فرصت یک نمایشگاه هنری برای آشنایی مردم با هنرهای تجسمی

برگزاری نمایشگاه هنرهای تجسمی اسب و حیوانات همزیست در برج میلاد فرصت مغتنمی برای آشنایی اقشار مختلف جامعه با هنرهای تجسمی است.

به گزارش آبنما کار به نقل از روابط عمومی مرکز فرهنگی هنری هفتا، «اسب و حیوانات همزیست» عنوان نمایشگاه نقاشی و مجسمه ای است که از ۲۰ خردادماه در گالری هفتا برج میلاد افتتاح شده و علی ولاشجردی فراهانی کیوریتوری آنرا به عهده دارد و مهدی فهار ناظر و مدیری هنری آن است.
اسب یکی از معدود حیواناتی است که تقریباً از شروع تاریخ با انسان همراه بوده است. اسب در تاریخ، فرهنگ و افسانه های عامه و ادبی ایران هم داری جایگاه مشخصی است. این حیوان در کتابی چون شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی دارای شخصیت است و حتی اهمیت آن در تاریخ مذهبی و اسلامی ما بارز و مورد توجه است.
به دلیل پهناور بودن سرزمین ایران، از همین رو ایرانیان آغاز به پرورش اسب کردند و در هر منطقه ای باتوجه به شرایط و کاربرد اسب در آن منطقه نژاد گوناگونی را به وجود آوردند اینگونه شد که ایران را مهد پرورش اسب می دانند. مارکوپولو هم در این مورد می نویسد: در ایران بهترین و زیباترین اسب های جهان موجود است.
در نمایشگاه هنرهای تجسمی «اسب و حیوانات همزیست» ۳۳ نقاش و مجسمه ساز حضور دارند و از هر هنرمند پنج اثر به نمایش درآمده است. دو اثر به صورت فیزیکی و سه اثر هم در فضای دیجیتالی نمایشگاه در معرض دید مخاطبین قرار گرفته است.
محمد هادی فدوی درباره این نمایشگاه توضیح داد: بعد از مطرح شدن لزوم برگزاری نمایشگاه هنرهای تجسمی با مبحث اسب و حیوانات همزیست از جانب مهدی فهاری در بخش جنبی نمایشگاه بین المللی صنعت اسب من با این گروه همراه شدم و از هنرمندانی که با این موضوع اثر خلق کرده بودند، جهت شرکت در این رویداد دعوت کردم و انتخاب آثار را علی ولاشجردی فراهانی برعهده داشتند.
وی که بیشتر از ۲۰ سال است که سوژه نقاشی هایش اسب های مینیاتوری هستند، اظهار داشت: من سال ها است که دلبسته اسب هستم و در ایران همواره همزیستی خوبی میان انسان و اسب برقرار بوده است و ردپای اسب ها را میتوان در فرهنگ، هنر و اساطیر ایرانی به وضوح دید. اسب به سبب خصوصیت های ممتازی که دارد همواره مورد توجه هنرمندان تجسمی بوده است و نوع برخورد هر هنرمند با این موضوع که فرم بسیار زیبایی دارد متفاوت می باشد، مثلا خودم برخورد مینی مالیستی با این موضوع دارم و به نظرم این موضوع برای جامعه تجسمی آن قدر جذابیت دارد که میتوان شاهد تداوم برگزاری نمایشگاه با این موضوع در ادوار مختلف بود.

این هنرمند نقاش درباره برگزاری نمایشگاه در برج میلاد هم بیان کرد: شکل برگزاری نمایشگاه بسیار امیدوارکننده بود. طی این رویداد و نوع برگزاری آن، با گونه جدیدی از مخاطب مواجه شدم که برای تفریح به برج میلاد آمده بودند، اما در برخورد با نمایشگاه می ایستادند، دقت می کردند و از تماشای آثار به نمایش درآمده لذت می برند. امیدوار هستم این شکل از برگزاری نمایشگاه ها به صورت یک رسم متداول درآید تا کم کم روحیه تقابل و همنشینی به شکل گسترده در عام مردم جا بیفتد. هنرهای تجسمی کمک بسیار بزرگی به ارتقای سطح فرهنگ یک جامعه می کند.
صفورا اسماعیل نژاد که برای بار دوم است که در نمایشگاه «اسب و حیوانات همزیست» حضور دارد، اظهار داشت: به نظرم دو تجربه ای که با این گروه داشتم موفقیت آمیز بود و زمینه ای را فراهم نمود تا مخاطبان هنرهای تجسمی افزایش یابد. مخاطبانی که تابحال کمتر پیش آمده بود که به یک نمایشگاه هنری بروند. با توجه به این که بیشتر بازدیدکنندگان نمایشگاه اسب و حیوانات همزیست را خانواده هایی که به همراه کودکان شأن به برج میلاد آمده بودند تشکیل می دادند، صحبت های که بچه ها بعد از مواجه با نقاشی و مجسمه ها با خانواده هایشان می کردند برای من جالب بود.
این عضو انجمن نقاشان ایران که آثار در چارچوب نمایشگاه های گروهی در بعضی از کشورها هم به نمایش درآمده، درباره آثاری که در این نمایشگاه از او به نمایش درآمده اظهار داشت: من بیشتر از ۲۰ سال است که نقاشی می کنم و در این نمایشگاه به صورت فیزیکی دو اثر از دو مجموعه وهم و خیال و مجموعه کوبیست هایم را که با تکنیک ترکیب مواد و رنگ روغن خلق کرده ام را به نمایش گذاشتم.
امیر جلالی دیگر هنرمندان شرکت کننده در این نمایشگاه که با دو نقاشی با سوژه گاو در این نمایشگاه شرکت کرده است، اظهار داشت: این دو نقاشی را از مجموعه اخیرم که شامل ۵۰ اثر است، انتخاب نموده ام. این مجموعه را در دوران کرونا و متأثر از کتاب «چنین گفت زرتشت» خلق کرده ام و ۲۴ اثر از این مجموعه در گالری شیرین به نمایش درآمده است. من بارها کتاب چنین گفت زرتشت را خوانده بودم اما در دوران کرونا سطری از این کتاب که درباره گاو بود، روی من تاثیر عجیبی گذاشت و همین سطر باعث شد تا این مجموعه شکل بگیرد. به نظر من گاو حیوانی است که همواره زیست مسالمت آمیزی با انسان داشته است و انسان همواره به شکل های مختلف از این حیوان و فرآورده های آن بهره برده است.
این نقاش افزود: در این مجموعه گاوها نماینده بخشی از افراد جهان هستند که با نگرش های خاصی که دارند روی مناسبات بشری تاثیر می گذارند و زندگی مردم را تحت شعاع قرار می دهند. به نظرم نمایشگاه از سطح کیفی بالایی برخوردار بود و برگزاری نمایشگاه در برج میلاد فرصت مغتنمی بود تا مردم عادی با هنر فاخر آشنا گردند و از این نظر باید از برگزار کنندگان این رویداد قدردانی کرد.
مظاهر آذرپی دیگر هنرمند شرکت کننده در این نمایشگاه هم اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه گروهی با مبحث مشترک در برج میلاد اتفاق بسیار خوشایندی است و نه تنها بازدیدکنندگان بلکه هنرمندان شرکت کنندگان هم با رویکرد های مختلف در برخورد با یک سوژه روبرو می شوند. نمایشگاه های از این دست که به صورت گروهی برگزار می شود، زمینه تحقیق و پژوهش را برای پژوهشگران فراهم می آورد و از این نظر قابل تأمل است. من در برخورد با این نمایشگاه بیشتر از گذشته با این مساله درگیر شدم که چرا عاملی چون روح ایرانی این آثار را بهم پیوند نمی دهد. سال ها پیش نمایشگاه گروهی از نقاشان زن پاکستانی در فرهنگسرای بهمن انجام شد با آنکه این آثار حتی سوژه مشترکی نداشتند اما روحی در تمام این آثار موج می زد که نشان می داد، خالقان این آثار هم از یک قوم و ملت هستند.
وی درباره آثارش که در این نمایشگاه در معرض دید مخاطبان قرار گرفته، بیان کرد: با آنکه من در این نمایشگاه دو اثر با مبحث اسب گذاشتم اما باید بگویم من حتی زمانی که اسب تصویر می کنم یا نمایی از طبیعت و مناظر آنرا به روی بوم هایم فرا می خوانم اما باز هم دارم انسان را به تصویر می کشم و همواره سوژه تمام آثارم انسان است.
صادق ادهم که با دو مجسمه با مبحث اسب در این نمایشگاه حضور دارد، اظهار داشت: در جنوب همواره زندگی مسالمت آمیزی میان انسان با حیواناتی چون اسب، گاو و گاومیش وجود دارد و از همان زمان این حیوانات منبع الهام من برای خلق اثر هنری بوده اند. من سال ها نقاشی و مجسمه های رئالیستی می کشیدم اما از زمانی به بعد حس کردم آن روح و حسی که می خواهم در این شیوه نمی توانم به آثارم منتقل کنم بدین جهت به انسان توجه کردم، ما انسان با وجود نقص هایی که داریم همواره در راه تکامل قرار داریم و این نقصان سوژه اصلی آثار من شد. مثلا دو مجسمه اسبی که از من در این نمایشگاه به نمایش درآمده به جای چهار دست و پا، سه دست و پا دارند و یا در بخشی از بدن شأن نقصی دارند. در واقع من می خواهم از این نقص ها در جهت کمال زیبایی شناسی بهره ببرم.
این هنرمند درباره برگزاری نمایشگاه در برج میلاد اظهار داشت: به نظرم برگزاری این نمایشگاه در برج میلاد گام نخست اتفاق خوبی است، اما باید واقع بین بود و در دوره های پیش رو کوشش کرد که نقایص موجود را برطرف کرد تا نمایشگاه از هر نظر حرفه ای باشد.
بهروز رستگار دیگر هنرمند مجسمه سازی است که در این نمایشگاه با دو مجسمه گاو حضور دارد. و وی بیان کرد: من از کودکی دلبسته مجسمه سازی بودم و برای همین راهی کشور روسیه شدم تا مجسمه سازی بخوانم اما آنجا استادم پیشنهاد نمود که معماری بخوانم و مجسمه سازی را به صورت خودآموحته ادامه بدهم. من عاشق گاوها هستم و سوژه همه مجسمه های من گاو است. گاو حیوان پر قدرت و مفیدی است که اصلاً کاری با کسی ندارد. من گاوهایم را با متریال های مختلف و در ابعاد متنوع می سازم و مجسمه هایم را تابحال در نمایشگاه گوناگونی به معرض نمایش گذاشته ام.
وی درباره برگزاری نمایشگاه در برج میلاد اظهار داشت: به نظرم برگزاری نمایشگاه در این فضا اتفاق خوبی است، اما باید برگزار کنندگان باید راهکاری بیندیشند تا به قابلیت های نمایشگاهی این فضا بیفزایند.
مظاهر آذر پی، بهرام آشفته، فرناز اخلاقی، صادق ادهم، امیرحسین امیرجلالی، صفورا اسماعیل نژاد، آزاده بخشی، کامبیز برنجی، ندا چایچی، محمد خضوعی، کیهان خلیلی فرد، طلا درنگی، پروانه رزاقی، بهروز رستگار، آرزو رضایی، فرناز رضایی، سکینه سادات موسوی، پردیس شفیعیون، هیرو شیخ الاسلامی، منصور طبیب زاده، سید علی رضا عباچی، رضا عظیمیان، محمد هادی فدوی، مریم فرد، نیلوفر قادری نژاد، نسیم کاووسی، آرش لاهیجی، پانته آ ماهرو، پژمان متقیان، فرزانه محجوبی، بها الدین محمدی راد، شیما مرادی، امیر مفتون و شبنم مکبر هنرمندانی هستند که آثارشان در این نمایشگاه در معرض دید مخاطبان قرار خواهد گرفت.
نمایشگاه «اسب و حیوانات همزیست» در گالری هفتا واقع در طبقه دوم برج میلاد افتتاح شده و تا ۲۵ خردادماه روزه از ساعت ۹ تا ۲۱ میزبان علاقه مندان خواهد بود.

منبع: