نماد نمایش های موزیکال برادوی؛ استیون سوندهایم مشهورترین آهنگساز تئاتر درگذشت

آبنما کار: آهنگسازی که برنده 8 جایزه تونی بود و بعنوان تاثیرگذارترین آهنگساز در عرصه تئاتر موزیکال شناخته می شد در 91 سالگی از دنیا رفت.

به گزارش خبرگزای مهر به نقل از ورایتی، استیون سوندهایم مشهورترین چهره تئاتر موزیکال آمریکا در نیمه دوم قرن بیستم و آهنگسازی که بیشترین جایزه تونی را دریافت کرده بود، از دنیا رفت.
سوندهایم که متولد ۲۲ مارس ۱۹۳۰ بود و بعنوان نماد برادوی شناخته می شد، روز گذشته جمعه در منزلش از دنیا رفت.
نمایش های وی از کمدی «اتفاق خنده داری که در راه تالار نشست رخ داد» تا نمایش «کمپانی» و «سویینی تاد» اپرایی و نمایش تجربی «اورتورهای اقیانوس آرام»، همه و همه سبب تحول در صحنه های نمایش برادوی شدند و به پیشرفت آن کمک کردند. سوندهایم که از دستیاران اسکار هامراشتاین دوم بود، به آرامی از سنت های ملودیک تئاتری دور شد و مضامین و ساختارهای پیچیده و ناهمگون موسیقی کلاسیک قرن بیستم را وارد نمایش های برادوی کرد.
وی که برنده یک جایزه اسکار، هشت جایزه تونی (بیشتر از هر آهنگساز دیگری)، چندین جایزه گرمی و یک جایزه پولیتزر بود، از طرف فرانک ریچ از نیویورک تایمز بعنوان «بزرگترین و شاید مشهورترین فرد در تئاتر موزیکال» نامیده شد.
وی در عین حال بعنوان یک غزل سرا شناخته می شود و از کارهای اولیه اش می توان از همکاری با لئونارد برنشاین برای خلق «داستان وست ساید» و ژول استاین برای خلق «کولی» یاد کرد.
سوندهایم که کارش را بعنوان دستیار در موزیکالی از هامراشتاین آغاز نموده بود، بعد از اختتام مدرسه کارش را با موزیکال «شب شنبه» در برادوی در سال ۱۹۵۳ آغاز کرد و بعد از آشنایی با برنشتاین موسیقی نمایشی از «رومئو و ژولیت» را در سال ۱۹۵۷ نوشت.
درخشش وی سال ۱۹۶۹ با «کمپانی» رقم خورد و نخستین تونی را برای وی به ارمغان آورد. سال بعد «حماقت ها» به کسب جایزه تونی دیگری برای انجامید و «موسیقی یک شب کوچک» که سال ۱۹۷۳ برمبنای رمانسی چخوفی با عنوان «لبخندهای یک شب کوچک» از اینگمار برگمان ساخته شد، موفقیت او را برای همیشه تثبیت کرد.
از موفقیت های متاخرتر سوندهایم در برادوی می توان از «یکشنبه در پارک با جورج» یاد کرد که برای آن در سال ۱۹۸۵ جایزه پولیتزر را برد.
آخرین نمایش موزیکال وی «سفر جاده ای» بود که سال ۱۹۹۹ در شیکاگو به روی صحنه رفت و چند سال بعد به برادوی رسید.
وی سازنده موسیقی متن فیلم های سینمایی هم بود همچون فیلم «استاویسکی» آلن رنه در سال ۱۹۷۴ و موسیقی «دیرتر یا زودتر» که سال ۱۹۹۱ برای ساخت آن موفق به کسب اسکار شد.
این آهنگساز چندین جایزه گرمی نیز برای آلبوم های بازیگران موزیکال در کارنامه دارد.
از آثار وی اقتباس های مختلفی در هالیوود شده است همچون اقتباس از «سویینی تاد» که در سال ۲۰۰۷ با بازی جانی دپ توسط تیم برتون انجام شد. اقتباس از «در میان جنگل» توسط سونی با بازی مریل استریپ در سال ۲۰۱۴ هم همچون همین موارد است. ریچارد لینک لیتر نیز درحال اقتباس از یکی از آثار نمایشی وی است.
سوندهایم از سال ۱۹۷۳ تا ۱۹۸۱ رئیس انجمن نمایشنامه نویسان آمریکا بود و به افتخار هشتادمین سال تولد وی تئاتر هنری میلر در سپتامبر ۲۰۱۰ به نام تئاتر استیون سوندهایم تغییر نام دارد. در نودمین سالگرد تولد وی نیز تئاتر کویین در وست اند لندن به نام این آهنگساز شد. وی سال ۲۰۱۱ جایزه ویژه از جوایز اولیویه بریتانیا را دریافت کرد و سال ۲۰۱۵ مدال آزادی ریاست جمهوری آمریکا را از اوباما گرفت.

منبع: