سوم و چهارم خرداد؛ همایش سایه روشن ارکستر ملی

اولین همایش سایه روشن ارکستر ملی با عنوان برداشت ها از چیستی و جایگاه این ارکستر به همت بنیاد فرهنگی هنری رودکی انجام می شود.

به گزارش آبنما کار به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی، اولین همایش سایه روشن ارکستر ملی با عنوان برداشت ها از چیستی و جایگاه این ارکستر با محورهای؛ تبارشناسی اصطلاح «ملی»، ورود این اصطلاح به ادبیات موسیقی ایران و دلالت های آن (مواردی چون موسیقی ملی، سازهای ملی، ارکستر ملی، زمینه های شکل گیری ارکستر ملی)، ساختار ارکستر کلی، بافت، سازبندی و رپرتوار، جایگاه موسیقی باکلام در رپرتوار ارکستر ملی، ارکستر ملی، گذشته، حال و آینده (عملکرد ارکستر ملی، کارکردها، وظایف و نیز پیشنهاد طرح هایی برای آینده آن)، سوم و چهارم خرداد ماه از ساعت ۱۴ در تالار رودکی انجام می شود.
این همایش در ۳ پنل به شرح زیر در تالار رودکی برگزار می شود:
پنل اول سه شنبه سوم خرداد ماه ساعت ۱۴ با سخنرانی هومان اسعدی، فرشاد توکلی، آروین صداقت کیش و محمدرضا فیاض برگزار می گردد و در این پنل درباره تبارشناسی اصطلاح «ملی»، ورود این اصطلاح به ادبیات موسیقی ایران و دلالت های آن گفتگو خواهد شد.
پنل دوم نیز روز چهارشنبه چهارم خرداد ماه ساعت ۱۴ با موضوع گفتگو درباره سازبندی و کارگان (رپرتوار) ارکستر ملی با سخنرانی محمدرضا تفضلی، کیاوش صاحب نسق، حسین علیزاده و کورش متین تشکیل خواهد شد.
سومین پنل نیز روز چهارشنبه چهارم خرداد ماه ساعت ۱۷ انجام می شود. پنل سوم همایش به موضوع ارکستر ملی، گذشته، حال و آینده اختصاص دارد و سخنران های آن مانی جعفرزاده، فردین خلعتبری، علی اکبر قربانی و کارن کیهانی هستند.