معاون امور هنری وزیر ارشاد خبر داد؛ اجرای طرح اعطای ۲ نشان هنری به فعالان حوزه آموزش

آبنما کار: طرح اعطای نشان ویژه ابوالحسن خان صبا و عیسی خان بهادری برای تجلیل از مقام شامخ فعالان عرصه آموزش هنر در هنرستان های هنرهای زیبا از سال 1400 شروع می شود.

به گزارش آبنما کار به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، طرح اعطای نشان ویژه ابوالحسن خان صبا هنرمند موسیقی ایرانی و عیسی خان بهادری هنرمند حوزه هنرهای تجسمی برای تجلیل از مقام شامخ فعالان عرصه آموزش هنر در هنرستان های هنرهای زیبا از سال ۱۴۰۰ شروع می شود.
سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این خبر اظهار داشت: بمنظور پاسداشت معلمان آموزش هنر و هنرآموزان، نشان استاد ابوالحسن خان صبا در حوزه موسیقی و استاد عیسی خان بهادری در حوزه هنرهای تجسمی اعطا می شود. این نشان به علت نقش موثر و باارزش ابوالحسن خان صبا و عیسی خان بهادری به نام این ۲ هنرمند نامگذاری شده است.
وی اضافه کرد: اعطای نشان ویژه ابوالحسن خان صبا و عیسی خان بهادری از امسال به مناسبت هفته معلم توسط دفتر برنامه ریزی و آموزش های هنری معاونت هنری برگزار می گردد و در هر کدام از رشته های موسیقی و هنرهای تجسمی به یک هنرآموز هنرستان هنرهای زیبا اعطا می شود. با تدوین بخشنامه ای برای این نشان، سایر رشته های هنری نیز در سال های آتی به این طرح افزوده می شوند.
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهمیت و ضرورت آموزش هنر اظهار داشت: آموزش هنر عرصه مهمی است که بیش از ۱۰۰ سال در کشور ما سابقه دارد و مدارسی که برای آموزش موسیقی و هنرهای تجسمی بیش از یک قرن پیش راه اندازی گردید، پایه و اساس تاسیس هنرستان های موسیقی و هنرهای زیبا شد. هنرستان هایی که بعنوان مراکز مهم آموزش هنر نوجوانان بخش مهمی از تاریخ آموزش هنر را رقم زدند.
حسینی بیان کرد: آموزش هنر در هنرستان ها از نظر محتوا، هنرآموزان، انتخاب هنرجویان و شیوه آموزش قابل تامل و بررسی است و خیلی از فارغ التحصیلان هنرستان ها امروز از هنرمندان موثر، خلاق و جریان ساز هنر هستند که اگر پژوهشی با روش علمی و باتوجه به شرایط فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور دراین زمینه صورت گیرد، نقش هنرستان ها در آموزش هنر و مهارت و معرفت هنری هنرمندانی که در این مراکز آموزش دیده اند، روشن خواهد شد. به هر ترتیب آموزش های هنری حلقه وصل گذشته و آینده است و بر همبستگی فرزندان کشور بر محور فرهنگ و حفظ اصالت ها و ارزش ها می افزاید. بدین سان ترتیب آموزش پروسه حساس و تأمل برانگیزی است که ضرورت التفات به آن تضمین گر ادامه راه روشن هنر است.
معاون امور هنری وزیر ارشاد در آخر اظهار داشت: ساماندهی و توسعه کمی و کیفی هنرستان ها باتوجه به پیشینه درخشان و تاثیر آنها در آموزش هنر در این دوره مورد توجه قرار گرفت و تعداد هنرستان های هنرهای زیبا در استان های مختلف کشور به ۵۰ هنرستان رسید. اعطای نشان به هنرآموزان هنرستان های هنرهای زیبا نیز بیان کننده موضوع آموزش هنر و پاسداشت معلمان هنر و هنرآموزان است.

منبع: