جزئیات اختصاص سوخت به کارگاه های صنایع دستی

به گزارش آبنما کار معاون صنایع دستی جزئیات ابلاغیه جدید این وزارتخانه در جهت اجرای سیاست های سامان دهی حامل های انرژی، پشتیبانی از تولید و اشتغال پایدار به منظور تأمین سوخت مورد نیاز کارگاه های تولید صنایع دستی را شرح داد.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا و به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، پویا محمودیان، درباره برنامه جدید این وزارتخانه و در جهت اجرای سیاست های سامان دهی حامل های انرژی، پشتیبانی از تولید و اشتغال پایدار به منظور تأمین سوخت موردنیاز کارگاه های تولید صنایع دستی، اظهار نمود: با پیگیری ها و مساعدت های علی اصغر مونسان (وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) توانستیم از راه همکاری مشترک با ستاد مبارزه با قاچاق ارز و کالا و سوخت و شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی به تفاهم خوبی دست یابیم. براین اساس، برای کارگاه هایی که در نقاطی قرار دارند که لوله کشی گاز ندارند، سوخت گرمایشی تخصیص داده می شود.
او افزود: برای برخی کارگاه ها مثل سفالگری و شیشه گری سنتی و رشته های مشابه، سوخت فرایند تولید تخصیص یافت و برای برخی از رشته ها سوخت فرآیندی مانند باتیک و چاپ قلمکار در نظر گرفته شد. لازم به ذکر است که معاونت صنایع دستی آذربایجان شرقی در سنوات قبل در یک اقدام خودجوش این سهمیه را برای باتیک کاران شهر اسکو از راه وزارت صمت تأمین می کرد.
معاون صنایع دستی کشور اضافه کرد: این کار منوط به این است که رشته های صنایع دستی را مشخص نماییم که هرکدام از آنها چه سوختی و به چه مقدار مورد نیازشان است. در این راستا مقرر شد دفتر فناوری اطلاعات وزارت، این اطلاعات را روی سامانه ای که منتج به صدور مجوزهای صنایع دستی می شود، وارد کند؛ همینطور یک وب سرویس برای ارتباط مشترک وزارتخانه با شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی فراهم گردد که پل ارتباطی همکاری ما با آنها باشد.
محمودیان درباره نوع سوختی که مقرر است به این واحدها اختصاص پیدا کند، تصریح کرد: این سوخت فقط سوخت مایع یعنی نفت و گازوئیل است و ارتباطی به سوخت بنزین خودرو ندارد. کارگاه های صنایع دستی که از ما مجوز تولید دارای اعتبار هستند، می توانند از این خدمات استفاده کنند.
وی همینطور اظهار داشت: متقاضیان واجد شرایط می توانند از آغاز بهمن ۹۸ با رفتن به سامانه الکترونیک ذکرشده نسبت به ثبت نام اقدام نمایند و بر مبنای قول همکاران شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، در اسرع وقت سهمیه خویش را دریافت نمایند.
معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان نمود: سوخت فرایند تولید و سوخت فرآیندی اصولاً باید به نرخ های تجاری تأمین می شد که از مقامات عالی ستاد مبارزه با قاچاق ارز و کالا، قول های مساعدی برای تخصیص این دو نوع سوخت به صنعتگران محترم صنایع دستی، در جهت پشتیبانی از رونق تولید، دریافت کردیم.
او تصریح کرد: معاونت های صنایع دستی ۳۱ استان را بعنوان امین خود و ناظر بر این مورد معرفی کردیم که متقاضی وقتی به سامانه تجارت آسان به آدرس الکترونیک newtejaratasan.niopdc.ir رجوع و ثبت نام می کند، با تأیید معاون صنایع دستی استان به سامانه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی معرفی و سوخت به آنها بر طبق این تأییدیه تخصیص داده شود.