در گزارش آبنما کار مطرح شد؛ کوشش برای انتشار فرهنگ نامه موسیقی جنگ

آبنما کار: یکی از پژوهشگران موسیقی اتقلاب و دفاع مقدس در تشریح تازه ترین کارهای خود از تالیف و تدوین فرهنگ نامه موسیقی جنگ آگاهی داد.

محسن صفایی از پژوهشگران شناخته شده موسیقی انقلاب و دفاع مقدس که طی سالهای قبل آثار ماندگاری را در این عرصه پیش روی مخاطبان قرار داده در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تشریح تازه ترین کارهای خود در عرصه موسیقی بیان کرد: طی ماه های گذشته مشغول تدوین یک اثر پژوهشی جامع در زمینه موسیقی دفاع مقدس هستم که مقرر است با نام فرهنگ نامه موسیقی جنگ منتشر شود.
این نویسنده درباره ی جزییات این پروژه اظهار داشت: در این فرهنگ نامه همه آثار موسیقی دوران دفاع مقدس از شهریور سال ۱۳۵۹ تا آخر سال ۱۳۶۷ با رجوع به آرشیوهای شخصی هنرمندان و همین طور ‌بایگانی سازمان صداوسیما خصوصاً ‌بایگانی رادیو، گردآوری شده است و تمام تلاش هم بر این بوده که بخش عمده ای از این آثار بصورت کامل جمع آوری شوند. البته من مایل بودم همراه با آثار انتشار یافته در این فرهنگ نامه نت نویسی های در رابطه با این آثار نیز منتشر شوند. اما حجم زیاد کارها و فقدان تعدادی از نت ها چنین اجازه ای را به ما نداد. به همین دلیل در نهایت توانستیم در کنار معرفی این آثار، ضمیمه صوتی داشته باشیم که فکر می کنم همین موضوع نیز می تواند دربرگیرنده اتفاقات مؤثری برای پژوهشگران باشد.

وی که طی ماه های اخیر سرپرست مدیریت تولید و تامین موسیقی رسانه ملی شده است، افزود: این پروژه به سفارش امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در حال انجام می باشد که امیدوار هستم باتوجه به مشغله های فراوانی که دارم بتوانم آنرا در هفته دفاع مقدس رونمایی کنم. حالا پروژه در شرایطی است که از نیمه فعالیت ها گذشته و من امیدوار هستم بتوانم به زودی آنرا به سرانجام برسانم.
صفایی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به روند تألیف کتاب خاطرات شفاهی محمد گلریز هم توضیح داد: این کتاب یک دفعه بصورت کامل نوشته و تدوین شده اما در زمینه بازخوانی دارای ایراداتی بود که باید باردیگر نویسی هایی روی آن انجام دهیم. بدین سبب هنوز درباره ی زمان دقیق و انتشار آن نمی توانیم به تاریخ دقیقی اشاره نماییم اما امیدوار هستم بتوانیم طی ماه های آتی شاهد رونمایی از این اثر پژوهشی نیز باشیم.

منبع: