مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی: فردوسی را بدون مجوز شسته اند!

به گزارش آبنما کار مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی اظهار داشت: مجسمه فردوسی ثبت ملی شده و اقدام شهرداری برای پاکسازی این مجسمه، بدون مجوز، غیراصولی و خلاف قوانین ناظر بر آثار ثبت ملی بوده است.
مرتضی ادیب زاده در گفتگو با ایسنا درباره پاکسازی مجسمه فردوسی در تهران که بعد از شست وشو، دو رنگ شده و با همین وضعیت به حال خود رها شده است، اظهار نمود: مجسمه فردوسی در سال ۱۳۹۸ در لیست آثار ملی ایران ثبت شده و دارای ضوابط حفاظت اختصاصی است، بدین سبب شهرداری و یا هر ارگان دیگری بدون دریافت مجوز از میراث فرهنگی، اجازه مرمت، پاکسازی و یا هر اقدام دیگری را ندارد.
او اشاره کرد: شهرداری برای پاکسازی و شست وشوی مجسمه فردوسی باید مجوز میراث فرهنگی را می گرفت و توسط کارشناسان متخصص این حوزه، عملیات پاکسازی را انجام می داد که چنین اقدامی انجام نشده است و شهرداری بدون مجوز به پاکسازی غیراصولی سطح مجسمه فردوسی اقدام نموده است.
ادیب زاده که پیشتر معاون میراث فرهنگی استان تهران بوده، با یادآوری تخریب مجسمه های میدان حر تهران از جانب شهرداری در سال گذشته، اظهار نمود: باتوجه به آن تجربه و همینطور به جهت صدمه های خاص وارده، ناشی از آلودگی شدید و هم اهمیت این آثار، شهرداری باید این احتیاط را درباره مجسمه فردوسی لحاظ می کرد، بخصوص آن که مراتب ثبت آثار ملی به استانداران ابلاغ می شود و لازم است مرمت مجسمه های شهری ثبت شده توسط متخصصان این امر و با نظارت کارشناسی صورت گیرد.
او همینطور تصریح کرد: مجسمه های شهری علاوه بر صدمه و آلودگی ناشی از محل قرار گرفتنشان در یک فضای عمومی، به مرور زمان به سبب آلودگی گرفتار تغییرات در ظاهر خود می شوند. تاثیرات آب و هوا مانند آلودگی، نوسانات دمایی، نفوذ رطوبت به بافت مجسمه ها منجر به ایجاد صدمه هایی در آنها خواهد شد. همینطور ممکنست فضولات پرندگان یا جوندگان هم به مرور زمان، سطوح این مجسمه ها را گرفتار تغییر و تخریب کند.
مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی درباره پیگیری و بررسی دیگر خسارت های وارد شده به مجسمه فردوسی در جریان پاکسازی سطح آن و همینطور چگونگی ادامه عملیات پاکسازی باتوجه به اینکه مجسمه دو رنگ و با وضعیت نامناسب به حال خود رها شده است، اظهار داشت: معاونت میراث فرهنگی استان تهران باید بررسی کند که چه صدمه ای به مجسمه فردوسی وارد شده است. ظاهرا پاکسازی مجسمه نیمه تمام رها شده است.

شست وشوی غیراصولی مجسمه فردوسی در ایام گذشته بعد از آن که عکسی از آن در رسانه های اجتماعی انتشار یافت، واکنش خیلی از مجسمه سازان و اعضای شورای شهر تهران را هم برانگیخت. به اعتقاد برخی مجسمه سازان، این رفتار شهرداری که از گذشته سابقه داشته و با وجود اعتراض ها آخرین آن هم نخواهد بود، چه بسا که مدیر روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران گفته است: در سال ۱۴۰۱ سازمان زیباسازی برنامه مفصلی برای مرمت یا شست وشوی سازه های حجمی و المان هایی مثل مجسمه های میادین دارد.
محمد جواد زمان آبادی همینطور گفته که مجسمه میدان فردوسی در محلی است که آنجا در معرض آلودگی، آفتاب و بارندگی قرار دارد و دائما نیازمند این است که به آن رسیدگی شود، اما سازمان زیباسازی طی دو سال قبل هنوز برنامه ریزی برای شست وشوی یا مرمت این سازه انجام نداده است.
با این حال، نرگس معدنی پور ـ رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران ـ در تذکری که یکشنبه ۱۲ تیرماه در تذکر قبل از دستور خود در صحن شورا، به مصوبه حفظ آثار فاخر اشاره نمود و از شهرداری خواست که هرچه سریع تر مسئله دو رنگ شدن مجسمه فردوسی را رفع کند.
تندیس حکیم ابوالقاسم فردوسی، بنابر اطلاعاتی که مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی وزارت میراث فرهنگی منتشر نموده است، به شماره ۱۴۴۴ به تاریخ ششم بهمن ماه سال ۱۳۹۸ در لیست میراث ملی ایران به ثبت رسیده و از آثار ماندگار استاد ابوالحسن خان صدیقی، نقاش و مجسمه ساز مشهور ایرانی است.
ساخت این مجسمه در میدان فردوسی تهران که سومین مجسمه فردوسی نصب شده در ایران است، از جانب انجمن آثار ملی در قراردادی به استاد ابوالحسن خان صدیقی که در آن زمان در ایتالیا به سر می برد، سپرده شد و اوایل سال ۱۳۴۸ به انتها رسید و در سال ۱۳۵۰ در محل میدان فردوسی نصب گردید. جنس مجسمه از سنگ مرمر کارارا Carrara Marble و ارتفاع آن بیشتر از سه متر است.
استاد ابولحسن خان صدیقی، از مجسمه سازان مشهور معاصر است که سازنده آثاری چون مجسمه فردوسی و نادرشاه افشار در مشهد و سازنده تندیس خیام در پارک لاله تهران است.

منبع: