گزارش مهر از افتتاحیه یک نمایشگاه؛ درهای سازخانه به روی مخاطبان باز شد

آبنما کار: آیین افتتاح سومین نمایشگاه سازخانه عصر روز دوشنبه نهم دی ماه باحضور برخی از هنرمندان عرصه موسیقی و علاقمندان در خانه هنرمندان ایران اجرا شد.

به گزارش آبنما کار به نقل از مهر، آئین افتتاح سومین نمایشگاه ساز خانه موسیقی «سازخانه» عصر روز دوشنبه نهم دی ماه باحضور برخی از هنرمندان در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار گردید.
برگزاری یک نمایشگاه در شرایط خیلی سخت
حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی ایران در ابتدای این برنامه ضمن ابراز خرسندی از برگزاری سومین نمایشگاه سازخانه موسیقی ایران بیان کرد: این نمایشگاه یکی از اتفاقات مبارکی است که سه سال است به شکل جدی کار خویش را شروع کرده است. جای شادمانی دارد که این رویداد به یکی از جدی ترین رویدادهای موسیقی سال تبدیل گشته و هر سال نیز به شکل جدی تر از سال قبل به کار خود ادامه می دهد. امروز در فضایی به سر می بریم که برای موسیقی از هر زمان دیگری نگران هستیم، چون که هنرمندان بعضاً گرفتار یاس هستند و بسیاری از هنرمندان بزرگ نیز کنج عزلت گزیده اند. اما این نمایشگاه به ما نشان داده است که موسیقی جریان دارد و هیچ گاه نیز متوقف نخواهد داشت.
وی افزود: امسال به نسبت سال های قبل شاهد رشد ۳۰ درصدی مشارکت هنرمندان هستیم و خوشحال کننده تر وقتی است که در این رویداد هنرمندان شهرستانی استقبال بیشتری نشان داده اند. این مایه امیدواری است که در شهرهای مختلف کشور هنرمندانی داریم که با شور و اشتیاق مشغول فعالیت در عرصه سازسازی هستند و با مشقت های بسیاری که می دانیم آنها با عشق و علاقه و انگیزه به کار خود ادامه می دهند. از خاصیت های دیگر نمایشگاه امسال می توان به بخش پژوهش اشاره نمود که توانسته فضای پربارتری را به فضای این رویداد اضافه کند. به هر حال در این حیطه مسائلی مطرح است که برگزاری نشست های پژوهشی می تواند چراغ راهی برای آینده باشد.
مدیرعامل خانه موسیقی با قدردانی از همراهان خانه موسیقی، خانه موزه امیر جاهد و مدیریت و کارکنان خانه هنرمندان ایران در برگزاری این نمایشگاه بیان کرد: امسال بیستمین سالی است که از تأسیس خانه موسیقی می گذرد. به تبع همین سوژه نیز کانون سازندگان نیز به بیست سالگی خود رسیده است که این نشان دهنده بلوغ و بالندگی است. ما در این نمایشگاه مقرر است از چهره های زحمتکش عرصه سازسازی نیز قدردانی نماییم که بنده از همین جا حضور ارجمند این هنرمندان و اهالی موسیقی را گرامی داشته و امیدوارم با سلامت، قدرت، استقامت و نشاط این راه را ادامه دهند تا جوانان بتوانند از این عزیزان استفاده کنند.
هیچ هنرمندی با هیزم نوازنده نمی شود!
فرمان مرادی رئیس هیات مدیره کانون سازندگان ساز خانه موسیقی نیز در آئین افتتاحیه نمایشگاه ساز خانه اظهار داشت: موجب شادمانی من و تمامی دست اندرکاران خانه موسیقی است که امسال نیز مانند سال قبل در خدمت شما عزیزان و علاقه مندان هنر موسیقی هستیم. اما عزیزان سازنده ساز، روی سخنم با شما جوانان عاشق است که از یک تنه درخت و یا تکه چوبی، ساز می سازید و یا بهتر است بگویم خلق کرده و به آن جان می دهید. شما به ساز می آموزید که چگونه با نوازنده اش سخن بگوید، درد و دل کند و در غم و شادی شریک باشد وگرنه ساز نیست که هیزم است و می دانیم هیچ شخصی نمی تواند با هیزم نوازنده شود.
وی خاطرنشان کرد: من تقریباً ۵۰ سال است که در گود سازندگی ساز هستم و همیشه آرزو داشتم تا نمایشگاه سالانه ای از سازهای موسیقی برگزار گردد که خوشبختانه امروز شاهد سومین دوره آن هستیم. به هر حال بنده سفارش می کنم از این دستاورد که پیش آمده استفاده بهینه کنید چون که شما جوانان با ذوق و سلیقه می توانید از بزرگانی که در این رویداد حضور دارند و کارهای زیبایی را نیز در این نمایشگاه به معرض نمایش گذاشته اند درس بگیرید. من از شما هنرمندان جوان می خواهم تا از استادان و بزرگان موسیقی دعوت کنید تا درباره سازهای شما نظر بدهند و از طرح ها و ایده های خوب و سازنده ای که دارند استقبال کنید. من به شما سفارش می کنم همیشه به ساخته هایتان کیفیت بدهید تا موفق باشید. لطفاً خودتان را به پول نفروشید و برای کارهایتان ارزش قائل باشید. پس حالا که با همت مدیران خانه موسیقی و خود شما مقرر است هر سال نمایشگاه داشته باشیم برمن و شما عزیزان واجب است تا این فرصت را مغتنم شمرده و بکوشیم هر سال ساخته ها و کارهای بهتر، زیباتر و خوش صداتر از سال قبل داشته باشیم.
رئیس هیات مدیره کانون سازندگان خانه خوسیقی خاطرنشان کرد: روزی درباره این کانون حرف و حدیث هایی بود و حتی صحبت از ادغام آن با کانون دیگری شنیده می شد اما کانون سازندگان ساز با جدیت کوشیدند تا ثابت کنند ساز سازی آنطور که بعضی ها گفته بودند نجاری نیست بلکه حرکت و پایه و اساس موسیقی است.
وجاهت فرهنگی که با یک نمایشگاه تثبیت شد
داریوش النجری دبیر هنری نمایشگاه ساز خانه موسیقی هم در این مراسم ضمن عرضه گزارشی کوتاه از فعالیتهای ستاد اجرایی توضیح داد: بعد از برگزاری نمایشگاه ساز خانه در سال ۹۷ با وجود همه کاستی ها و محدودیت ها بر بنده ثابت شد که اهل هنر موسیقی بخصوص هنرمندان سازگر چگونه فضایی پرشور و صمیمانه ایجاد کردند و از سویی دیگر استقبال بازدید کننده ها بخصوص استادان موسیقی همگی در این پرده وجاهت هنری و فرهنگی خویش را تثبیت کردند. اما در نمایشگاه این دوره با اینکه امکانات موجود در سالن های محل برگزاری نمایشگاه تغییری نسبت به سال قبل نداشت و اساسا سازگران و اهل موسیقی شرایط سختی را پشت سر گذاشتند اما همچنان به فعالیتهای خلاقانه خود ادامه داده که امیدوارم این حرکت موجب سیر تکاملی در جهت خلق سازهایی با کیفیت برتر و همینطور رشد ماهیت معنوی و همدلی سازگران عزیز باشد.
«سازخانه» یک رویداد فرهنگی تمام عیار است
عطا نویدی دبیر اجرایی نمایشگاه سازخانه نیز در بخش دیگری از مراسم اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه های در رابطه با حوزه فرهنگ و هنر با نمایشگاه های تجاری و صنعتی تفاوت های فراوان دارد. اما در این میان موسیقی وضعیتی پیچیده دارد ضمن اینکه بی مهری هایی که طی چند دهه گذشته در حق موسیقی شده این هنر والا کمترین فرصت برای دیده شدن را پیدا کرده است. البته در حوزه هنرهای تجسمی و همینطور کتاب طی سال های اخیر نمایشگاه های مختلفی برگزار شده که هم هنرمندان و هم بخش های اجرایی به روش و دیدگاه درستی در برگزاری این رویدادها رسیده اند. اما باید بپذیریم در مقوله موسیقی بخصوص حوزه ساز و نشر هیچ گاه انسجامی برای برگزاری نمایشگاه وجود نداشته است. ازاین رو برگزاری چنین رویدادی تنها از راه یک نهاد صنفی منسجم بر می آمد که خوشبختانه با همت و پیگیری هیأت مدیره کانون سازندگان ساز امروز شاهد برگزاری سومین دوره نمایشگاه ساز خانه هستیم. باآنکه فاصله بسیاری بین نمایشگاه اول و دوم وجود داشت اما برگزاری سومین «ساز خانه» نشان داد که خانه موسیقی در برگزاری این رویداد سالانه عزمی راسخ دارد.
وی اضافه کرد: ما از ابعاد اجرایی در برگزاری این نمایشگاه با دو دیدگاه متفاوت همراه بودیم. دیدگاه اول نگاهی بود مانند دیگر نمایشگاه های تجاری با ساز و کاری مشابه در تمام صنعت ها؛ و دوم دیدگاهی صرفاً هنری که ساز را به مانند یک تابلوی نقاشی می دید. به هر حال تجربه نمایشگاه سال قبل بسیار ارزشمند بود و تا حد زیادی از منظر اجرایی توانستیم این دو دیدگاه را به هم نزدیک نماییم. من بر این باورم «سازخانه» یک رویداد فرهنگی تمام عیار است پس لازم بود به ساز نه به مثابه یک کالا که با نگاهی بسیار پرارزش نگاه نماییم و خوشبختانه دو دوره متوالی به شیوه اصولی در برگزاری نمایشگاه ساز دست پیدا کرده ایم. اساسا هم کاستی هایی در برگزاری نمایشگاه به واسطه کمبود امکانات و فضای برگزاری وجود دارد اما مهم حضور در صحنه است. به هر حال دستاورد بیست سال فعالیت کانون سازندگان ساز چیزی جز همدلی، همراهی و تفاهم نیست و سازخانه جلوه گر این همدلی است که مفتخرم عضو کوچکی از این مجموعه بودم.
تجلیل از محمود فرهمند، عباس مفاخری و محسن راسخ دو هنرمند پیشکسوت عرصه ساز سازی یکی دیگر از بخش های مراسم افتتاحیه سومین نمایشگاه ساز خانه موسیقی را تشکیل می داد. این در حالی بود که گروه موسیقی «آوای عارف» به مدیریت هنری راستین شفیعی قطعاتی را پیش روی مخاطبان قرار دادند.
سومین نمایشگاه خانه موسیقی ایرانی «سازخانه» به دبیری هنری داریوش النجری و دبیری اجرایی عطا نویدی روزهای ۹ تا ۱۳ دی ماه به همت کانون سازندگان ساز، توسط خانه موسیقی ایران با همکاری خانه هنرمندان ایران و خانه موزه دکترمعین و استاد امیرجاهد در شاخه های سازهای ایرانی، کلاسیک و ابداعی در مجموعه گالری های همکف خانه هنرمندان ایران میزبان مخاطبان است.
در این دوره بیشتر از ۶۰ هنرمند سازهای خویش را در گالری های ممیز، میرمیران، پاییز و زمستان خانه هنرمندان به نمایش می گذارند. این در شرایطی است که علاوه بر گالری های همکف خانه هنرمندان که به نمایش ساز اختصاص دارد، در سالن امیرخانی این مجموعه نیز نشست های پژوهشی و تحلیلی پیرامون سازهای ایرانی، کلاسیک و ابداعی با حضور کارشناسان، نوازندگان و سازندگان ساز برگزار می شود.
بازدید از این نمایشگاه برای عموم علاقمندان آزاد است و می توانند از ۹ تا ۱۳ دی از ساعت ۱۳ الی ۲۱ به خانه هنرمندان ایران واقع در خیابان طالقانی، خیابان شهید موسوی شمالی رجوع کنند.

منبع: