نفش راستان افتتاح شد؛ حسن روح الامین: متأسفانه مسئولان به تمجید اکتفا می کنند!

آبنما کار: نمایشگاهِ مجموعه آثار حسن روح الامین با عنوان نقش راستان یکشنبه 20 شهریور با حضور تعدادی از اهالی فرهنگ و هنر در کوشک باغ هنر راه اندازی شد.

به گزارش آبنما کار به نقل از روابط عمومی رویداد، مراسم افتتاحیه نمایشگاه آثار نقاشی حسن روح الامین و پرده های عاشورایی با حضور غلامعلی حداد عادل رییس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، سید مجتبی حسینی دبیر این فرهنگستان، دراگو اشتامبوک سفیر کرواسی در ایران، سید مسعود شجاعی طباطبایی مدیر مرکز هنرها، تجسمی حوزه هنری، علیرضا اسماعیلی دبیر فرهنگستان هنر، حامد علامتی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، محمدحسین حجازی مدیرعامل شرکت نوسازی اراضی عباس آباد و هنرمندانی همچون داود فتحعلی بیگی، جلیل فرجاد، رضا بنفشه خواه اجرا شد.
در ابتدای این مراسم محمدحسین حجازی مدیرعامل نوسازی اراضی عباس آباد با اشاره کارهای کوشک باغ هنر در حوزه هنرهای تجسمی اظهار داشت: امیدوار هستم بتوانیم با آثار فاخر هنرمندان میزبانی را برعهده بگیریم و مسیری را شروع نماییم که هم برای پشتیبانی از هنر و همه هنرمندان و هم مفاخر ایران زمین و نمایش آثار هنری باشد. حسن روح الامین یکی از جوان های متفکر در کارهای هنری و مذهبی است. این نمایشگاه یکی از نوادر و بزرگترین مجموعه های آثار روح الامین است.

وی بیان کرد: او توانسته آثار بسیار فاخری را در عرصه هنر ارائه کند و امیدواریم کارهای بزرگ و مهمی در زمینه آثار نقاشی انجام دهد. فکر می کنم این نمایشگاه قدمی برای کارهای بزرگ است و امیدوار هستم ما هم در کنار عزیزان و جوانانی مانند آقای روح الامین بتوانیم در این راه حرکت نماییم. سفیر کشور کرواسی در این مراسم حضور دارد و این بیان کننده وجهه و اعتبار آثار هنری و هنر ایران نزد کشورهاست.
حسن روح الامین هنرمند نقاش به عنوان سخنران بعدی اظهار داشت: ساختن این مجموعه آثار، بخشی به هنرمند بازمی گردد و بخش دیگری از آن به مجموعه دار و کسی که حمایت می کند. متأسفانه مسئولان کشور بیشتر به تمجید و تعریف اکتفا می کنند.
غلامعلی حداد عادل رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز در ادامه با اشاره به دورانی که آثار هنریِ مذهبی رسانه محسوب می شدند، اظهار داشت: دیدن این پرده های عاشورایی مرا به یاد ۷۰-۸۰ سال پیش می اندازد که کودک بودم و این تابلوها آثار هنری محسوب نمی شدند. آن روزها این آثار رسانه عاشورایی محسوب می شدند. از زمانی صحبت می کنم که تلویزیون وجود نداشت، سینما به سراغ این موضوعات نمی آمد و رادیو یک دستگاه فاخری بود و در هر خانه ای پیدا نمی شد. توده مردم وقتی می خواستند با عاشورا یک ارتباط تصویری برقرار کنند، پای این تابلوها می نشستند.
وی بیان کرد: پرده های عاشورایی نمایشگاه به سبک قهوه خانه ای تعلق دارند. حدس می زنم که این سبک تلفیقی از نگارگری سنتی ایرانی و تأثیر نقاشی اروپایی است. اگر توجه کنید، پرسپکتیو حدودا در این نقاشی ها نیست و از این نظر شبیه به نگارگری است اما چهره ها دیگر شبیه به نگارگری نیست. چهره ها خیلی امروزی هستند.

حدادعادل عنوان کرد: اگر دقت کنید، در این پرده های عاشورایی، نقاش چهره شخصیت های مقدس را اهتمام کرده زیبا به تصویر بکشد. برعکس شخصیت های منفی همه زشت هستند. این در حقیقت بازتاب ذهن مردم است که دشمنان را زشت و محقر می دانند و برای همین این پرده ها می توانست با توده مردم ارتباط برقرار کند. این نوع آثار یک کارکرد تاریخی و هنری ویژه ای پیدا کرده اند. به هر حال نقاش ی قهوه خانه ای یک قسمتی از تاریخ هنر ایران است و در دهه های اخیر نیز بسیاری از صاحب نظران اهتمام کرده اند که قدر و قیمت آن فهمیده شود.
دراگو اشتامبوک سفیر کرواسی در ایران نیز در این مراسم با ابراز تبریک به حسن روح الامین اظهار داشت: سوابق فرهنگی ایران و کرواسی نقاط اشتراکی دارند که سبب شده احساس کنم که به کشور خودم وارد شده ام. احساسات و میزان شور و شوقی که در آثار نمایشگاه می بینم، بسیار فوق العاده است و تحت تأثیر قرار گرفته ام. نمادهای فرهنگی که ارائه می شود، سبب شناخت بیشتر ملت ها خواهد بود. ارتباط نزدیکی بین ایران و کرواسی وجود دارد و فرهنگ و هنر و این برنامه ها ارتباط را تقویت می کند.
داوود فتحعلی بیگی پیشکسوت تئاتر نیز در ادامه این مراسم اظهار داشت: سال هاست که بیشتر حرکت هایی که درباره ی هنرهای ملی و آئینی انجام شده جوششی و برمبنای دغدغه افراد بوده و کمتر نهادهای دولتی حمایت می کنند. برای تأسیس دانشکده هنرهای آئینی و سنتی سال ها تلاش و پیگیری کردیم اما به نتیجه نرسیده ایم. در ادامه نمایشگاه «نقش راستان» شامل ۲۳ اثر از حسن روح الامین راه اندازی شد.
نفس رسول، کاظمین الغیظ، شمر با خنجر، فاتح خیبر، طلوع ماه، عابس، شب بدر، مهر طومار خونین، دیر راهب، دروازه ساعات، خلیل من، بعد عباس، چاه آه، عرش بر زمین افتاد، ویرانه شام، معراج، لاهوت در تابوت همچون آثاری است که در این نمایشگاه در معرض دید قرار گرفته است. اثر «عرش بر زمین افتاد» که در سال ۱۳۹۵ در موزه هنرهای معاصر تهران رونمایی شده بود بعد از شش سال در کوشک باغ هنر به معرض نمایش گذاشته شده است. همین طور پرده های عاشورایی از عباس بلوکی فر و محمدرضا محمدحسینی از شاگردان بلوکی فر به معرض نمایش گذاشته شده است و محمدحسینی در افتتاحیه مراسم پرده ای را بصورت زنده نقاشی کرد.
نمایشگاه «نقش راستان» توسط مؤسسه هنر هاتف سحر با همکاری منطقه فرهنگی و گردشگری عباس آباد در کوشک باغ هنر برگزار شده است و تا پنجم مهرماه ادامه دارد.

منبع: