر در مساجد و حسینیه های شهرهای اردبیل، گِرمی (مغان)، تبریز و در دهه های آخر عمر، در مساجد تهران به مداحی و نوحه خوانی پرداخته بود. وی در هشتاد سالگی بر اثر کهولت سن از دنیا رفت.
مؤذن زاده بطور متوسط روزانه پنج ساعت از عمر خودرا صرف مداحی کرده بود و بیش از دو هزار عنوان نوار کاست مربوط به برنامه های وی از زمان پیدایش ضبط صوت تا حالا به زبان های ترکی، فارسی و عربی موجود است. سلیم، صدای خوب در مداحی را از رشته های هنری ظریف توصیف می کند که ملاحت، زیر و بم آهنگ، ادای کلام و تحریرهای مناسب لازمه این هنر است.
از آثار او، می توان به مداحی «زینب زینب» اشاره نمود. در تیر ماه ۱۳۹۸ شیوه مداحی، نوحه خوانی، مولودی خوانی و مناجات خوانی سلیم موذن زاده اردبیلی در لیست آثار ناملموس کشور به شماره ۱۸۳۰ به ثبت رسید.