به سرپرستی حیدرکاکی؛ آوای تنبورنوازان واله در ارسباران

آبنما کار: تازه ترین کنسرت گروه تنبورنوازان واله به سرپرستی حیدر کاکی روز سیزدهم دی ماه به خوانندگی فواد یاره در فرهنگسرای ارسباران تهران اجرا می شود.

به گزارش آبنما کار به نقل از مهر، گروه «تنبورنوازان واله» به سرپرستی حیدرکاکی و خوانندگی فواد یاره روز جمعه سیزدهم دی ماه تازه ترین کنسرت خودرا در فرهنگسرای ارسباران تهران برگزار می نماید.
در این کنسرت که طی دو بخش پیش روی مخاطبان قرار می گیرد قطعات «پریزاد»، «آوازشا خوشینی»، «فریاد»، «مقام غریبی»، «نازدار»، «وه هار»، «ای لاوه»، «وصل یار» اجرا می شود. دراین بخش قطعاتی در فضای مقام «شاخوشینی» و اشتراکات آن با چهارگاه اجرا می شود. این بخش برمبنای موسیقی کهن تنبور و با بهره گیری از روند ملودیک وریتمیک این موسیقی طراحی شده است.
بخش دوم نیز قطعاتی از موسیقی تنبور برمبنای مقام های قه تار و سحری و قطعاتی فولک از موسیقی منطقه مکریان توسط گروه موسیقی سوارو وبا همراهی تنبور به شرح زیر اجرا خواهد شد. این در حالی است «شلیره شاخانی»، «گردون»، «آواز سحری»، «قطار»، «بارمه که»، «بیکران»، «واران»، «نه که ی ناز»، «خانه میری» عنوان آثاری هستند که در این بخش توسط گروه به مخاطبان ارائه می شود.
حیدر کاکی متولد سال ۱۳۵۱ منطقه گوران کرمانشاه، نوازنده تنبور، تار وسه تار، دانش آموختهٔ مقطع کارشناسی موسیقی و کارشناسی ارشد آهنگسازی از دانشگاه سوره تهران است. وی نوازندگی تنبور را از کودکی آغاز نموده و محضر اساتید قدیمی تنبور چون درویش علی میر درویشی و سید قاسم افضلی را درک کرده و طی سالیان متمادی از محضر استاد علی اکبر مرادی بهره برده است. این هنرمند در زمینه فراگیری موسیقی دستگاهی از محضر استاد علی اکبر شکارچی، استاد عطا جنگوک و داریوش پیرنیاکان و در زمینه پژوهش موسیقی نیز از محضر محسن حجاریان و ساسان فاطمی و در زمینه موسیقی کلاسیک غربی نیز از محضر استادان مصطفی کمال پورتراب، تقی ضرابی، محسن الهامیان، وارطان ساهاکیان و کیاوش صاحب نسق بهره مند شده است.
کاکی همکاریهای مختلفی با استادش علی اکبر مرادی در زمینه اجرای کنسرت و انتشار آلبوم های موسیقی تنبور و کتاب شیوه آموزش تنبور «صد درس» داشته است.
نگارش مقالات پژوهشی در ماهنامهٔ هنرموسیقی و فصلنامه «ماهور»، آلبوم «طرز تنبور از آوای باربد، آلبوم موسیقی «نوایی دیگر» (تنبور و پیانو) از حوزه هنری، آلبوم «سحرگاهان» با صدای بیژن کامکار از سروه تنبور، «آلبوم «نوای تنبور» از نشر ماهور و کتاب «زمینه شناخت تنبور» از انتشارات نوید شیراز همچون آثار انتشار یافته حیدر کاکی در ایران است.