رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری: برای بودجه پژوهشگاه به دعا متوسل می شویم

به گزارش آبنما کار رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اظهار داشت: بودجه ی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با کاهش ۲۰ درصدی نسبت به سال قبل روبرو شده، برای افزایش این بودجه متوسل به دعای توسل و ندبه می شویم.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، بهروز عمرانی با اشاره به کاهش ۲۰ درصدی بودجه پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برای سال ۹۹ اظهار نمود: در سال ۹۸، بودجه ی پژوهشگاه ۴۵ میلیارد تومان درنظر گرفته شده بود که در نهایت ۷۰ درصد آن تخصیص یافت، در این شرایط می توان گفت سال ۹۸ بدون پول گذشت، اما وضعیت سال ۹۹ بدتر از سال ۹۸ است.
او با اشاره به دستور دولت برای افزایش ۱۵ درصدی هزینه های عمومی و دریافت حقوق کارکنان دولت بیان کرد: این دستور در شرایطی باید عملیاتی شود که با وجود افزایش بودجه ی همه ی پژوهشگاه ها در کشور، فقط بودجه پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری آن هم با افت۲۰ درصدی روبرو شده است، یعنی بودجه ی این مرکز پژوهشی بسیار مهم ۳۷ میلیارد تومان پیشنهاد شده است، می توانم بگویم در سال آینده تنها کاری که می توانیم انجام دهیم پرداخت حقوق کارمندان است و برای همان هم باید به خواندن دعای توسل و ندبه متوسل شویم، این طور به به نظر می آید که سال آینده پمپ بنزین بدون بنزین خواهیم بود.

تعریف چشم انداز ۱۰ ساله برای اطلس دیرینه شناسی کشور

عمرانی با بیان این که در طول دو سال قبل روند تهیه اطلس دیرینه شناسی سریع تر شده است، اظهار نمود: بیشتر از ۴۰ سال از تهیه نقشه دیرینه شناسی و طرح مدلهای داده های آن می گذرد اما حدود دو سال است که مدلها را تغییر داده ایم و امیدواریم با تامین اعتبارات لازم بتوانیم در ۱۰ سال آینده نقشه دیرینه شناسی را تکمیل نماییم.
وی با اشاره به ثبت ۱۰۰ هزار رکورد محوطه ی شناسایی شده برای این اطلس، بیان کرد: پیشبینی کرده ایم در صورتیکه اعتبار به درستی و بموقع برسد، بتوانیم شمارگان رکورد نقشه را تا ۱۰ سال آینده به بیشتر از یک میلیون رکورد برسانیم.
وی همینطور از امضای تفاهم نامه ای بین پژوهشگاه میراث فرهنگی و گروه جغرافیای دانشگاه تهران برای مراحل نهایی سامانه ی ثبت رکوردهای نقشه دیرینه شناسی اطلاع داد.
عمرانی در ادامه به اجرای پروژه های مشترک دیرینه شناسی با کشورهایی مانند آلمان، اتریش، فرانسه، ایتالیا و چین اطلاع داد و اضافه کرد: در گذشته مدل داده های دیرینه شناسی بسیار محدودتر بودند اما حالا با استفاده از «SPS» و «GIS» داده ها تعریف می شوند.

دنیا در دهه ۹۰ میلادی به توسعه ی پایدار ایمان آورد

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در بخش دیگری از صحبت هایش، انجام جستجوهای نجات بخشی دیرینه شناسی بر مبنای برنامه ی چهارم توسعه را دقیق تر دانست و افزود: همه کاوش ها در مقیاس های منطقه ای و ملی و در حوزه های تخصصی انجام می شوند که به استناد آن پژوهشگاه مکاتبات جدی تری را با همه ی گروه های پژوهشکده انجام داده و باید در آغاز فاز صفر مطالعاتی خود، با میراث فرهنگی هماهنگ تر شوند.
او اما درباره ی نوع هماهنگی دستگاه های مختلف با میراث فرهنگی برای استعلام پروژه های ملی خود اظهار نمود: بیشتر از ۵۰ درصد پروژه هایی که از نظر ما اهمیت دارند، با استعلام از پژوهشگاه میراث فرهنگی انجام می شوند و پژوهشکده دیرینه شناسی هم با انجام جستجوهای نجات بخشی، امکان سنجی پروژه را در دستور کار قرار می دهد.
وی تصریح کرد: در دهه ی ۹۰ میلادی دنیا به این نتیجه رسید که شکل توسعه باید توسعه ی پایدار باشد و همه ی وجوه را دربربگیرد و بعد از آن به این فکر کرد که فلان پروژه در فلان محوطه ی باستانی و تاریخی باید اجرایی شود یا نه.
وی در پاسخ به اعتراض ها درباره ی نبودِ درکِ این مفهوم در میان برخی دستگاه های دولتی برای استعلام از میراث فرهنگی، بیان کرد: متاسفانه هنوز در میان برخی دستگاه ها مفهوم توسعه ی پایدار به صورت درست درک نشده است؛ ازاین رو نخست باید مفهوم توسعه پایدار را برای آنها عملیاتی کرد و بعد از آشنایی آنها با حوزه ی جغرافیایی تاریخِ ایران، پیوست های میراثی مانند پیوست محیط زیست را در تفاهم نامه ها درنظر گرفت.
وی با این وجود تصریح کرد: اگر منظور از کاوش نجات بخشی در محوطه ی تاریخی در معرض خطر، پاکسازی باشد، ما آنرا در دستور کار نداریم و اصلا قبول نمی نماییم.

حضور باستان شناسان ۱۰۰ درصد ایرانی در حوزه ایران فرهنگی

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در عین این که از اعزام کارشناسانی در حوزه های مختلف میراثی به کشورهای حوزه ایران فرهنگی با هدف شناسایی و حفاظت آثار تاریخی و حتی آداب و رسوم مردم و فرهنگی زبانی آنها خبر داد، اما هیچ صحبتی از اعزام تیم های باستان شناسان ایرانی به حوزه ی ایرانِ فرهنگی نکرد.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا، در این حوزه بیان کرد: در طول دهه های گذشته باستان شناسان قَدَری مانند مرحوم «شهریار عدل» و مرحوم «مسعود آذرنوش» در نقاط مختلف حوزه ی ایران فرهنگی بعنوان باستان شناسان صد درصد ایرانی فعالیت نموده اند و از ظرفیت ها و دانششان در این حوزه بهره برده اند.
عمرانی با اشاره به حضور تیم های کاوش دیرینه شناسی بین المللی در محوطه های دیرینه شناسی مانند تپه ریوی و تیم کاوش المان که روی مبحث فرهنگی بلخ و مروی مطالعه می کنند، افزود: همیشه نباید مطالعات دیرینه شناسی درقالب کاوش میدانی صورت گیرد، بلکه فعالیتهای تئوریک و پاسخگویی به سوالات هم در این عرصه مطرح است.
وی اما با بیان این که بطور قطع باستان شناسان ایرانی نیازی به مطالعه در حوزه ی المان ندارند، اظهار نمود: بزودی مذاکره هایی با کشور ترکیه خواهیم داشت تا بتوانیم کاوش هایی در حوزه هخامنشیان در جنوب ترکیه انجام دهیم، بعد از آن هم با حضور تیم باستان شناسان ترکیه ای در ایران، باستان شناسان ایرانی هم به مرور به مطالعه ی فرهنگی و کاوش در این کشور همجوار بپردازند.

با این وجود عمرانی اظهار نمود: در فصل های بعدی کاوش، قراردادهایی با کشورهای ارمنستان و گرجستان هم امضا می نماییم تا با انجام جستجوهای دوطرفه، محدودیت هایی برای عقد چنین تفاهم هایی در حوزه دیرینه شناسی و میراث فرهنگی با کشورهای همسایه وجود نداشته باشد.

تهیه ی اطلس غذایی دانش بومی در کشور

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری همینطور با اشاره به این که پژوهشگاه ۸۳ عضو هیات علمی دارد، اظهار داشت: بخش های مختلفی همچون مردم شناسی، گردشگری، مرمت و احیا، پژوهش و فناوری و غیره در ذیل پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری فعال می باشند. پارسال ۱۸۱ فعالیت عمده در حوزه باستان شناسی، فعالیتهای میدانی، تعیین عرصه و حریم و کاوش ها در چارچوب نجات بخشی و پرسش محور انجام شد که همچون پروژه های جستجوهای دیرینه شناسی می توان به شهر سوخته اشاره نمود که روند تطور زندگی تاریخی و تأثیر آن در جریان فرهنگی را نشان داده است.
وی همینطور درباره ی زیرمجموعه های این پژوهشگاه مانند پژوهشکده مردم شناسی خبر داد: در حال آماده سازی اطلس غذایی دانش بومی هستیم تا بتوانیم مطالعاتی برای واحدهای بوم گردی تهیه نماییم.
وی توضیح داد: در عین حال طرح ملی اطلس زبانی ایران مطرح شده و مطالعات زبان شناسی در جریان است و ۱۱ هزار رکورد از آبادی های دارای بیشتر از ۱۰ خانوار تهیه شده تا گویش های محلی تهیه شوند؛ چونکه این روزها با عنایت به خشکسالی شاهد افزایش مهاجرتها هستیم و خطر از بین رفتن گویش های محلی احساس می شود.

ساخت دستگاه مخمل بافی برای احیای اقتصاد روستا

عمرانی همینطور به ورود پژوهشگاه در حوزه آموزش و احیای هنرهای سنتی اشاره نمود و اظهار داشت: زری بافی و مخمل بافی را احیا کردیم و توانستیم دستگاه مخمل بافی بسازیم که به جای سه نفر، یک نفر می تواند با آن کار کند و اندازه دستگاه هم کوچک شده است. همینطور مخمل تولید شده به جای دو رنگ، پنج رنگ خواهد بود.
وی افزود: نباید فراموش کرد که هر متر مربع مخمل ایتالیا ۵۰۰۰ یورو است و اگر ما بتوانیم با دستگاه جدید مخمل های خوب تولید نماییم، در اقتصاد روستا موثر خواهد بود.

نقش پژوهشگاه میراث فرهنگی در بودجه ۲ میلیاردی TSA

وی در بخش دیگری از صحبت هایش با بیان این که ثبت میراث طبیعی در لیست جهانی و توجه به حساب های اقماری گردشگری از دیگر برنامه های پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری می باشد، اضافه کرد: انعقاد قرارداد در مرکز آمار درمورد بحث حساب های اقماری رو به پایان است و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در بودجه ۲ میلیاردی TSA نقش دارد.
او با اشاره به ثبت جهانی جنگل های هیرکانی و بیابان لوت در لیست میراث طبیعی یونسکو، اظهار نمود: طرح مطالعاتی و همکاری با دانشگاه ها در ارتباط با بهره برداری پایدار در دستور کار است، همینطور در برنامه ششم توسعه به سواحل و جنگل های هیرکانی اشاره شده است.

حضور کارشناسان ایرانی در حوزه ایران فرهنگی برای شناسایی آثار تاریخی

وی در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به فعالیتِ اکیپ هایی از کارشناسان در نقاط مختلفی مانند پاکستان و قفقاز جنوبی با هدف شناسایی و حفاظت از آثار تاریخی بیان کرد: پژوهشکده مردم شناسی تا کنون بیشتر از ۲۷۰۰ رکورد از آیین نوروز و یلدا در سراسر کشور ثبت کرده است، بحث شادمانی ساختار اجتماعی در حوزه ی ایران و ایران فرهنگی مسئله ای است که باید برای آن قدم برداریم، چون با تهیه ی زیرساخت های لازم در حوزه های مردم شناسی و هنرهای سنتی، گردشگری فرهنگی موثر واقع می شود.
رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری همینطور از شروع به کار هفته پژوهش در پژوهشگاه میراث فرهنگی از ۲۳ آذر در مراسمی در موزه ملی اطلاع داد و اظهار داشت: مقرر است در این هفته از ۷۵ عنوان کتاب در حوزه میراث و گردشگری و حتی یک مجله ی انگلیسی زبان رونمایی شود، علاوه بر آن که بازتولید و چاپ و نشر چندین جلد کتاب دیگر هم انجام می شوند.