اعزام به حج با لاتاری!

آبنما کار: مقامات عربستان سعودی سامانه ای الکترونیکی برای زوار برخی کشورها راه اندازی کرده اند تا برمبنای قرعه کشی، مسیری آسان تر و ارزان تر برای رفتن به حج داشته باشند.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، حج فرا می رسد (۱۶ تا ۲۱ تیر) و میلیونها زائر آماده سفر به عربستان سعودی برای انجام این مناسک اسلامی می شوند و عربستان نیز در پی یافتن راه هایی برای تسهیل انجام این فریضه از پروسه ثبت نام تا دیگر مراحل، به کمک فناوری های نوین است.
از زمانی که همه گیری کووید-۱۹ شروع شد، رویدادهایی که شامل تجمعات عظیم مردم می شود به علت نرخ بالای انتقال ویروس به موضوعی نگران کننده تبدیل شد و بعد از آن، اقدامات پیشگیرانه برای صیانت از همه در این دوران سخت انجام شد که البته مراسم حج را نیز به شدت تأثیر قرار داد؛ در مراسمی که سالانه بیش از دو میلیون نفر شرکت می کردند، در سال ۲۰۲۰ تنها به هزار نفر اجازه ورود تحت تدابیر شرایط سختگیرانه داده شد و در سال ۲۰۲۱ نیز اقدامات ایمنی سخت گیرانه تری اعمال شد و تنها افراد واکسینه شده مجاز به حضور در مراسم حج شدند.
عربستان سعودی همین طور اپلیکیشن ها و رُبات هایی را برای مساعدت با مردم در طول سفر حج آماده کرد تا میزبان افراد بیشتری باشد، اما استقبال به اندازه پیش از همه گیری نبود. با این وجود، امسال با بهبود شرایط یک میلیون زائر برای انجام فریضه حج به این کشور سفر خواهند کرد.
دکتر «عبدالفتاح مشاط» ـ معاون وزیر حج عربستان سعودی ـ به روزنامه الشرق الاوسط اظهار داشت: چندین فناوری برای حج امسال به کار گرفته شده است. این وزارتخانه فناوری جدیدی به نام «مطوف» (Motawif) را توسعه داده است که در آن شهروندان برخی کشورها می توانند جهت شرکت در قرعه کشی انتخابی حج اقدام نمایند. این برنامه به زوار ساکن در آمریکای شمالی (ایالات متحده و کانادا)، اروپا و استرالیا اختصاص داده شده است تا به آنها کمک نماید «تاییدیه های بدون نیاز به واسطه» را دریافت نمایند، در این صورت بیش از ۳۰ درصد از هزینه های آنها کاهش می یابد.
وزارت حج عربستان با اختصاص وب سایتی به این برنامه، از اتباع آمریکای شمالی، اروپا و استرالیا دعوت کرده بود در این سایت ثبت نام کنند تا در صورت برنده شدن در قرعه کشی الکترونیکی، پروسه صدور مجوز سفر آنها به عربستان با سرعت و هزینه کمتری صورت گیرد. در حال حاضر، ثبت نام و قرعه کشی در این سامانه برای حج ۲۰۲۲ تمام شده و شرکت کنندگان در این قرعه کشی می توانند نتیجه را ببینند.
عرب نیوز نیز پروسه حضور در حج با قرعه کشی را اینگونه شرح داده است: زوار این کشورها بعد از ثبت اطلاعات شخصی و مدارک رسمی، همچون گذرنامه و گواهی واکسیناسیون مورد نیاز برای کووید-۱۹، سپس وارد پروسه قرعه کشی شده و پروسه پرداخت آنلاین را تکمیل می کنند. بعد از آن درخواست ها برای صدور روادید با مشورت مرکز اطلاع رسانی وزارت حج و عمره به وزارت امور خارجه ارسال می شود. این مراحل بدون هیچ واسطه خارجی انجام می شود و علاوه بر تسهیل شرایط، تاثیر مثبتی بر کاهش هزینه های زوار خواهد داشت.

عربستان درحالی برای جذب زائر با قرعه کشی به حج، اقدام نموده که افزایش هزینه خدمات در حج امسال تا حدود یک هزار و ۶۰۰ دلار بیش از دوره های پیشین، سبب شده برخی زوار از حضور در مناسک حج امسال انصراف دهند. میانگین قیمت حج امسال به حدود ۴۵۰۰ دلار می رسد.
مقامات حج ایران نیز مدتی پیش اشاره کردند برخی کشورهای افریقایی به علت افزایش هزینه ها از حج انصراف داده اند. رئیس سازمان حج و زیارت ایران همین طور گفته است: به دلیل انصراف حجاج برخی کشورها از مقامات عربستان خواسته در سهمیه حج ایران بازبینی کند تا زوار بیشتری از ایران در مراسم حج امسال شرکت نمایند.

منبع: