معاون حقوقی وزارت ارشاد مطرح کرد؛ هنر ایرانی با عشق و ارادت به امام رضا(ع) پیوند عمیق دارد

به گزارش آبنما کار معاون حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تکیه بر این که چهارچوب های حقوقی و قانونی را رعایت نمایند، اعتقاد دارد هنر ایرانی با عشق و ارادت به امام رضا(ع) پیوند عمیق دارد.

به گزارش آبنما کار به نقل از روابط عمومی معاونت حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آئین اختتامیه یازدهمین جشنواره ملی عکس رضوی با حضور دکتر سید محمد هاشمی، معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار گردید.
دکتر سید محمد هاشمی در ابتدای سخنرانی اظهار داشت: تمام تاریخ هنر ایرانی اسلامی ما، از سینما تا تئاتر تا عکس و نقاشی و غیره همه و همه پر است از اشارات رضوی و این نشان دهنده لطف، ارادت و جان نثاری مردم و همینطور هنرمندان نسبت به ساحت مقدس امام رضا (ع) است. این ارادت در آثار هنری گوناگونی هویداست، از مستند رضای رضوان مجید مجیدی تا فیلم بدون قرار قبلی بهروز شعیبی تا تابلوی سلسله الذهب حسن روح الامین و بی شمار آثار هنری که از این دست وجود دارد. معاون وزیر ارشاد در ادامه با تکیه بر این که توجه و ادب هنرمندان به امام رضا (ع) نشأت گرفته از باور همه مردم ایران است اضافه کرد: جشنواره های مختلف هنری رضوی جلوه ای از همان ارادت عمیقی است که مردم و هنرمندان کشور ما به امام رئوف (ع) دارند. سید محمد هاشمی افزود: باید همگان بدانند که هر اثر به ظاهر هنری ای که در آن توهین به امام رضا (ع) وجود دارد از جامعه هنری ایرانی- اسلامی ما به دور است. این فیلم اخیری که در یکی از جشنواره های خارج از کشور مطرح گردیده است، ناراحتی های بسیاری را در جامعه ایرانی بوجود آورده که امروزه انعکاس آنرا به طرق مختلف می بینیم و می شنویم. بدانید که این فیلم هیچ ارتباط و نسبتی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نداشته و هیچ گونه پروانه ای همچون پروانه ساخت یا نمایش از این وزارت خانه دریافت نکرده است و تولید آن همگی در خارج از کشور انجام شده است. معاون حقوقی وزیر ارشاد در ادامه ضمن اشاره به اتخاذ تصمیماتی پیرامون این فیلم موهن در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: تصمیم گرفتیم که هر کسی، با هر عنوانی در ساخت این فیلم همکاری داشته است -در صورتی که داخل کشور باشد- را با روش های قانونی و حقوقی دنبال نماییم. دکتر هاشمی افزود: لازم به یادآوری است که وظیفه ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محافظت، معاضدت و حمایت حقوقی از هنرمندان است. گاهی دیده می شود، بعضی از هنرمندان رفتارهایی انجام می دهند که بار حقوقی سنگینی به دنبال دارد و متأسفانه نسبت به آن غافل اند، بنابر این توقع می رود که هنرمندان، در اقدامات و کنش های مختلف خود، چهارچوب های قانونی و حقوقی را رعایت نمایند.
معاون وزیر ارشاد در پایان، از زحمات متولیان و دست اندرکاران جشنواره عکس رضوی تقدیر و تشکر کرد.