نتایج مذاکرات ۷۲ ساعته با هیأت عراقی تشریح شد مشهد شلوغ می شود کف قیمت تور برای عراقی ها ۲۰ دلار

به گزارش آبنما کار روزانه یک هزار نفر عراقی به مشهد وارد می شوند، فقط در ماه آبان ۳۰ هزار عراقی به این شهر سفر کردند. اینک با تازه ترین توافق آژانس های ایرانی و عراقی، هر عراقی با پرداخت دست کم ۲۰ دلار می تواند «تور مشهد» بخرد.
مشهد، اصلی ترین مقصد زیارتی شیعیان در ایران روزهای شلوغی را پیش رو دارد، بعد از سفر ۷۲ ساعته هیأت بزرگ عراقی و توافق ها و قراردادهای امضاشده و برقراری پروازهای کویت، پیشبینی می شود جمعیت زائرین خارجی در این شهر بعد از یک سال و نیم رکود کرونا، افزایش قابل توجهی داشته باشد. مجتبی احمدی ـ عضو کمیته گردشگری مجمع تشخیص مصلحت نظام و همینطور عضو کمیته فنی اداره کل میراث فرهنگی استان خراسان رضوی ـ در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به افزایش سفر عراقی ها به مشهد بعد از بازگشایی مرزها و لغو روادید هوایی بین دو کشور، اظهار نمود: روزانه بین ۹ تا ۱۱ پرواز از عراق به مشهد انجام می شود. از اول تا ۳۰ آبان ماه بالغ بر ۳۰ هزار زائر عراقی وارد مشهد شده اند، یعنی هر روز هزار نفر که بالاترین آمار در این زمان بوده است. پس از عراقی ها، پاکستانی ها بیشترین علاقه مندان امام رضا (ع) را دارند. از این هفته هم، با شش پرواز مستقیمی که بین کویت و مشهد برقرار می شود، هفته ای هزار کویتی به این شهر سفر می کنند.
او اضافه کرد: بیشتر عراقی ها انفرادی و بدون ساماندهی و یا با دلال می آیند. ما باید برای آنها انگیزه ایجاد نماییم تا با آژانس و سامان دهی شده سفر کنند، مثلاً اگر ۲۰۰ دلار هزینه می کنند ما با ۱۰۰ دلار این سفر را اجرا نماییم.
مسافر عراقی با ۴۵ دلار یک هفته می تواند به مشهد سفر کند، همه امکانات و خدمات را هم دریافت کند، با این قمیت چرا باید سراغ دلال برود؟این فعال گردشگری درباره اعتراض عراقی ها به بی ثباتی قیمت خدمات در ایران، اظهار داشت: قیمت ها بی ثبات نیست. بسته سفرهای متنوعی با قیمت های مناسب برای عراقی ها طراحی شده است؛ مثلاً از قیمت ۲۰ دلار برای سه شب اقامت در هتل یک ستاره در مشهد تا ۷۵ دلار برای سه شب در هتل پنج ستاره تور وجود دارد. این سفرها شامل بیمه، ترانسفر فرودگاهی و سه وعده غذایی و اقامت در هتل است. وقتی مسافر با ۴۵ دلار هفت شبانه روز می تواند به مشهد سفر کند، همه امکانات و خدمات را هم دریافت کند چرا باید سراغ دلال برود؟ قیمت ها واقعا مناسب سازی شده است. البته ما تلاش کردیم حداقل سود را درنظر بگیریم و تخفیف های خوبی از شرکتهای هواپیمایی و هتل ها برای مناسب سازی بسته های سفر گرفته شده است؛ مثلاً شرکتهای هواپیمایی برای مسیر هوایی عراق ـ مشهد، ۳۰ درصد روی این تورها تخفیف داده اند.
احمدی افزود: بعد از سفر هیأت عراقی، از آژانس های پاکستان به مشهد دعوت خواهد شد تا زمینه برقراری پرواز مستقیم بین مشهد و لاهور در هفته های آینده هم برقرار شود. مجوزها برای یکی از شرکتهای هواپیمایی گرفته شده است تا هفته ای یک تا دو پرواز در این راه صورت گیرد، چون بیشتر شیعیان علاقمند به امام رضا (ع) در پاکستان زندگی می کنند، آنها به سختی و با اتوبوس مسیر زمینی طولانی را تا مشهد طی می کنند.
عضو کمیته گردشگری مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره برنامه سفر افغانستانی ها به ایران با عنایت به تقاضایی که برای سفرهای زیارتی از این کشور وجود دارد و مشکلات صدور ویزا، اظهار نمود: متقاضی زیادی از افغانستان برای سفر به ایران وجود دارد، اما مبحث این است که در شهر مشهد بالغ بر یک میلیون مهاجر افغانستانی وجود دارد. بسیاری از آنها به علل مختلف دیگر به کشورشان برنمی گردند، درحالی که عراقی و عمانی وقتی می آید در نهایت بعد از یک ماه برمی گردد. مسئله افغانستانی ها این است که معمولاً رسوب می کنند و سیستم دولتی هم تمام مسؤولیت را به عهده آژانسی می گذارد که آن افغانستانی را به ایران آورده است و این برای ما بعنوان بخش خصوصی نگرانی بوجود می آورد.
او اضافه کرد: البته خیلی از افغانستانی ها منظم و منضبط هستند، من به مدت پنج سال مسؤولیت اعزام خارجی های مقیم در ایران را به حج داشتم، افغانستانی ها بسیار منظم، مرتب و بدون مشکل بودند، به هر حال رسوب بعضی از آنها نگرانی زیادی را برای آژانس های مسافرتی که می خواهند از افغانستان مسافر وارد کنند، ایجاد می کند، اما اگر آژانس های برتر افغانستان را مثل عراق دعوت و سیستمی را طراحی نماییم و دولت هم حمایت کند، میتوان در این بازار هم فعال شد.
وی در ادامه درباره نتایج سفر و مذاکرات ۷۲ ساعته هیأت گردشگری عراق در مشهد، اظهار داشت: زائرین عراقی معمولاً به صورت انفرادی به ایران می آیند و در اماکنی اقامت دارند که غیر مجاز است؛ خانه های اجاره ای بدون شناسنامه و هویت تاییدنشده که کنترل بهداشتی و نظارت هم نمی شوند. همه اتفاقاتی هم که برای عراقی ها پیش می آید به خاطر اقامت و استفاده از خدمات غیر مجاز و تاییدنشده است. زائرین عراقی غیر از زیارت برای درمان هم به ایران سفر می کنند که بیشتر جراحی های زیبایی را شامل می شود، اما گرفتار دلال های غیرمجازی می شوند که با زبان عربی آشنا شده اند و به کلینیک ها و مراکز درمانی رجوع می کنند و در ازای معرفی هر عراقی ۵۰ درصد کمیسیون می گیرند. دلالی که واسطه است گاهی از پزشکی که جراحی آن مسافر عراقی را انجام می دهد، بیشتر درآمد دارد. ما مخالف درآمدزایی نیستیم، اما مسئله پشتیبانی و خدمات دهی به مسافر است که ناراضی به کشورش برنگردد.
هیأت پاکستان و عمان پس از عراق در راه ایران است. مجوز پرواز هفتگی لاهور پاکستان ـ مشهد گرفته شده و شش پرواز در هفته از کویت به مشهد برقرار شده است. روزانه بین 9 تا 11 پرواز بین عراق و مشهد هم انجام می شودعضو کمیته فنی اداره کل میراث فرهنگی استان خراسان رضوی ضمن اشاره به اینکه ۵۴ درصد از تخت های اقامتی کشور در مشهد متمرکز است و در دوران کرونا نه تنها این تاسیسات که تمام صنعت توریسم ضربه سنگینی را متحمل شدند، اضافه کرد: با تلاشهای فراوانی که برای لغو روادید سفرهای هوایی بین ایران و عراق اتفاق افتاد، تأثیر بسیار خوبی را در روابط دو کشور شاهد می باشیم. هرچند لغو روادید علاوه بر مزیتی که دارد اگر کنترل نشود مضراتی خواهد داشت. مزیت لغو روادید این است که تعداد زائر و مسافران عراقی به مشهد افزایش خواهد یافت، اما اگر کنترل نشود، تبعاتی به دنبال خواهد داشت. ازاین رو وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با سازمان های دست اندرکار که در ستاد ملی کرونا هم عضویت دارند، دستورالعملی را تهیه کردند تا همان گونه که از ایران به صورت کاروانی، زائر به حج، عمره، سوریه و عراق اعزام می شود، عراقی ها را هم ساماندهی نماییم که انفرادی سفر نکنند و گرفتار دلال ها نشوند. بسته سفر عرضه دهیم تا قیمت، خدمات و بیمه آن مشخص باشد. به دنبال آن دستورالعمل و طرح وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای سامان دهی سفر عراقی با لغو روادید هوایی، تشکل های صنفی استان خراسان رضوی هم از شرکتهای گردشگری عراق از شهرهای مختلفی چون نجف، حله، بغداد، اربیل، بصره و کربلا دعوت نمودند تا با ظرفیت های پزشکی، درمانی و هتلی از نزدیک آشنا گردند، ضمن اینکه قیمت های مشخصی را اعلام نماییم. با این برنامه مسافر عراقی برای هفت شبانه روز سفر به شهر مشهد با خدمات کامل و وعده های غذایی ۴۵ تا ۵۰ دلار پرداخت می کند. البته اگر با تور و آژانس سفر کند. هدف ما هم از این مذاکرات و توافق ها، عرضه قیمت و خدمات مناسب و به دنبال آن سامان دهی سفر عراقی ها است.
وی در ادامه بیان نمود: به هر حال سفر انفرادی و بدون برنامه عراقی ها بدون دردسر نبوده است. در مشهد هفت تشکل خصوصی داریم از بومگردی و هتل ها تا آژانس های مسافرتی و گردشگری سلامت، ۳۰۰ راهنمای گردشگری هم داریم که اگر مقرر است عراقی ها به ایران سفر کنند، بهتر است از ظرفیت همه این تشکل ها و راهنماها استفاده گردد تا زندگی و معیشت آنها هم تامین گردد، نه اینکه مسافر گرفتار دلال بدون مجوزی شود که نه مالیات می دهد و نه متعهد است و دست آخر مسافر را ناراضی می گذارد.
این فعال گردشگری اضافه کرد: برای دعوت از آژانس های عراقی هم با وزارت گردشگری عراق مکاتبه شد. بعضی از آژانس های ایرانی همکاران خویش را از عراق دعوت نمودند و در مجموع، حدود ۶۰ آژانس برای مذاکره و توافق به مشهد سفر کردند و در ۷۲ ساعت فرصت خوبی فراهم گردید. مشهد از آغاز انقلاب تا کنون شاهد چنین تجمعی در این سطح از آژانس های گردشگری یک کشور خارجی نبوده است.
احمدی اظهار داشت: در دو ماه آینده مشهد میزبان چند هیأت خارجی دیگر خواهد بود، ۲۲ شرکت گردشگری هم از عمان دعوت شده اند. در تفاهمنامه های دو جانبه تاکید شده که رفت و آمد هیأت ها متقابل باشد، مثلاً در ادامه سفر هیأت عراقی به مشهد، آژانس های ایرانی هم به عراق سفری داشته باشند. تبادل و گفتگو در آینده‌ی ارتباط و برنامه ریزی ها تأثیر مثبت دارد. با شرکتهای عراقی هم تا کنون بیشتر از ۱۸ قرارداد امضا شده است. فقط یکی از قراردادها در ارتباط با سفر ۵۰۰ عراقی از جانب یکی از آژانس ها در هفته آینده به ایران است. وقتی قیمت مناسب و خدمات استاندارد باشد، چرا به دلال رجوع کنند، اگر مشکلی هم پیش آید، یک جایی وجود دارد که پیگیری و نظارت کند.
این تورگردان اظهار نمود: ما این همه برای نمایشگاه های اروپایی هزینه و تلاش می نماییم و دست آخر به سختی یک گروه پنج نفره به مشهد می آوریم. هر سال در این نمایشگاه ها حضور داشته ام، چندهزار یورو برای هر نمایشگاه هزینه کرده ام، درحالی که به این راحتی میتوان از منطقه توریست و زائر جذب کرد، کشورهایی که فرهنگ نزدیک، دسترسی ساده و عایدی بیشتری برای ایران دارند. ما بازار بالقوه خویش را از دست داده ایم این همه وقت برای بازار اروپا می گذاریم و دست آخر عایدی نداریم، به خصوص برای شهری مثل مشهد، امکان دارد اصفهان و شیراز عایدی بیشتری از نمایشگاه های اروپایی داشته باشند، اما برای مشهد این طور نبوده است. در سال هایی که در نمایشگاه های اروپایی حضور داشتیم فقط برای بالا رفتن اسم و پرچم ایران در آن فضاها هزینه کرده ایم.
او درباره مشکلات سفر عراقی هایی که انفرادی و بدون سامان دهی به ایران سفر می کنند، اظهار داشت: سرکنسول عراق در مشهد از برخی ناامنی ها گله داشت، پاسخ ما این بود که اگر مسافر با آژانس سفر کند، آژانس متعهد، پاسخگو و پیگیر مشکلات مسافرانش خواهد بود. وقتی مسافر می آید ما نمی دانیم کجا اقامت دارد و چند برابر پول هم به دلال می دهد، وقتی مشکل پیش آید، کسی نمی تواند پاسخگو باشد، چهره کشور ما هم تخریب می شود.
احمدی گفت گاهی امکان دارد دلال ها تست های غیرواقعی کرونا در اختیار مسافر قرار دهند یا ویزافروشی کنند. دلال های غیر مجاز که با زبان عربی آشنا شده اند هر چه مسافر نیاز داشته باشد تأمین می کنند. باید نظارت سازمان دولتی بیشتر شود تا جلو ناهنجاری ها گرفته شود.

منبع: