مشتریان سوئیت های ساعتی در تهران چه کسانی اند؟

به گزارش آبنما کار مسافرانی که برای درمان به تهران می آیند، توریستهای خارجی و برخی دیگر، همچون متقاضیان اجاره ساعتی و روزانه سوئیت و آپارتمان در تهران هستند. البته کسانی که قصد اجاره دادن آپارتمان یا سوئیت به شکل روزانه و ساعتی را دارند باید از پلیس اماکن و سازمان میراث فرهنگی و جهانگردی مجوزهای لازم را دریافت نمایند.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، یکی از علل ایجاد پدیده اجاره ساعتی و روزانه سوئیت و آپارتمان در تهران که از حدود پنج سال پیش شروع شده به هزینه های بالای هتل ربط داده می شود و به نظر می آید که از رونق مناسبی هم برخوردار می باشد. بخشی از متقاضیان این خانه ها مسافران سایر شهرها و حتی کشورهای خارجی هستند و طبق قانون باید از این افراد شناسنامه دریافت شود اما برخی ادعاها از آن حکایت می کند که در مواردی از متقاضیان شناسنامه دریافت نمی گردد.
عمده سوئیت و آپارتمان های مبله که به شکل ساعتی و روزانه اجاره داده می شود در شمال و مرکز تهران قرار دارد و نرخ اجاره آنها بر مبنای موقعیت مکانی و تعداد نفرات در نوسان است. اجاره روزانه این نوع واحدها حدود ۱۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان است و در مواردی ارقام بالاتر هم مشاهده می شود.
سال ۱۳۹۳ و بعد از رسانه ای شدن مبحث اجاره سوئیت مبله برای چند روز در تهران، واکنش هایی به این مسئله ابراز شد. نمایندگان مجلس ضمن انتقاد به احتمال بروز مشکلات امنیتی، ولی این مورد را در صورت رعایت موازین شرعی و قانونی بلامانع دانستند.
اتحادیه صنف مشاوران املاک می گوید که دفاتر املاک را از انعقاد قرارداد خانه های ساعتی و روزانه منع کرده و مشاوران فقط اجازه دارند قراردادهای یک ساله و شش ماهه امضا کنند. با این وجود مالکان این نوع آپارتمان ها در فضای مجازی حضور پررنگی دارند. یک آپارتمان مبله ۱۱۸ متری با حیاط دربست در محله پونک به قیمت روزانه ۴۸۰ هزار تومان اجاره داده می شود. در نواب نرخ اجاره روزانه یک واحد دو خوابه ۶۵ متری ۲۰۰ هزار تومان تعیین شده است. در پاسداران یک واحد ۵۰ متری با قیمت ۲۵۰ هزار تومان به صورت روزانه اجاره داده می شود. در میدان ولیعصر هم اجاره یک سوئیت ۴۰ متری بدون اتاق با فرش و یخچال و گاز و کلیه لوازم منزل ۱۷۰ هزار تومان در روز است. فایل های خیلی از این دست وجود دارد و هر لحظه آگهی جدیدی به آن اضافه می شود.
طبق قانون، هر نوع اجاره سوئیت و منزل به افراد باید با دریافت کارت شناسایی آنان همراه باشد. دریافت نکردن کارت شناسایی از افرادی که منازل و سوئیت ها را اجاره می کنند می تواند تبعات اخلاقی و امنیتی داشته باشد.
عباس قائدی رحمت، نماینده مجلس می گوید: باید نظارت دقیقی بر چگونگی اجاره سوئیت ها و منازل در تهران و سایر شهرهای کشور وجود داشته باشد و با سایت هایی که بدون داشتن مستندات کافی مبادرت به انتشار آگهی اجاره منازل و سوئیت ها برای مدت چند ساعت یا چند روز می کنند برخورد شود.
لیدرها و صاحبان آژانس های گردشگری هم مشتریان دیگر این آپارتمان ها هستند که گردشگران را برای مدتی محدود در این واحدها مستقر می کنند. قیمت این نوع خانه ها برای مستاجر ایرانی با متقاضی خارجی متفاوت می باشد. آپارتمانی که اجاره ماهانه آن برای مستاجر ایرانی ۳میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است، برای متقاضی خارجی ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ دلار تمام می شود. این واحدها به مهمانان خارجی به شکل ماهانه اجاره داده می شود و این محدودیت به علت نوع آپارتمان های اختصاص یافته به آنان است که عموما لوکس هستند.
بعنوان مثال آپارتمانی لوکس در خیابان پاسداران به قیمت ۴ هزار و ۲۰۰ دلار یا آپارتمان دیگری در الهیه به قیمت ۳ هزار و ۵۰۰ دلار اجاره داده شده است. این آپارتمان ها از شش تا ۹ ماه و گاهی هم تا دو سال اجاره داده می شود. تفاوت دیگری که این نوع اجاره دارد، پرداخت تمامی مبلغ اجاره بها در ابتدای مدت قرارداد است. بعضی از فعالان بازار مسکن درباره متقاضیان این نوع خانه ها می گویند: بیمارانی که از سایر شهرهای کشور برای درمان به تهران می آیند، یا صاحبان مشاغلی که برای مدت کوتاهی احتیاج به سکونت در پایتخت دارند، اغلب به صورت کوتاه مدت این آپارتمان ها را اجاره می کنند. مشاوران املاک معتقدند که مالکان این خانه ها بیشترین بی انصافی را در نرخ گذاری انجام می دهند. متقاضیان هم بیشتر با رفتن به آگهی ها موارد مورد نیاز خویش را پیدا می کنند تا دفاتر املاک.