قرنطینه زائرین سرگردان هندی و پاکستانی در قم

به گزارش آبنما کار دولت هند درحالی راه های ارتباطی با ایران را مسدود کرده که شماری از اتباع ایرانی در آن کشور گرفتار شده اند و برخی از زائرین هندی و پاکستانی در شهر قم سرگردان مانده اند. مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قم اظهار داشت: با هماهنگی مسؤولان امنیتی و استانداری، مسافران هندی و پاکستانی در حاشیه امنیتی و بهداشتی قرار گرفته اند و قرنطینه می شوند.
حمید یزدانی در گفت و گو با ایسنا درباره وضعیت این مسافران توضیح داد: آنها قبلا در شهر مشهد بوده اند و در چند روز گذشته به قم وارد شده اند، نمی دانیم از چه طریق هم وارد شده اند. با مسؤولان امنیتی و استانداری مکاتبه کردیم که این زائرین و مسافران در حاشیه امنیتی و بهداشتی قرار گیرند و قرنطینه شوند، از آن طرف هم پاکستان و هندوستان بلیت صادر نمی کنند که این مسافران به کشورشان برگردند.
او با انتقاد از ادامه سفرها، اظهار داشت: آن هایی که تخطی می کنند، با جان مردم بازی می کنند، کار آنها نوعی خودکشی و دیگرکشی است.
او همینطور با اشاره به تعطیلی مراکز اقامتی در استان قم، به بیکار شدن حدود ۳۵۰۰ کارگر دائمی و فصلی شاغل در صنعت توریسم این استان، اشاره نمود و اضافه کرد: با وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و استاندار قم مکاتبه کردیم تا از راه اداره کار، برای این افراد، به خصوص کارگردان فصلی، بیمه بیکاری برقرار کنند. این مبادرت به خانه ماندن مردم کمک می نماید. از وزیر خواهش کردیم که قم را پایلوت چنین طرحی کند.
یزدانی با اشاره به احتمال ورشکستگی هتلدران و سرمایه گذاران بزرگ گردشگری درصورت تداوم اپیدمی ویروس کرونا، اظهار نمود: برخی از هتل ها حدود یک میلیارد تومان اجاره بها می دهند و هزینه های دیگری چون حامل های انرژی دارند، برخی هم تجهیزاتی را پیش خرید کرده بودند و حالا متضرر شده اند، درحالی که بانک ها از اقساط خود نمی گذرند. نامه ای با مشورت استاندار خطاب به وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نوشته ایم تا در در هیات دولت مطرح کنند که اقساط بانک ها به تعویق افتد و تسهیلات بلاعوض پرداخت گردد. همینطور بخشودگی تاخیر اقساط و معافیت های بیمه، مالیات، عوارض و دارایی برقرار شود؛ تا هتل ها به سمت ورشکستگی نروند، اگر زودتر فکری نشود، حتما این اتفاق می افتد.