خسرو نشان مطرح کرد؛ تشریح اهداف برگزاری جشنواره موسیقی نی انبان

آبنما کار: رئیس جشنواره موسیقی نی انبان ضمن اشاره به برگزاری این رویداد در جزیره کیش از مأموریت ها و اهداف اصلی یک جشنواره موسیقایی در ایام پایانی سال سخن گفت.

به گزارش آبنما کار به نقل از روابط عمومی نخستین جشنواره موسیقی انبان، خسرو نشان رئیس جشنواره موسیقی نی انبان، درباره پایه گذاری چنین رویدادی در جزیره کیش اظهار داشت: در سال ۱۳۹۴ نی انبان بعنوان میراث ناملموس از جانب سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در استان های کرمان، هرمزگان، بوشهر و خوزستان ثبت ملی شد. ازاین رو وظیفه ما براین بود که جایگاهی برای ساز نی انبان که ریشه در تاریخ و فرهنگ سرزمینمان دارد پیدا نماییم.
وی افزود: جشنواره های موسیقی مختلفی در کشور برگزار می گردد که یکی از بهترین جشنواره ها، موسیقی نواحی است ولی آنچه درکیش اتفاق می افتد تمرکز بر ساز نی انبان است که بعنوان ساز مشترک در یک گستره بزرگ جغرافیایی است چون که در دعوت ازگروه های خارجی توانستیم ردپای این سازرا در خیلی از کشورها پیدا نماییم.
معاون گردشگری منطقه آزاد کیش ضمن اشاره به قابلیت های ساز نی انبان برای داشتن جشنواره اختصاصی بیان داشت: علاقمندی مردم به موسیقی جنوب را میتوان عاملی برای جاذبه گردشگری دانست و از آنجایی که یکی از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری در کیش، موسیقی است و همینطور توجه به نی انبان بعنوان میراث ناملموس و خصوصیت هایی که در زمینه جذب توریست دارد سبب شد ما به فکربرگزاری این جشنواره بیفتیم.
خسرو نشان درباره برگزاری جشنواره نی انبان در شرایط کرونایی خاطرنشان کرد: جزیره کیش یک تجربه بسیار موفقی در مدیریت شرایط کرونایی از آغاز سال داشت و همین مساله سبب شدعوارض این بیماری در کیش به حداقل برسد به صورتی که این امکان را پیدا کردیم که کنسرتهای موسیقی را برگزار نماییم. جشنواره موسیقی نی انبان نیزدر صورت ادامه یافتن شرایط پایدار مقرر است در مکان های روباز و با فاصله گذاری اجتماعی برگزار گردد اما به صورت کلی ما در جریان برگزاری هر رویدادی ازجمله جشنواره موسیقی نی انبان تابع تصمیم گیری شورای سلامت منطقه هستیم چون که هیچ برنامه ای بدون مصوبه شورای سلامت برگزار نمی گردد.
رئیس جشنواره موسیقی نی انبان درخاتمه درباره تداوم برگزاری این جشنواره درسال های آتی اظهار داشت: ما بایستی اصالت خودمان را در زمینه موسیقی خصوص جنوب حفظ نماییم اما هر پدیده ای در طول زمان دچارتغییر وتحول می شود و متاسفانه عدم تداوم جشنواره ها آفتی است که در مقابل هر رویدادی وجود دارد بخصوص در راه رویدادهای فرهنگی و هنری. دغدغه ونگرانی ما هم همین مساله است اما فقط می توانیم برای دوره هایی که خودمان مدیر آن هستیم تصمیم بگیریم. البته وظیفه ما برگزاری مناسب جشنواره است که بتواند کارکردهای مثبتش را در آینده نشان دهد و همین عاملی برای انگیزه مدیران بعدی شود که برای تداوم جشنواره تلاش کنند. من امیدوارم این جشنواره برای حفظ میراث فرهنگی کشور برای توجه و جذب گردشگرادامه یابد.
نخستین جشنواره بین المللی نی انبان به ریاست خسرو نشان از ۲۰ تا ۲۲ اسفند در کیش برگزار می شود که فواد توحیدی دبیری جشنواره و محسن شریفیان دبیری بخش بین الملل را برعهده دارند.

منبع: