در اختتامیه موسیقی فجر مطرح شد؛ وزیر ارشاد: خطای یک فرد را به جامعه هنری تسری ندهید

آبنما کار: وزیر ارشاد در واکنش به طرح برخی انتقادات نسبت به جشنواره های فجر تاکید کرد که خطای یک فرد را نباید به جامعه هنری تسری داد.

به گزارش آبنما کار به نقل از مهر، محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آئین اختتامیه جشنواره موسیقی فجر اظهار داشت: از همه عزیزانی که در برگزاری این جشنواره نقش آفرینی کردند. در این شرایط سخت کرونائی تشکر می کنم. ما امسال آماده شده بودیم که با حضور حداکثری مخاطبان گرامی جشنواره را برگزار نماییم، اما اتفاقات و سویه جدید کرونا موجب شد که پیش بینی ما انجام نشود. اما موفق شدیم با تعداد کمتر این رویداد را برگزار نماییم و امروز مراسم پایانی فجر موسیقی را برگزار می نماییم.
وی اضافه کرد: این رویداد موفقیت های قابل اعتنایی داشته است و بیش از ۱۷۰۰ هنرمند در برگزاری جشنواره از ۹ استان و کشورهای خارجی حضور مؤثری داشتند. این همان ظرفیت بالای هنر موسیقی ایران زمین را نشان میدهد و این مایه مباهات ماست که هنر موسیقی ما آنچنان زبان گیرایی دارد که در تمام دنیا مورد اقبال و پذیرش است. ما در زمینه ارتباطات بین المللی حتما به حضور اهالی موسیقی نیاز داریم. من لازم است از پیشکسوتان عزیز قدردانی کنم که چراغ راه موسیقی ما هستند. این عزیزان مانند مادری غمخوار و مهربان و پدری دلسوز و فداکار کنار جشنواره بودند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار نمود: برای ما حضور استادان موسیقی در جشنواره مایه مباهات است و من به همه این عزیزان ادای احترام می کنم. جناب آقای ریاحی بسیار لطف داشتند که دبیری جشنواره را پذیرفتند و ما امروز در صف اول، حضور این عزیزان را داریم که در کنار جشنواره موسیقی فجر بودند. ما در حرکت رو به جلو حتما نیازمند استفاده از تجربه های این بزرگان هستیم.
وی اضافه کرد: این جشنواره با نام و یاد شهید وطن، قهرمان ملت ایران و پهلوان جهان اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی آغاز شد و این از مواهب جشنواره موسیقی فجر بود. ما برای برگزاری جشنواره موسیقی فجر باید به نقش هم افزایی نهادهای دیگر نیز توجه داشته باشیم. این در حالیست که توجه به موسیقی نواحی ایران بعنوان یک گنجینه بزرگ ایرانی موقعیت و استعداد بزرگی است که باید روی آن تاکید ویژه ای داشته باشیم. این هنر امکان انسجام و بسیج اراده ها را فراهم می آورد. همین اجرای سرودی که امروز فرزندان ایران داشتند چقدر برای ما زیبا بود؟ این هنر جاودان موسیقی است که نسل ها را به هم پیوند می زند و ما این نعمت را می توانیم در موسیقی نواحی هم ببینیم.
اسماعیلی در بخش دیگری از صحبت های خود بیان کرد: من به چند سیاست قطعی و راهبری وزارت فرهنگ و ارشاد سلامی می خواهم اشاره کنم. نکته اول این که جمع هنرمندان موسیقی ایرانی از اصیل ترین هنرمندان کشورمان هستند که با احترام به فرهنگ ایرانی و آئین های دینی نامشان گره خورده است و هیچکس حق ندارد به جریان فرهنگی هنری ما با غیر این نگاه و منظر توجه داشته باشند. اگر یک جایی یک نفر خطایی انجام می دهد این را نباید به جامعه هنری ما تسری داد.
وی اضافه کرد: اینها سرمایه های ما هستند و کسی حق ندارد به ادبیات غیرفرهنگی با این عزیزان صحبت کند. اینها در پیشانی فرهنگ ما حضور ما دارند که ما خادم آنها هستیم. نکته دوم تلاش دست اندرکاران جشنواره های هنری کشور است که در بدترین شرایط و مشکلات کارهای بسیار مهمی را در برگزاری جشنواره انجام دادند که انصاف نیست یک نقطه ضعف به همه بخش های این رویدادها و دستاوردها تسری بدهیم. این انصاف نیست.
وزیر ارشاد افزود: نکته سوم هم این که دغدغه های جامعه ایمانی ما برای ما بسیار اهمیت دارد و حالا اگر فردی کاری کند که به این باورها توهین شود این هم محکوم است و ما اعلام انزجار می نماییم. شاید این مساله مسئولیت مستقیمی برای ما نداشته باشد اما اگر فردی خطایی مرتکب شود که توهین به سلوک ایمانی ما باشد برای ما محکوم است و اگر دل عزیزان آزرده شده است من عذرخواهی می کنم.
وی اشاره کرد: ریل گذاری جدید فرهنگ و هنر کشور با بهره گیری از ظرفیت های هنرمندان ما انجام خواهد گرفت. اینها پیشتازان هنر انقلاب اسلامی ما هستند و من یادم نمی روند که جامعه هنرمندان در بزنگاه های مختلف با چه دلسوزی و فداکاری همراهی ویژه ای داشتند. این در حالیست که تربیت نسل جوان برای پرورش استعدادهای هنری دراین زمینه مهم ترین وظیفه ای است که روی آن تاکید داریم.