تکلیف ۲۲ هزار تومان زوار انصرافی اربعین چه می شود؟

به گزارش آبنما کار مدیرکل عتبات سازمان حج اعلام نمود: زائرانی که موفق نشده اند در پیاده روی اربعین شرکت نمایند و یا بنا به شرایطی از انجام این سفر انصراف داده اند، در صورتیکه در گذرنامه آنها مُهر خروج ثبت نشده باشد، پول بیمه را می توانند پس بگیرند.
حجت الاسلام صحبت الله رحمانی درباره سرنوشت هزینه بیمه که زوار هنگام ثبت نام در سامانه «سماح» پرداخت کرده اما از انجام این سفر منصرف شده اند، به ایسنا گفت: اگر در گذرنامه این زوار، مُهر خروج از کشور ثبت نشده باشد می توانند با مراجعه به سامانه سماح و انتخاب گزینه «انصراف»، هزینه پرداخت شده را بازگیرند. این پول به حساب آنها برگردانده خواهد شد.
او درباره زائرانی که گفته می شود روی گذرنامه شان مُهر خروج ثبت شده اما به خاطر کمبود وسایل حمل و نقل در مرز از ادامه سفر منصرف شده و به کشور بازگشته اند، اظهار داشت: امکان بازگشت هزینه ثبت نام به این دسته از زوار وجود ندارد، چونکه طبق توافق نامه بیمه اگر برای این زوار هنگام گذر از مرز مشکلی پیش می آمد، بیمه مکلف بود حدود ۳۰۰ میلیون تومان به آنها دیه پرداخت کند. مورد تصادفی بوده که در نزدیکی مرز عراق و در خاک کشورمان، رخ داد که به مرگ سه تن از زوار منجر گردید و بیمه بر طبق تعهدات خود، دیه آنها را کامل پرداخت.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی و نظارت بر امور عتبات عالیات اشاره کرد: با عنایت به تعهدات و توافق های بیمه، امکان بازگرداندن هزینه بیمه یا ثبت نام به زائرانی که در گذرنامه شان مُهر خروج ثبت شده است، وجود ندارد.
سازمان حج و زیارت که از طرف ستاد مرکزی اربعین، مسؤول ثبت نام اربعین شده است، قبل تر اعلام نموده بود: هزینه ثبت نام اربعین که شامل بیمه و هلال احمر می شود ۲۲ هزار تومان است که در صورت اقدام بوسیله کارگزارن زیارتی این مبلغ ۲۵ هزار تومان می شود که مابه التفاوت آن کارمزد کارگزار است.
طبق اعلام متولی بیمه اربعین نیز پوشش بیمه ای هریک از بیمه شدگان در مسیرهای زمینی از فاصله ۵۰ کیلومتری پایانه های مرزی رسمی جمهوری اسلامی ایران آغاز و در طول مدت اقامت در شهرهای نجف اشرف، کربلای معلی، کاظمین، سامراء و مسیرهای منتهی به آنها ادامه خواهد داشت و ۲۴ ساعت بعد از خروج بیمه شده از خاک عراق و ورود به کشور خاتمه می یابد. همین طور مدت زمان پوشش بیمه ای هر یک از بیمه شدگان در کشور عراق حداکثر ۳۰ روز است.

منبع: