کشمکش بر سر یک گنجینه تاریخی

شش قانونگذار خواهان بازگرداندن گنجینه های فرهنگی موزه بریتانیا به خانه شان در شهر آتن یونان شدند.
به گزارش آبنما کار به نقل از گاردین، همزمان با سیزدهمین سالگرد گشایش موزه آکروپلیس در آتن، نمایندگان بیشتری از پارلمان بریاتانیا از بازگرداندن مجسمه های مرمر پارتنون به یونان حمایت کردند.
این مجسمه ها که مبحث کشمکش طولانی بین یونان و بریتانیا بوده اند در سال ۱۸۱۶ توسط اشراف زاده اسکاتلندی به نام «توماس بروس» که با نام «لرد الگین» شناخته می شود از معبد «پارتنون» در آکروپولیس جدا و به بریتانیا منتقل شدند. «الگین» این مرمرها را به دولت بریتانیا فروخت و دولت در سال ۱۸۱۷ میلادی این آثار را به موزه بریتانیا سپرد تا در یکی از مشهورترین نمایشگاه هایش به نمایش گذشته شود.
اینک، شش نفر از اعضای پارلمان بریتانیا خواهان بازگرداندن این آثار تاریخی به مبدأ اصلیشان شده اند که حدود ۲۰۰ سال پیش تحت شرایطی بحث برانگیز توسط دیپلمات انگلیسی از معبد پارتنون خارج شد. این نمایندگان مجلس، بازگرداندن این مجسمه ها به یونان را تنها چاره مناسب برای حل و فصل این مناقشه میان دولت دو کشور دانسته اند.
بریتانیا سال هاست که اعتقاد دارد این مرمرها توسط «لرد الگین» با مجوزی از جانب ترک های عثمانی حاکم بر یونان از کشور خارج شده اند، اما یونان اعتقاد دارد این مرمرها دزدیده شده اند. پیش از این «بوریس جانسون» نخست وزیر بریتانیا با استرداد این اموال تاریخی به کشور یونان مخالف کرده بود.
دیو دوگان، نماینده حزب ملی اسکاتلند در اینباره اظهار داشت: «من معتقدم موزه بریتانیا باید کار درست را انجام دهد و آنها را به خانه واقعی خود در یونان بازگرداند و در غیر این صورت توهین به یونان و مردم آن است.»
موزه بریتانیا بیشتر از ۱۰۰ هزار اثر باستانی یونانی گرانبها در اختیار دارد. باآنکه کمی بیشتر از شش درصد از این مجموعه به معرض نمایش گذاشته شده است، البته دولت یونان تنها خواهان بازگشت مجسمه های مرمر آرتنون است و نه دیگر آثار تاریخی که در موزه بریتانیا نگهداری می شوند.
موزه بریتانیا برای چندین دهه استدلال می کرد یونانی ها هیچ جای مناسبی برای نگهداری آثار باستانی که قبل از آن در معرض آلودگی و باران اسیدی قرار گرفته بودند، ندارد، اما هنگامی که یک موزه باشکوه و پیشرفته در آکروپولیس یونان ساخته شد، لحن آنها تغییر نمود و گفتند: «در حالی که مجسمه ها را میتوان در پس زمینه ای از تاریخ آتن در شهر آتن تماشا کرد، در لندن میتوان این آثار را در بستری از تاریخ جهان مشاهده کرد.»

منبع: