یادداشت مهمان، پیامی که در سه دقیقه مخابره شد

به گزارش آبنما کار بابک افرا تنها با یک ترانه 3 دقیقه ای به اندازه ساعتها سخنرانی و مشاوره برای بهبود حال زنان جامعه حرف زده و یقینا به واسطه جاذبه هنری و موسیقیایی کارش به صورت مضاعفی منشا اثر بوده است.

به گزارش آبنما کار به نقل از مهر سمیه فیروزفر فعال رسانه ای و دانش آموخته دکتری ادیان در یادداشتی به مسئله ارتباط هنر و رسانه پرداخته است:
در عصر حاضر که به بیانی عصر ارتباطات و رسانه است، معنا وکارآیی هنر، ابعادی تازه تر و عمیقتر یافته است و تاثیرگذاری هنر در گرایش های فرهنگی و اجتماعی بروز بیشتری پیدا کرده است.
در روزگاری که رسانه و مخاطب در تعاملی دو سویه متاثر از یکدیگرند، هنر نه فقط به معنای بیان و تجلی احساس و عاطفه ی آدمی بلکه بعنوان فرآیندی اجتماعی، آموزشی، اخلاقی و تربیتی ست و پرواضح است که جنبه اجتماعی هنر در شعر، رمان، سینما و موسیقی بیشتر از دیگر هنرها متجلی ست.
تولستوی، نویسنده مشهور روسی، اعتقاد دارد هنر دارای ارزش اخلاقی است و هیچگاه صرفاً به منظور زیبایی و لذت بردن خلق نمی گردد و هدفی والاتر چون ترویج ارزش های اخلاقی و اجتماعی برای آن در نظر می گیرد. یا افلاطون ارزش و فایده هنر را به اندازه میزان خدمت و تأثیر آن بر جامعه می داند.
دیروز به مناسبت روز زن موزیک ویدیوی کوتاهی دیدم که شعرش توجهم را جلب کرد، سرچ کردم و آهنگ را دانلود کردم، ترانه ای از بابک افرا به نام خانم. ترانه ای که به تنهایی مانیفستی برای حقوق اولیه یک زن است.
ابتدای شعر با بیانی ساده به مخاطب زن تلنگر میزند که حواست به خودت هست؟ خوبی؟ به فکر علاقمندی هایت هستی؟ میدانی که حال خوبت مایه حال خوب جهان است؟ میگوید تو هر چه که باشی زیبایی، همینی که هستی زیباست و بدیع و منحصربفرد پس خودت باش و عروسک خیمه شب بازی استعماری نباش که تو را نقاشی شده و دور از حقیقت میخواهد، خودت باش با قلق خودت نگذار چپ و راست برای تک تک زوایای روح و روانت تصمیم بگیرند… یکی بگوید مادرانگی ات مهم می باشد یکی بگوید همسرانگی یکی بگوید ظریف باش یکی بگوید قدرتمند…. خودت باش دنیا با تنوع علایق و روحیات زیباست نگذار شخصیت منحصربه فردت با القا دیگران عوض شود، خودت باش نه کاریکاتوری هماهنگ با درخواست دیگران و به مخاطب مرد میگوید زن نماد زمین است و مهد پرورش، زن که نباشد، زن که شاد و سلامت نباشد، نسلی نخواهد بود، آرامشی نخواهد بود، زمینی نخواهد بود…
بابک افرا تنها با یک ترانه 3 دقیقه ای به اندازه ساعتها سخنرانی و مشاوره و جلسه روان درمانی برای بهبود حال زنان جامعه حرف زده و یقینا به واسطه جاذبه هنری و موسیقیایی کارش به صورت مضاعفی منشا اثر بوده است.
به نظر به تاثیرگذاری اجتماعی و فرهنگی نمونه های هنری مشابه در حوزه های مختلف شامل موسیقی، تئاتر و سینما و… اذعان به ارتباط تنگاتنگ و دیرین میان هنر و همینطور علم به این که پیام های آموزشی و تربیتی با جاذبه های هنری موفقیت و اثربخشی مضاعفی پیدا می کنند این یقین حاصل میشود که مسئولین فرهنگی و اجتماعی باید این واسطه پرارزش را بشناسند، در مقابل تأثیر آن سر خم کنند و این هنر را به خدمت نظام آموزش رسمی و غیررسمی دراورند.
عصر، عصر رسانه و هنر است، حکومت و جامعه ای که این را نپذیرد و از این پتانسیل قوی در جهت اهدافش بهره نگیرد بطور قطع در آینده ای نه چندان دور پشیمان از این غفلت خواهد بود.