موسیقی فجر ۳۵ در آینه مهر؛ رنگین کمان موسیقی آذربایجان در برج آزادی

آبنما کار: گروه موسیقی وحید اسداللهی به سرپرستی وحید اسداللهی از نوازندگان و آهنگسازان مطرح موسیقی آذربایجان در قالب سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر به اجرای برنامه می پردازد.

وحید اسداللهی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به برنامه های گروهش در سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر به خبرنگار مهر اظهار داشت: طبق برنامه ریزی های انجام گرفته مقرر است روز شنبه ۲۶ بهمن ماه کنسرتی را در قالب سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر در برج آزادی تهران برگزار نماییم. این کنسرت در برگیرنده اجرای رپرتواری تقریباً کامل از رنگین کمان موسیقی منطقه آذربایجان است که آنسامبلی از نوازندگانس سازهای ایرانی و منطقه آذربایجان متشکل از مراد اسدالهی، رضا اسدالهی و بنده بعنوان نوازندگان گارمون، سعید میرزازاده نوازنده کمانچه، افشار نامور نوازنده تار، فرامرز جوادی نوازنده قوپوز و تعدادی دیگر از هنرمندان پیش روی مخاطبان قرار می گیرد.
وی درباره رپرتواری که برای این کنسرت انتخاب شده نیز بیان کرد: آنچه ما در کنسرت جشنواره برای مخاطبان اجرا می نماییم مبتنی بر چند بخش خواهد بود که در بخش بی کلام نوازندگان سازهای مختلف به تناسب قطعاتی که برای سازهای بومی منطقه آذربایجان طراحی شده قطعاتی را به صورت گروه نوازی و تک نوازی اجرا می کنند که فکر می کنم یکی از بهترین بخش های این اجرای زنده خواهد بود. در بخش های دیگر کنسرت نیز که به صورت با کلام اجرا می شود. بهاءالدین خراسانی با اجرای موسیقی ردیف دستگاهی و ترانه های آذربایجانی، افشار موذن زاده از خوانندگان جوانی که در مکتب برادران موذن زاده آواز را فرا گرفته موسیقی ردیف دستگاهی و شهاب میرزایی خواننده ترانه های عامیانه منطقه آذربایجان خواهد بود.
اسداللهی با اشاره به تلاش گروه موسیقی خود برای ارائه یک موسیقی استاندارد اظهار داشت: بسیاری از مخاطبانی که از موسیقی منطقه آذربایجان آشنایی چندانی نداند اعتقاد دارند که موسیقی این منطقه فقط مربوط به اجرای آثاری می شوند که شاد و ریتمیک هستند در حالی باید گفت این قطعات شاد که ما هم در کنسرت پیش رو برای ارتفای سطح روحی مخاطبان آنها را اجرا می نماییم فقط قسمتی از موسیقی منطقه آذربایجان است. کمااینکه ما شرایط را به شکلی طراحی کردیم که تماشاگران با گونه های دیگر این موسیقی در کنسرت جشنواره آشنا شده و مشاهده کنند که موسیقی آذربایجان دربرگیرنده چه ظرفیت عمیقی برای پرداخت است. ما باید به سهم خودمان شرایطی را فراهم نماییم که موسیقی آذربایجان موسیقی کشور ترکیه و ریتم های آن نیست که اگر به زبان ترکی روی صحنه خوانده شود می توان نام «موسیقی آذربایجانی» را روی آنها گذاشت. این موسیقی بطور قطع اقیانوسی از موسیقی های باارزش و تفکربرانگیزی است که می تواند تا سال ها در چارچوب های متفاوت به مخاطبان ارائه شود. تلاشی که امیدوارم در کنسرت پیش روی جشنواره موسیقی فجر بتواند مورد پسند دوستداران این موسیقی قرار گیرد.
وحید اسداللهی همچون نوازندگان شاخص ساز نقاره است که پس طی دوران مختلف آموزشی در کشورمان به کشور آذربایجان سفر کرد و تحت تعلیم الماس قلی اف تکنیک های نوازندگی را آموخت. او از سال ۱۳۷۷ در باکو نزد برخی از هنرمندان مطرح موسیقی آذربایجان کارهای ارکسترال خودرا ادامه داد. وی تابحال علاوه بر حضور پرتعداد در ارکسترها و آلبوم های هنرمندان مطرح موسیقی کشورمان در حوزه های موسیقی ایرانی و موسیقی پاپ کنسرتهای مختلفی را در کشورهای مختلف برگزار کرده که این برنامه ها با استقبال مخاطبان روبه رو شد.
کنسرت گروه «وحید اسدللهی» در چارچوب سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر ساعت ۲۱ روز شنبه ۲۶ بهمن ماه در مجموعه برج آزادی تهران انجام می شود.
سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر به ریاست محمد اله یاری (مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، دبیری شاهین فرهت از چهارشنبه ۲۳ بهمن تا روز چهارشنبه ۳۰ بهمن در تالار وحدت، تالار رودکی، بنیاد آفرینش های هنری هنری نیاوران، تالار سوره حوزه هنری، مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی و سالن میلاد نمایشگاه بین المللی میزبان مخاطبان خواهد بود. ضمن اینکه استان های بوشهر، زنجان، گلستان، سیستان و بلوچستان، لرستان، خوزستان، کرمانشاه، منطقه آزاد اروند، آذربایجان شرقی، خراسان شمالی و فارس نیز برای برگزاری جشنواره اعلام آمادگی کرده اند. بر این اساس سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر در برخی از استانها با اجرای گروه های استانی برمبنای فراخوان هایی که در استانها اعلام شده، برگزار می گردد و در بعضی استانها نیز گروه های حاضر در جشنواره در استان برنامه اجرا می کنند.
مراسم اختتامیه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر نیز روز پنجشنبه اول اسفند ماه در تالار وحدت تهران انجام می شود.

منبع: