مجتبی کوچکی به مهر خبر داد: مجموعه عکاسان جنگ به جلد هفتم رسید، نمایش آثار ساسان مویدی

آبنما کار: مدیرعامل انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس از برگزاری نمایشگاه عکس ساسان مویدی و رونمایی از هفتمین کتاب از مجموعه کتاب های عکاسان جنگ عراق مقابل ایران در روز دوم مهرماه آگاهی داد.

مجتبی کوچکی مدیرعامل انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس درباره تازه ترین فعالیت های این انجمن به خبرنگار مهر اظهار داشت: نمایشگاه تصاویر ساسان مویدی از جنگ تحمیلی عراق مقابل ایران سه شنبه دوم مهرماه در گالری تازه تاسیس «خانه» حوزه هنری گشایش می یابد.
وی اضافه کرد: همین طور در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه عکس، هفتمین کتاب از مجموعه کتاب های «عکاسان جنگ عراق مقابل ایران» که متعلق به آثار ساسان مویدی است، با حضور محسن جوادی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن مومنی رئیس حوزه هنری و سیدمحمدیاشار نادری رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح رونمایی خواهد شد.

وی درباره این کتاب بیان کرد: هفتمین کتاب از مجموعه کتاب های «عکاسان جنگ عراق مقابل ایران» ۱۸۸ صفحه دارد که در دو قطع مختلف چاپ شده و حاوی ۱۲۶ فریم عکس است و توسط مجید دوخته چی زاده و ساسان مویدی مقدمه ای برای کتاب نوشته شده است.
کوچکی توضیح داد: ما در انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس، سلسله کتاب هایی بر پایه سبک شخصی عکاسی و عکاسان جنگ از سال ۱۳۹۱ به بعد طراحی کردیم که امکان دارد درباره جنگ عراق مقابل ایران یا جنگ سوریه باشند. مجموعه این کتاب ها با رویکرد جنگ عراق مقابل ایران با آثار احمد علیزاده نوری کلید خورد و با آثار علی فریدونی، سعید صادقی، مریم کاظم زاده، ابوالفضل بیات و محمدحسین حیدری ادامه یافت و جدیدترین کتاب در این مساله مربوط به ساسان مویدی از عکاسان جنگ تحمیلی است که با عنوان «عکاسان جنگ عراق مقابل ایران: ساسان مویدی» انتشار یافته است.

وی اشاره کرد: نکته مهم دیگر این است که دوستان عکاس قبلاً نیز کتاب هایی در مورد آثارشان با سوژه جنگ تحمیلی داشتند اما ما در این مقطع کوشیدیم همه آرشیوی که از این دوستان در منابع مختلف موجود است، جمع آوری نماییم و برمبنای نگاه شخصی آنها در جنگ، یک روایت تولید کنیم؛ این روایت قاعدتاً روایتی کامل از جنگ نیست اما روایت یک عکاس از جنگ عراق مقابل ایران است. بدین سبب مجموعه «عکاسان جنگ عراق مقابل ایران» کتاب های سبک شخصی عکاسان جنگ تحمیلی بشمار می رود.
مدیرعامل انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس درانتها درباره آثاری که در نمایشگاه «ساسان مویدی» به نمایش در می آید و نحوه انتخاب آنها برای چاپ در کتاب، به مهر اظهار داشت: ۴۰ عکس از تصاویر ساسان مویدی از جنگ تحمیلی که در کتاب نیز موجود است، برای نمایش در این نمایشگاه انتخاب شده است. انتخاب تصاویر این مجموعه نیز توسط سیدعباس میرهاشمی و فرهاد سلیمانی از بین تمامی آثار ساسان مویدی صورت گرفته است که کار مدیریت محتوایی و هنری این کتاب را برعهده داشتند.
مراسم افتتاح نمایشگاه عکس ساسان مویدی و رونمایی هفتمین کتاب از مجموعه کتاب های «عکاسان جنگ عراق مقابل ایران» سه شنبه دوم مهرماه ساعت۱۸ در گالری «خانه» انجام می شود. گالری خانه در انتهای غربی خیابان سمیه، جنب فروشگاه کتاب سوره مهر واقع است.

منبع: