هنرمندان صنایع دستی باید با بیمه خداحافظی کنند؟

به گزارش آبنما کار نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی که در ۱۷ اسفند ماه سال ۱۴۰۰ برگزار شده بود، جزئیات معافیت بیمه ای قالیبافان و شاغلان صنایع دستی را اعلام نموده بودند. این جزئیات که سبب نگرانی هنرمندان و کارشناسان شده بود، با تأیید نهایی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ در صحن علنی مجلس سبب شد تا وحشت خداحافظی با بیمه به دل هنرمندان راه یابد.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور که به مجلس شورای اسلامی عرضه شده بود، به شورای نگهبان ارسال شد و مورد تأیید این نهاد قرار گرفت. یکی از مواردی که در این لایحه هنرمندان صنایع دستی را نگران کرده، جزئیات معافیت بیمه ای قالیبافان و شاغلان صنایع دستی بود که با عنایت به این جزییات، از آغاز سال ۱۴۰۱ معافیت های کامل بیمه ای در مورد “بیمه شدگان بدون کارفرما” در سازمان تأمین اجتماعی همچون مشمولان قانون بیمه های اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی به ارزیابی آزمون وسع توسط وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و قرار گرفتن در چهار دهک اول درآمدی منوط خواهد شد.
عده ای از هنرمندان و کنشگران صنایع دستی معتقدند که با تصویب این بند قانون توسط شورای نگهبان، هنرمندان باید با بیمه بعنوان یکی از حمایت های دولت از فعالان صنایع دستی و قالیبافان خداحافظی کنند.
حجت الله مرادخانی، پژوهشگر و استاد دانشگاه با تایید این خبر، چنین واکنش نشان داد: «امیدوارم مسؤلان صنایع دستی که در سال ‍ های اخیر مدام با آمارسازی وضعیت صنایع دستی و فعالانش را مطلوب نشان می دادند، امروز پاسخی برای وضع بوجود آمده داشته باشند.»
نیما ذاکری سعید ـ هنرمند صنایع دستی ـ قبل از آن که این جزئیات به تصویب شورای نگهبان برسد، در این زمینه به ایسنا اظهار داشته بود: «این طرح اگر به این شکل که توصیف شده اجرا شود، به ضرر همه است و بیمه کسانی که جزو چهار دهک اول درآمدی نباشند، قطع خواهد شد. مشکلی که وجود دارد این است که آمارهای نادرست سبب شده تا توهم خوب بودنِ وضع هنرمندان شکل بگیرد و قوانینی که در آن وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از هنرمندان حمایت می کرد، برداشته شوند.»

هیاس حسینی، هنرمند و مدرس شیشه گری هم در گفت وگویی با ایسنا درباره به تصویب رسیدن این بند قانونی اظهار نمود: «مطالبه گرها چه کردند که انتظار دارند مدیران برای آنها کاری انجام دهند؟ تا آن زمان که مشخص نشود هنرمند به چه کسی گفته می شود، نمی توان کاری از پیش برد. سوال من این است که تشکل های صنایع دستی چرا نتوانستند تا هم اکنون کاری انجام دهند؟»

شهرام امیری، هنرمند دیگر صنایع دستی و استاد محصولات چوبی هم این باره به ایسنا اظهار داشت: «چرا معاونت صنایع دستی از این لایحه دفاع نکرده است؟ هنرمندی که با دستانش کار می کند چطور باید هم ثابت کند که جزو چهار دهک اول است و هم، شأن خودش را حفظ کند؟ شاید ۱۰ سالی است که ما مسئول دلسوزی برای صنایع دستی نداریم و معاون صنایع دستی هم به جای اینکه به فکر هنرمندان باشد، بیشتر به فکر مقامش است.»

بیمه یکی از اشکالات پررنگ در حوزه صنایع دستی شمرده می شود که حتی قبل از به تصویب رسیدن جزئیات این لایحه هم هنرمندان دغدغه آنرا همواره همچون باری بر دوش کشیده اند. با تصویب شدن این بند قانون، اما بنظر می رسد این دفعه حتی از گذشته سنگین تر شده و حتما تبعاتی برای هنرمندان این حوزه به دنبال خواهد داشت.
ایسنا همچنان آمادگی دریافت اظهارات مقامات مسؤول صنایع دستی درباره معافیت کامل بیمه ای هنرمندان صنایع دستی را دارد.