منیر فرمانفرماییان رکورد زد؛ سهم چشم گیر ایران در حراجی کریستیز از هنر مدرن و معاصر خاورمیانه

آبنما کار: شب پیش حراج هنر مدرن و معاصر خاورمیانه کریستیز برگزار گردید و آثار ایرانی موفق شدند تا ۴۵ درصد از فروش این حراجی را به خود اختصاص دهند.

به گزارش آبنما کار به نقل از سایت کریستیز، حراج «هنر مدرن و معاصر خاورمیانه» کریستیز شب پیش ۲۳ اکتبر (اول آبان) برگزار گردید و با فروش کلی ۳.۱۰۸.۲۵۰ پوند رکوردی در این زمینه به جای گذاشته شد.
در این برنامه که در خانه حراج کریستیز لندن برگزار شد، سهم هنر ایران از کل فروش یک میلیون و ۴۴۴ هزار پوند به مفهوم بیشتر از ۴۵ درصد بود.
در این حراجی که ۱۱۱ اثر را دربرگرفت، ۳۹ اثر ایرانی ارائه شده بود که ۲۹ اثر به فروش رفت.
گران ترین اثر فروخته شده در این حراجی متعلق به منیر فرمانفرمائیان با رقم ۲۹۹.۲۵۰ پوند بود. محمود سعید هنرمند فقید مصری با اثری به قیمت ۲۵۰ هزار پوند جایگا دوم و اسماعیل شموت هنرمند فلسطینی با فروش اثری به قیمت ۱۵۰ هزار پوند جایگاه سوم را کسب کردند. فرهاد مشیری با فروش ۱۳۱.۲۵۰ پوندی و نصرالله افجه ای با اثری به قیمت ۱۱۸.۷۵۰ پوند از دیگر آثار گران قیمت حراجی را به خود اختصاص دادند.
این ۳۹ اثر متعلق به ۲۲ هنرمند ایرانی بودند. فرهاد مشیری با ۵ اثر، مارکو گریگوریان با ۵ اثر، نصرالله افجه ای با ۲ اثر، منوچهر یکتایی با ۳ اثر، رضا آرامش با ۲ اثر، رضا درخشانی با ۲ اثر، بهمن محصص با ۳ اثر، اردشیر محصص با ۲ اثر و علی بنی صدر، ژاره تباتبایی، تیمو ناصری، هدیه شفیعی، شیرین نشاط، جعفر روح بخش، ساسان بهنام بختیار، رکنی حائری زاده، فشین پیرهاشمی، پویا آریان پور و فرهاد کوهان از حاضران در این نمایشگاه بودند.
۲ اثر سهراب سپهری، محمد احصایی، مارکو گریگوریان و فرهاد مشیری همچون آثاری بودند که خریداری نیافتند.