تحریم نمی کنم، اما..؛ اعتراض حسن روح الامین به تجسمی فجر

حسن روح الامین نسبت به اعلام اسمش در فهرست پذیرفته شدگان چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر اعتراض کرد.

به گزارش آبنما کار به نقل از مهر، در صورتیکه روز دوشنبه ۱۱ بهمن ماه، اسامی هنرمندان راه یافته به چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر اعلام شد، حسن روح الامین اعلام نمود که در این دوره جشنواره تجسمی فجر حضور ندارد و از اعلام اسمش در فهرست هنرمندان راه یافته به جشنواره، اظهار تعجب کرد.
وی همین طور این عدم حضور را به منزله تحریم جشنواره هنرهای تجسمی فجر ندانست. وی در متنی در این مورد توضیح داده است که در ادامه می خوانید.
«نبودنم در جشنواره تجسمی به مفهوم تحریم نیست! راه دیگری برگزیده ام..

به نام خدا

امروز یکی از دوستانم برایم پیام تبریکی فرستاد. به خاطر حضور در جشنواره تجسمی فجر! و این در حالی بود که بنده در این جشنواره حضور نیافته ام. پرسیدم و پیگیر شدم. و متوجه شدم که نام بنده در این جشنواره قرار دارد. حال آنکه خودم بی خبرم.
این جهل به کنار، سوال مهم تر و همراه با تأسف، این است که چرا این رفتار غیرحرفه ای از طرف جشنواره اتفاق افتاده است؟! پاسخش نزد من نیست و برگزارکنندگان باید پاسخگوی این مساله باشند.
اما برای اطلاع مخاطبین گرامی عرض می کنم که بنده این روزها در هیچ جشنواره ای شرکت نکردم، مدتهاست به این اعتقاد رسیده ام که برای اشاعه اعتقادات شیعی و انقلابی، مواجهه سازمانی و رویکرد جشنواره ای آفت است. تشکل های هنری ای نیز که در این راه عمل می کنند به سبک رفتار بنده نزدیک نیستند. هنر محصول حرکت سازمانی نیست، بلکه نتیجه روح خلاق و آزاد است. بااینکه خیلی اوقات، در صورتیکه شما هیچ تهیه کننده ای هم ندارید، مسئولان و جشنواره ها، باز «محصول فردی» را به نام خودشان فاکتور می کنند. این اعتراض به جشنواره، توهین به جشنواره نیست. بلکه تذکری درباره سلوک هنر است.
خداوند در مصحف شریف فرموند (وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَلَاتَفَرَّقُوا)، ولی ما به این مهم رسیدیم که جمع در وضعیت فعلی لطمه زا بود و نشد و در نتیجه به آیه ای دیگر عمل می نماییم (قُلْ إِنَّما أَعِظُکُمْ بِواحِدَهٍ أَنْ تَقُومُوا لِلهِ مَثْنی وَ فُرادی)»