توئیت وزیر کشور فرانسه در مورد اثر هنری ۲ ایرانی

آبنما کار: وزیر کشور فرانسه در مورد اثر هنری درخت زندگی که در موسسه تمدن های اسلامی فرانسه نصب شده است، در توئیتر خود نوشت.

به گزارش آبنما کار به نقل از مهر، موسسه تمدن های اسلامی فرانسه در لیون (IFCM)، با رونمایی از اثر «درخت زندگی» اثری از ۲ هنرمند ایرانی راه اندازی شد. در این مراسم مقامات بلند پایه فرانسه همچون وزیر کشور، شهردار لیوان، نمایندگان سفارت جمهوری اسلامی ایران و سفرای کشورهای اسلامی حضور داشتند.
اثر کانسپچوال آرت لیلا فرزانه و کامران افشار نادری با عنوان «درخت زندگی» در ورودی این موسسه توجه و تحسین های بسیاری برانگیخت. کریستف کاستانر وزیر کشور فرانسه در مورد این اثر در صفحه توئیتر خود نوشت. وی در این توئیت نوشته است: «برای درک بهتر فرهنگ های اسلامی، باید به همگان اجازه داد تنوع دیدگاه در آنرا متوجه شوند و فضایی برای تبادل و اشتراک آن داشته باشند: IFCM می تواند پلی بین تمدن ها و فلسفه های آن باشد که به صورتی یک فرصت و یک موفقیت است.»
این نوشتار با فیلمی همراه می باشد که باخبر آن با نمایش کار درخت زندگی ایرانی شروع می شود.
اثر درخت زندگی ۲ هنرمند ایرانی تنها اثری هنری است که حالا در موسسه تمدن های اسلامی لیون نصب شده و در مواردی بعنوان نماد این موسسه نیز به کار رفته است.
این اثر از جنس کاشی منقوش دست ساز و فولاد آینه ای به ابعاد ۹.۵۰ در ۳.۵۰ است که توسط کامران افشار نادری و لیلا فرزانه و تیمی متشکل از هنرمندان، معماران، صنعتگران و مهندسان ایرانی در مدت یک سال و نیم کار بی وقفه تولید و در سال اصلی ورودی موسسه بطور دائم نصب شده است.
«درخت زندگی» همچون نماد های باستانی ایرانی و در رابطه با اسطوره درخت مقدس است که در قران و دیگر ادیان و تمدن های باستان نیز به آن اشاره شده است. درخت زندگی سمبل تولد، رشد، مرگ و تولد مجدد است و همه ادیان و تمدن ها می توانند با آن ارتباط برقرار کنند.
این اثر متشکل از ۳۵۰۰ قطعه کاشی دست ساز و مزین به نقوش خطاطی ایرانی در زمینه سبز و آبی است که برمبنای هندسه ایرانی موسوم به «سرمه دان کند»، به صورت معرق کنار هم چیده شده اند. بر روی کاشی ها ۳۶۰ هرم چند وجهی نامنتظم متشکل از فولاد آینه ای (اینوکس) و کاشی کار شده اند. وجود آینه های برجسته باعث شده است که اثر نسبت به شرایط متغییر نور طبیعی، نور پردازی داخلی و افراد واکنش نشان دهد. بازدید کنندگانی که هنگام حرکت به اثر نگاه می کنند، به نظرشان می آید که برگ های درخت حرکت می کنند و بدین جهت درخت زندگی همواره زنده به نظر می آید.
لیلا فرزانه سرامیست شناخته شده و کامران افشار نادری که دکترای معماری را از ایتالیا ستاندن نموده و همواره هنر را از دریچه معماری پیگیری کرده است «درخت زندگی» را برای نصب در این مکان خلق کرده اند.
موسسه تمدن های اسلامی فرانسه با سرمایه گذاری هنگفت کشورهایی مانند عربستان، امارات و قطر در لیون دایر شده است که به لطف ابتکار و خلاقیت این دو هنرمند ایرانی وروردی آن به نام ایران مزین خواهد ماند.

منبع: