گالری گردی در پایتخت؛ گالری گردی تحت تاثیر کرونا آنلاین شد

به گزارش آبنما کار با عنایت به تعطیلی فعالیتهای فرهنگی هنری و همینطور تعطیلی گالری ها تا اطلاع ثانوی، بعضی از گالری های پایتخت مبادرت به برگزاری نمایشگاه ها و فروش آنلاین آثار هنری کرده اند.

به گزارش آبنما کار به نقل از مهر، از آنجایی که برنامه های فرهنگی هنری در کشور تحت تاثیر انتشار ویروس کووید ۱۹ یا کرونا دو هفته است که تعطیل شدند اما برنامه هایی که امکان برگزاری آنلاین یا غیرحضوری دارند ادامه پیدا کردند. یکی از رویدادهای هنری که هر هفته جمعه ها برگزار می شد، افتتاح نمایشگاه های هنری در گالری ها بود که تحت تاثیر این بیماری، تعطیل شدند. البته خیلی از نمایشگاه های هنری به درخواست اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همینطور بنا به حس مسئولیت گالری داران در طول هفته هم تعطیل شد. یکی از این رویدادها، هفدهمین نمایشگاه تصویرسال و جشنواره فیلم تصویر بود که جمعه ۲ اسفندماه در خانه هنرمندان ایران افتتاح شد و چند روز بعد از افتتاح و با وجود اینکه قرار بود تا ۲۳ اسفند برپا باشد، تعطیل شد.
یکی از نکاتی که در نمایشگاه های هنرهای تجسمی حائز اهمیت می باشد، تماشاگر یا بازدیدکننده و خریدار آثار است و وقتی نمایشگاهی بازدیدکننده نداشته باشد عملاً چرخه اقتصادی تجسمی هم با مشکل مواجه می شود. بنابراین بعضی از گالری ها نمایشگاه های خویش را به صورت آنلاین یا غیرحضوری برگزار کردند یا با ایجاد محدودیت در تعداد بازدیدکنندگان، کار خویش را ادامه داده اند. روز جمعه ۱۶ اسفندماه هم ۱۶ نمایشگاه به صورت آنلاین یا غیرحضوری افتتاح می شوند. در ادامه بعضی از این نمایشگاه ها را بر می شمریم.
حوزه هنری
اولین نمایشگاه فروش آثار هنرهای تجسمی با عنوان «نقش بهار» که از جانب مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری قرار بود از هفته اول اسفندماه برگزار شود، به علت شیوع بیماری کرونا و سفارش های مراقبتی که از جانب وزارت بهداشت ابلاغ گردیده بود، تعطیل شد اما امکان خرید غیرحضوری برای آثار این نمایشگاه فراهم گردید. کاتالوگ آثار موجود در این نمایشگاه چاپ و در اختیار علاقمندان قرار داده شد تا افراد با انتخاب خود، به صورت سفارش تلفنی با حوزه هنری آن اثر را خریداری کنند.
گالری آرتیبیشن
گالری آرتیبیشن یکی از این نوع گالری هاست که نمایشگاه و فروش آنلاین خویش را در انتشار کرونا ادامه داد. سومین نمایشگاه سالانه هنر برای هدیه به صورت آنلاین از روز جمعه ۱۶ اسفندماه در گالری آرتیبیشن افتتاح می شود.
آثار این نمایشگاهِ آنلاین به طریقی گزینش شده اند که با مناسب ترین قیمتِ ممکن از جانب هنرمند تنظیم شده باشد، ازاین رو برای کسانی که اخیرا مجموعه دار هنر شده اند و آثار هنری را جمع آوری می کنند نمایشگاهی باارزش است. بازدید، خرید و تماشای آثار این نمایشگاه آنلاین از راه لینک http: //bit.ly/art_for_gift۳ امکان پذیر خواهد بود تا همه افرادی که ساکن تهران نیستند این امکان را دهد هدیه خویش را به صورت آنلاین خریداری کنند.
همچنین برای بازدید از آثار با هماهنگی قبلی می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۹۲۲۵۳۸ در تماس باشید و آثار را در فضای گالری آرتیبیشن واقع در خیابان شریعتی، پایین تر از حسینیه ارشاد، نرسیده به همت، گل نبی (غرب)، میدان احمدی روشن (کتابی)، خیابان ساسانی پور، خیابان قندی (دریا)، پلاک ۶ مشاهده کنید.
گالری خط سفید
نمایشگاه سالانه نقاشی و مجسمه و فروش آنلاین آثار گالری «خط سفید» از ۹ اسفند تا ۱۸ فروردین ماه انجام می شود. گالری خط سفید در خیابان ولیعصر روبروی جام جم کوچه پروین پلاک ۲۲ طبقه همکف واقع و شماره تماس جهت تعیین وقت بازدید ۲۲۰۴۵۲۴۵ و ۰۹۱۲۳۹۷۱۸۳۲ است. آثار این نمایشگاه تا ۱۵ میلیون تومان قیمت گاری شده اند.
با توجه به سفارش های بهداشتی جهت پیشگیری از انتشار ویروس کرونا، گالری خط سفید با تعیین وقت قبلی در محل گالری میزبان علاقمندان و هنرمندان خواهد بود. همینطور با عنایت به تاکید مراکز بهداشتی بر ماندن در منازل برای دسترسی گسترده تر علاقمندان و رعایت بیشتر نکات ایمنی با همکاری رسانه هنرهای تجسمی گالری آنلاین مبادرت به برگزاری فروش آنلاین آثار این مجموعه کرده است که از چهارشنبه ۱۴ اسفند به آدرس http: //whiteline.onlineartgallery.ir در دسترس علاقمندان قرار گرفت.
گالری شمیده
نمایشگاه گروهی «کادوآرت» و فروش آنلاین این نمایشگاه که از ۸ اسفندماه به صورت آنلاین در گالری شمیده افتتاح شد، همچنان برقرار است و تا ۲۲ فروردین ماه ادامه دارد. گالری شمیده در خیابان مطهری، خیابان قائم مقام، میدان طومانیان (شعاع)، خیابان خدری، پلاک ۲، واحد ۲ واقع است.
گالری پروژه های آران
نمایشگاه انفرادی نقاشی های اله یار نجفی با عنوان «برج بابل» از ۱۶ تا ۲۹ اسفندماه در گالری پروژه های آران به نشانی خیابان نوفل لوشاتو کوچه لولاگر پلاک ۵ برگزار می گردد.
در استیتمنت این نمایشگاه آمده است: «برج بابل داستان ادامه داری است از مناقشه و کشمکش در جهان، داستانی از تمایل به درک و فهم تفاوت ها در نسل بشر و ناتوانی بشر در این حوزه. تکرار مکرر امید و یاس و فروماندگی. انسان ها به زبان های متفاوتی تکلم می کنند و عمیقاً قادر به درک دیگری نیستند، بسیار محتمل است که حتی اگر زبان مشترکی داشتند، وضعیت از آنچه هست نامطلوب تر و پرکشمکش تر می بود. اسطوره برج بابل به خودی خود مغشوش و درهم پیچیده، و با تاریخ زبان شناسی و واقعیت های علوم و ریاضیات در کنکاش است.
مجموعه برج بابل اله یار نجفی تصویری است از کراهت و سردرگمی در شهرهای امروز سرزمین مان و تمامی شهرهای جهان. او ایده هنر نزد ایرانی ها است و بس را به چالش می کشد. در رویارویی با واقعیت های روزمره زندگی، هنرمند جهانی نزدیک به آخر زمان را به تصویر می کشد که در همهمه و آشفتگی و تناقضات خود زیباست. این برج بابل، دربی به سمت خداوند، و یا هفت وادی سلوک و یا تعبیرات اینچنینی را بر نمی تابد. ریشه های آنرا در شهرسازی زمخت و بی قاعده و تهی از تفکر و اندیشه، باید جست. نتیجه واقعیتی است که وقتی خرد به گوشه رانده می شود و فقر و حرص و آز و سردرگمی سر برمی آورند، به ظهور می رسد.
این مجموعه درباره بازیافتن ایده آل ها با نگاه خیره و جستجوگر به واقعیت های تلخ روز است. حتی در استفاده از متریال – تکه هایی از تصاویر هنرمند و یا تصاویر یافت شده عادی و استفاده از چسب برای «جفت و جور کردن» – در خود فرایند هم تغییر شکل و تعریف مجدد شکل می گیرد. هنرمند آرمانگرایی و خیال بافی نمی کند، او حضور دارد تا آنچه که در زندگی مان ناخوش آیند است را به ما یادآوری کند. و نشان دهد که در غیاب خرد اندیشی، چگونه حرص و آز که بخشی از نیروی محرکه جهان مدرن هستند، زیستگاه های انسان را از بین می برند. به خصوص در سرزمین ما که بیشتر فضاهای شهری به اوراق فروشی شبیه هستند.
اله یار نجفی شاعری است که درگیر و سردرگم شهرنشینی است و تلاش می کند تا در سرزمینی که سوءبرداشت و عدم اطمینان بخشی از اخلاق عمومی است، به معنا نزدیگ شود. او جهانی را می سازد که در باطن و عمق خود ترسناک است ولی در عین حال به زیبایی به تصویر کشیده شده اند.»
گالری باوان
نمایشگاه گروهی اینستالیشن، عکاسی، ویدئو و نقاشی با عنوان «زیست بوم» به کیوریتوری زهرا قیاسی تا ۲۳ اسفند در گالری باوان به نشانی خیابان مطهری، خیابان لارستان، خیابان عبده، پلاک ۷ برپاست. در این نمایشگاه آثاری از مهرداد افسری، ایمان ابراهیم پور، پونه اُشیدری، شیده تامی، هدا زرباف، عادله فرزین در، علی فی، زهرا قیاسی، سمانه مطلبی و علی هنرور به معرض نمایش گذاشته شده است.
گالری افرند
نمایشگاه گروهی «+۹۸» تا ۲۳ اسفند در گالری افرند واقع در بزرگراه جلال آل احمد، خیابان جهان آرا، خیابان ۱۹ ام (جلال حسینی)، پس از تقاطع اشک شهر، پلاک ۴۸ برپاست.