ورود به اورامانات از کرمانشاه ممنوع از کردستان آزاد

به گزارش آبنما کار استاندار کرمانشاه ورود به مناطق اورامانات را به مدت پنج روز ممنوع کرد، درحالی که مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان کردستان اظهار داشت: این محدودیت به استان کرمانشاه مربوط می شود. در استان کردستان دسترسی به منطقه اورامانات محدود و یا ممنوع نشده است.
منطقه اورامان (هورامان) پهنه ای کوهستانی در استان های کردستان و کرمانشاه است که دامنه آن تا خاک عراق گسترده می شود. شهرستان های روانسر، پاوه، جوانرود و ثلاث باباجانی در استان کرمانشاه جزء منطقه اورامانات هستند که به دستور استاندار کرمانشاه ورود به این مناطق از فردا (سه شنبه ۱۳ خردادماه) تا شنبه، ۱۷ خردادماه ممنوع می باشد.
هوشنگ بازوند همزمان با آغاز سفرها در تعطیلات نیمه خرداد و اعلام وضعیت قرمز در استان کرمانشاه، این ممنوعیت تردد را اعلام نمود و اظهار داشت: مردم اورامانات بسیار میهمان نواز هستند اما اگر در تعطیلات آخر هفته سیل مسافران به این منطقه وارد شوند، شاهد بحرانی شدن وضعیت بیماری کرونا خواهیم بود.
از طرفی اسماعیل مریوانی ـ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان ـ که روستای اورامانات تخت و بخشی از مناطق اورامان در این استان واقع شده است، به ایسنا اظهار داشت: این ممنوعیت به استان کرمانشاه مربوط می شود و به استان کردستان ارتباطی ندارد و همچنان دسترسی به منطقه اورامانات و روستای “اورامان تخت” از سمت استان کردستان آزاد است.
وی خاطرنشان کرد: همه تاسیسات و مراکز گردشگری در استان کردستان با رعایت پروتکل بهداشتی بازگشایی شده اند و برخی از هتل های استان هم پذیرش مسافر را شروع کرده اند. طبق اعلام معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هیچ محدودیتی برای اجرای تور وجود ندارد.
مریوانی تصریح کرد: در استان کردستان ممنوعیتی برای ورود مسافر در تعطیلات نیمه خردادماه اعمال نشده است، مگر این که روستاها طبق نظر شورای روستا، مستقل در اینباره تصمیم بگیرند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان درباره چگونگی نظارت و مدیریت سفرها در تعطیلات نیمه خرداد با عنایت به همه گیری کرونا، اظهار نمود: حجم سفرها دیگر مثل گذشته نیست، در تعطیلات عید فطر هم تعداد سفرها به کردستان بسیار کم بود، به خصوص این که وضعیت کرونا در استان کردستان نزدیک به قرمز است. علاوه بر این مسافران مقصد مشخصی در کردستان دارند که شامل شهرهای مریوان، سنندج و بانه می شود که تلاش می نماییم نظارت ها در این راه را بیشتر نماییم.