تهدیدی که موزه ها فرصت کردند

به گزارش آبنما کار پس از اجرایی شدن طرحِ بازدید مجازی از موزه ها در تعطیلات نوروز سال جاری، با امضای تفاهم نامه ای بین وزارتخانه میراث فرهنگی و سازمان فناوری اطلاعات، برنامه «۱۱ هزار کیلومتر مسیر» از ۲۴ میراث جهانی ایران روایتی فرهنگی از راه پلت فرم های ارتباطی در دسترس مردم قرار می دهد تا شعار تبدیل تهدید کرونا به فرصت، اجرایی شود.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در نشست خبری اجرای این طرح که چهارشنبه سوم اردیبهشت در کاخ گلستان با حضور محمدحسن طالبیان (معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) و امیر ناظمی (معاون وزیر و رئیس مرکز فناوری اطلاعات ایران) برگزار شد، نسبت به انجام این اقدام تاکید شد.

تبدیل تهدید کرونا به فرصت با ایجاد بستر بازدید مجازی از موزه ها
محمدحسن طالبیان – معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی – در این نشست با بیان این که، باید این فرصت تاریخی را غنیمت دانست، اظهار داشت: درست است که انتشار کرونا مشکلاتی را ایجاد کرده، اما انسان ها باید تهدیدها و مشکلاتی که برای آنها به وجود می آید را به یک فرصت تبدیل کنند.
او با اشاره به همکاری بوجود آمده بین دو وزارتخانه میراث فرهنگی و ارتباطات، اضافه کرد: در جدید ترین گام همکاری بین این دو دستگاه، مقرر است برنامه ای مشخص برای بازدید مجازی از موزه ها، کاخ موزه ها، اماکن فرهنگی تاریخی اجرا شود و در گام جدید هم بازدید مجازی از پایگاه های میراث جهانی را در دستور کارداریم.
وی با تاکید بر این که می خواهیم برنامه ریزی ها بگونه ای باشد که این همکاری ها پس از مهار کرونا هم ادامه داشته باشد، اظهار داشت: اردیبهشت همیشه برای حوزه میراث فرهنگی اهمیت دارد، چون پس از عبور از روز جهانی بناها در آخر فروردین به روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی در اردیبهشت می رسیم. در این میان با عنایت به انتشار کرونا امکان سفر برای گردشگران وجود ندارد که به نظر می آید فراهم شدن بستر بازدید مجازی از آثار تاریخی و موزه ها یک فرصت مناسب می باشد.
او با بیان این که این طرح با عنوان “۱۱ هزار کیلومتر مسیر” با همکاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و گروه گردشگری مارکو پولو اجرا خواهد شد و ۲۴ اثر تاریخی ایران که ثبت جهانی شده در فضای مجازی برای علاقه مندان قابل بازدید است و یک تور مجازی خیلی خوب تعریف شده است، افزود: همینطور برای بازدید از آثار ثبت ملی هم می توان برنامه ریزی کرد و پس از ماه مبارک رمضان این فرصت بازدید مجازی برای این آثار هم فراهم گردد و آثاری که اهمیت بیشتری دارد و کمتر معرفی شده است، در چارچوب تورمجازی معرفی شوند.
طالبیان همینطور با اشاره به ایجادِ تفاهمِ دیگری بین وزارت ارتباطات و وزارت میراث فرهنگی توضیح داد: بر این اساس یک صندوق ذخیره اطلاعات دیجیتالی با همکاری وزارت ارتباطات تشکیل خواهد شد و دو دیتا سنتر با ظرفیت بسیار بالا به این مورد اختصاص خواهد یافت و آرشیو عکس، فیلم و… در رابطه با آثار فرهنگی تاریخی که یک ثروت غیرقابل جایگزین است، در این صندوق دیجیتال ذخیره خواهد شد.

شب های قدر با طعم معماری حرم امام رضا (ع)
احمد محیط طباطبایی – رئیس ایکوم ایران – هم در صحبت هایی اظهار داشت: با عنایت به شیوع کرونا یکی از موضوعاتِی که موردتوجه قرار گرفت، بازدید مجازی از موزه ها و اماکن فرهنگی و تاریخی است که در همین رابطه در ماه مبارک رمضان با پشتیبانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بازدید مجازی از موزه ها و اماکن فرهنگی – تاریخی در دستور کار قرار می گیرد و ۲۴ اثر تاریخی ایران که در لیست میراث جهانی ثبت شده اند، به صورت مجازی در چارچوب یک تور به علاقه مندان معرفی می گردند.
او با اشاره به آغاز این طرح از روز سوم ماه رمضان و از ساعت ۱۷ تا ۱۸: ۳۰ به صورت زنده، اضافه کرد: در شب های قدر معماری و فضای معنوی حرم مطهر امام رضا (ع) از راه فضای مجازی برای علاقه مندان پخش می شود و پس از شب های قدر سایر اماکن تاریخی ثبت جهانی شده، به صورت مجازی بازدید خواهند داشت.