صبا علیزاده مطرح کرد؛ شنیدن تجربه های تیره در یک آلبوم

مراسم رونمایی رسمی از آلبوم شاید هیچ گاه تو را نبینم به آهنگسازی و نوازندگی صبا علیزاده با اجرای زنده چند قطعه از این اثر موسیقایی اجرا شد.

به گزارش آبنما کار به نقل از مهر، آلبوم «شاید هیچ گاه تو را نبینم» به آهنگسازی و نوازندگی صبا علیزاده از هنرمندان جوان حوزه موسیقی با اجرای زنده چهار قطعه این مجموعه توسط وی در قالب یک مراسم رونمایی بصورت رسمی پیش روی مخاطبان قرار گرفت.
«سکوت های در میان»، «شایدهرگزتورا نبینم»، «سایه های مخدوش»، «نوروز ۹۹» عنوان آثاری بودند که در مراسم رونمایی از آلبوم «شاید هرگزتو را نبینم» توسط صبا علیزاده اجرا شد.

وی درباره قطعه «سکوت های در میان» توضیح داد: مدتی پیش بود که در فضای مجازی به یکی از سخنرانی های هیتلر برخوردم و دیدم که او حین سخنرانی، سکوت هایی دارد که این سکوت ها هیچ صدایی نمی آید. من احساس کردم در برخورد با این سکوت ها باید کاری کنم، بدین سبب آغاز به گوش دادن تمام سخنرانی های رایش سوم کردم و آنها را شخم زدم، پس از طی این پروسه بود که به یک متریال صوتی رسیدم و بعد از کسب تجربه هایی که دراین زمینه بواسطه برگزاری کنسرت ها به دست آوردم، به فضایی رسیدم که من را به سمت ساخت قطعه «سکوت های در میان» هدایت کرد.
علیزاده با اشاره به ساخت قطعه «شاید هرگزتورا نبینم» هم اظهار داشت: این قطعه در حقیقت قسمتی از موسیقی سکانس پایانی یک انیمشینی بود که تا یک قدمی لیست نهایی نامزدهای دریافت جایزه اسکار هم رفت. قطعه ای که در بر گیرنده موسیقی لحظه وداع ۲ عاشقی است که باردیگر یکدیگررا پس از مدت ها دیده اند و الان وقت خداحافظی است.

این نوازنده کمانچه پیش از اجرای اثر «سایه های مخدوش» که در قالب یک موسیقی الکترونیک پیش روی مخاطبان قرار گرفت، اظهار نمود: اجرای این قطعه در نسخه آلبوم با همراهی یک هنرمند آلمانی صورت گرفت، اما من امشب آنرا برای شما عزیزان با بسط و گسترش بیشتری اجرا می کنم.
وی درباره قطعه «نوروز ۹۹» هم توضیح داد: وقتی در نوروز ۹۹ شاهد بحران سیل در بخش هایی از کشور بودیم، یک تصویر از این سیل برای من فراموش نشدنی شد. بطوریکه هیچگاه نتوانستم این تصویر را از ذهنم پاک کنم. این تصویر تا امروز که نزدیک نوروز ۱۴۰۱ هستیم همچنان در ذهنم باقی مانده است. تصویری که متاسفانه با خبرهای بد زیادی هم روبه شد و ماجرا برای من تلخ تر کرد. اما من براین باورم که همه ما با امید زنده ایم و یقین دارم یک روز فضا بهتر خواهد شد.
صبا علیزاده در این مراسم که با استقبال خوب مخاطبان روبه رو شده بود، درباره نحوه ساخت قطعات اجرا شده توضیحاتی را به مخاطبان ارائه داد و اظهار داشت: در طول مدتی که آلبوم را تولید می کردم، خواهی نخواهی سایه تیره ای روی کارهایم نشسته شد، بدین سبب از شما می خواهیم به روشنی خودتان این تیرگی ها را ببخشید.

آلبوم«شاید هیچ گاه تو را نبینم» در قالب ۹ قطعه با اسامی «شاید هیچ گاه تورا نبینم»، «سایه های مخدوش»، «سکوت های درمیان»، «نوروز ۱۳۹۹»، «وضو»، «دوگانه»، «تنها امید امواج سیاه را در هم می شکند»، «تماس»، «آذین» پیش روی مخاطبان قرار گرفته است.
صبا علیزاده درباره انگیزه های خود برای تولید آلبومش نوشته است: «این آلبوم حاصل دو سال تجربه زیسته من است. تجربه زیسته من یا ما، که هرچه هست مشترک است، در این خاک و در این جهان. برای من این اشتراک، تجربه های شخصی عمیقی را هم در خود داشته است. سنگینی، تیرگی یا هر آنچه می توان نامیدش، در این دو سال بر آثارم سایه انداخته، در هر کدام از این قطعات قصه ای نهفته متاثر از فضای جامعه و پیرامونم که بازگوکردنش برای من غریزه است و شاید برای شما تداعی تجربه، ترس و یا خاطره ای»

ضبط و میکس آلبوم «شاید هرگزتو را نبینم» در کارگاه نوفه تهران و صبا علیزاده خود بعنوان نوازنده کمانچه و تمکب و بخش الکترونیک اثر حضور داشته است. ضمن این که ساناز سلطانی مدیر هنری و طراح گرافیک، آذین نفر حقیقی مشاور هنری و مدیراجرا، نیوشا مزید آبادی مشاور رسانه ای، سیمین علایی ویرایش متن فارسی، ندا منعم ترجمه فارسی به انگلیسی، سیاوش نقشبندی عکس داخل دفترچه دیگر عوامل اجرائی آلبوم را می سازند.
عکس از سینا شیری است.