بازگشایی موزه ملی عراق بعد از ۳ سال

فعالیت موزه ملی عراق بعد از سه سال وقفه ناشی از ناآرامی های سیاسی، بار دیگر شروع شد.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا و به نقل از آرت نیوز، روز دوشنبه، موزه ملی عراق در بغداد که به مدت سه سال به علت تنش های سیاسی در منطقه و نگرانی درباره امنیت موزه تعطیل شده بود بار دیگر شروع به کار کرد.
نخست وزیر عراق به صورت رسمی این موزه را در روز یکشنبه بازگشایی کرد. موزه ملی عراق که بازسازی شده است، از سال ۲۰۰۹ به علت شدت گرفتن اعتراضات ضددولتی در بغداد تعطیل شده بود. این موزه که آثار باستانی متعلق به بین النهرین، عباسیان و تمدن های ایرانی را در خود جای داده است، اولین بار در دهه ۲۰ میلادی و در جریان یک طرح فرهنگی که بوسیله ی یک دیرینه شناس بریتانیایی ترتیب داده شده بود، تاسیس شد.
در این موزه که به تازگی بازگشایی شده، آثار تاریخی اسلامی قرن نهمی و آثار تاریخی دوره های مختلف تاریخ به معرض نمایش گذاشته شده است.
امنیت این موزه سال ها به علت درگیری های منطقه با خطر مواجه بوده است. در سال ۲۰۰۳، بعد از تهاجم ارتش آمریکا که به سقوط صدام منجر گردید، مجموعه این موزه غارت شد و این منطقه شاهد افزایش روند قاچاق آثار تاریخی شد. گمان می رود حدود ۱۵هزار اثر تاریخی از این موزه غارت شده باشد. نیمی از این آثار هنوز به منطقه بازگردانده نشده اند. این موزه بعد از ۱۲ سال تعطیلی بار دیگر در سال ۲۰۱۵ بازگشایی شد.

منبع: