علیرضا میرعلینقی به مهر خبر داد: تجدید چاپ یک کتاب پس از ۲۵ سال، موسیقی نامه ها روایت می شوند

آبنما کار: پژوهشگرشناخته شده موسیقی ایرانی در تشریح تازه ترین فعالیت های خود از تجدید چاپ کتاب موسیقی نامه وزیری پس از 25 سال از نخستین انتشار و تدوین موسیقی نامه های دیگر هنرمندان کشور آگاهی داد.

میرعلیرضا میرعلینقی پژوهشگر و مدرس شناخته شده موسیقی ایرانی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تازه ترین فعالیت های خود در عرصه پژوهش توضیح داد: از شروع سال جاری تابحال فعالیت ها و برنامه ریزی های مختلفی را در حوزه پژوهش انجام داده ام که وقت زیادی را از من گرفت. اما یکی از مهم ترین برنامه هایی که به شدت دنبال آن بودم کوشش برای تجدید چاپ کتابی به مناسبت چهلمین سالگرد فوت کلنل علی نقی وزیری موسیقیدان شهیر ایرانی است که من آنرا حدود ۲۵ سال پیش در سن ۲۸ سالگی با نام «موسیقی نامه وزیری» منتشر کردم.
وی اضافه کرد: در آن زمان با وجود تمام تلاش و زحمتی که کشیده بودم این کتاب چندان میان مخاطبان معرفی نشد و این استادان برگزیده موسیقی کشور همچون استاد علی تجویدی بودند که از انتشار این کتاب دو جلدی استقبال کردند.
میرعلینقی افزود: متاسفانه در زمانی که این کتاب منتشر گردید نه اینترنت به صورت فراگیر وجود داشت و نه رسانه ها و فضای مجازی بودند که بتوانند در چارچوب گسترده به معرفی آثار تالیفی در حوزه های مختلف هنر بپردازند. باید بگویم این پژوهش نامه نتیجه ساعت ها تحقیق و تلاش های من برای واکاوی زندگی هنری بزرگان موسیقی کشور است که من در سخت ترین شرایط آنها را تدوین و گردآوری می کردم و همواره از این مساله تاسف می خوردم که چرا کسی آن طور که باید و شاید نتیجه این تلاش ها را دریافت نکرده است. حتی آن زمان ناشر کار حاضر شده بود از کتاب ۵ هزار نسخه منتشر کند که من به سبب فقدان فضای اطلاع رسانی و معرفی کتاب گفتم همان ۲ هزار نسخه کفایت می کند.
وی افزود: در این سالها که مشغول فعالیت و تدریس در حوزه موسیقی بودم متوجه شدم نسل جوان ما که در زمان انتشار این کتاب متولد نشده بود. به چنین آثاری علاقه مند شده است. حتی از برخی دوستان شنیدم که خیلی از آنها کتاب ۲۵ سال پیش را در بازار سیاه و یا به صورت کپی تهیه می کنند که این مساله هم من را بسیار خوشحال کرد و هم ناراحت که چرا باید کتاب ۲۵سال پیش، در این قالب به علاقه مندان ارائه شود. به هر حال بسیار خوشحالم که بالاخره یک کتاب پس از ۲۵ سال توانست مورد توجه قرار بگیرد و این انگیزه را برای من ایجاد کند که به فکر تجدید چاپ آن باشم.
این پژوهشگر اظهار داشت: کتاب دو جلدی موسیقی نامه وزیری که در چارچوب دو جلد تجدید چاپ خواهد شد، نخستین اثر من در این چارچوب نیست. بلکه من در این سالها تلاش کردم تا موسیقی نامه های مختلفی از هنرمندان موثر موسیقی ایرانی را مورد کنکاش و مطالعه قرار دهم که نتیجه آن آثاری شده که امیدوارم بزودی دردسترس مخاطبان قرار گیرد. به هر حال جمع آوری و پژوهشی چنین آثاری در زمانی که از اینترنت خبری نبود واقعا کار طاقت فرسا و سنگینی بود که فکر می کنم انتشارش از تاریخ نشر جلوتر بود و به همین خاطر هم دیده نشد. گویی باید ۲۵ سال طول می کشید که کارهای من در چنین فضایی مورد توجه نسل جوان علاقه مند موسیقی ایرانی قرار گیرد.
علیرضا میرعلینقی از پژوهشگران و منتقدان با سابقه حوزه موسیقی است که طی سال های گذشته فعالیت های مختلفی را در عرصه پژوهشی و گردآوری تاریخ موسیقی کشورمان انجام داده است.
فراگیری نوازندگی ویولن، سنتور و ردیف های موسیقی، مدیریت آرشیو مرکز موسیقی حوزه هنری، سرپرستی گروه موسیقی دایره المعارف اسلامی، مشاورسردبیر نشریه مقام موسیقایی، نگارش مقدمه «ردیف موسیقی ایران برای پیانو» اثر استاد جواد معروفی، نگارش «کتابشناسی موسیقی ایران»، نگارش کتاب «خاطراتی از رفتگان موسیقی»، نگارش کتاب «خاطرات استاد جواد بدیع زاده»، نگارش کتاب «خاطرات هنری استاد میلاد کیایی» همچون فعالیت های این محقق در عرصه موسیقی است.

منبع: