به دنبال دستگیری یک سارق موزه اعلام شد: سرقتی از موزه ها نداشتیم!

به دنبال گزارش پلیس تهران درباره دستگیری فردی با بهتان «سرقت از موزه» و کشف 13 شئ ایلامی، مدیرکل موزه ها اظهار داشت: از هیچ یک از موزه های وزارت میراث فرهنگی در سراسر کشور گزارش سرقت نداشتیم.
مرتضی ادیب زاده، در پی گزارش رییس پلیس پیشگیری تهران بزرگ درباره دستگیری یک سارق اشیای تاریخی از موزه و کشف ۱۳ شئ (احتمالا) ایلامی، به ایسنا اظهار داشت: تا کنون گزارشی از سرقت اموال و آثار موزه های تحت نظر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نداشتیم. این درحالی است که موزه ها درصورت کمبود اموال یا سرقت آثار، همان روز به اداره کل موزه ها گزارش می دهند. لازم است درباره اظهارات پلیس و همین طور اعترافات منسوب به سارق موزه، بررسی های لازم صورت گیرد.
وی در عین حال اظهار داشت: البته سال قبل از موزه همدان سرقتی صورت گرفت که بعد از ارسال گزارش از طرف استان، لیست اشیاء به سرقت رفته و تصاویر آن به پلیس اینترپل مخابره شد که تا به امروز اطلاعات از مابقی اشیاء به دست نیامده است، چنانچه این پرونده به موزه همدان مربوط باشد، بعد از تطبیق اشیاء توقیف شده با لیست موجود در میراث فرهنگی، نتیجه اعلام خواهد شد.
ادیب زاده درباره اظهارات پلیس که اشیاء کشف شده از سارق را به دوره ایلامی متعلق دانسته است، اظهار داشت: کارشناسان ما هنوز اموال مکشوفه را ندیده اند. بعد از بررسی دقیق تر، نتیجه را می توان اعلام نمود.
سرهنگ جلیل موقوفه ای ـ رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ ـ چهارم مردادماه ۱۴۰۱ در جریان تشریح تعدادی از ماموریت های پلیس، به ماجرای کشف ۱۳قطعه عتیقه مربوط به دوره ایلامیان پرداخت و اظهار داشت: تیمی از ماموران کلانتری مهرآباد در حال گشت زنی در زمینه استحفاظی خود بودند که به فردی با یک کوله پشتی مشکی رنگ مشکوک شده و رفتار او را تحت نظر قرار دادند. این فرد که در کنار یک خودرو پارک شده ایستاده بود به محضِ مشاهده ماموران، سراسیمه محل را ترک کرد که بنا بر این تعقیب و گریزی میان این فرد و ماموران شروع شده و درنهایت متهم دستگیر و به مقر انتظامی منتقل شد.
او با اشاره به اینکه در بررسی های اولیه از داخل کوله پشتی متهم، ۱۳ قطعه از انواع مختلف آثار تاریخی کشف و ضبط شد، اضافه کرد: متهم در تحقیقات اولیه به جرم خود در خصوص سرقت آثار تاریخی از موزه اعتراف کرد و در این زمینه اظهار داشت که قصد فروش این آثار را در شهر تهران داشته است. در همین راستا نیز برای متهم پرونده قضائی تشکیل و به مرجع قضائی معرفی گردید.
به گفته سرهنگ موقوفه ای، کارشناسان، آثار تاریخی کشف شده را در رابطه با دوره ایلامیان تشخیص دادند.