سرپرست وزارت میراث فرهنگی عنوان کرد: رشد ۵۲ درصدی ورود توریستهای خارجی به کشور در سال ۹۷

آبنما کار: سرپرست وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با دعوت از خیرین برای مشارکت در رونق گردشگری، اصرار کرد که کار خیری بالاتر از ایجاد اشتغال برای جوانان نیست.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی فارس، علی اصغر مونسان عصر دوشنبه 5 شهریور در جلسه شورای اداری لارستان با بیان این که بیشتر از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون توریست هم اکنون در دنیا وجود دارد، اظهار داشت: همه پیش بینی ها و تحلیل های اقتصادی نشان داده است که در عصر جدید اقتصادی به واسطه هوشمند شدن فرایندها در همه بخش ها، بسیاری از کسب وکارها گرفتار تغییرات جدی می شود.
او با اشاره به اینکه بسیاری از کسب وکارها رونق خودرا از دست می دهد اما تنها بخشی که تمام اقتصاددانان جهان پیش بینی می کنند که روند رونقش ادامه خواهد داشت و حتی بیشتر خواهد شد، حوزه گردشگری می باشد، اضافه کرد: حالا گردشگری سومین بخش اقتصادی جهان است و حجم بالایی از درآمدهای کشورها را تشکیل می دهد.
مونسان با اشاره به اینکه از هر ۱۰ شغل در دنیا یک شغل در رابطه با حوزه گردشگری می باشد، اضافه کرد: این بسیار سوژه مهمی است و با عنایت به اینکه یکی از بزرگ ترین معضلاتش سوژه اشتغال است، بحث اهتمام به گردشگری در ایران اهمیت ویژه می یابد.
سرپرست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور با اذعان به اینکه من اعتقاد دارم ایران ظرفیت ها و پتانسیل های خوبی در زمینه گردشگری دارد، تاکید کرد: مهم ترین بخش تأمین اقتصاد کشور در کنار نفت گردشگری باید باشد.
این مسئول با تاکید بر اینکه کشور ما کشوری پهناور با مشخصات فراوان برای رونق گردشگری می باشد، افزود: بنا بر این سازمان جهانی گردشگری کشور ایران را جزو ۱۰ کشور نخست جهان در زمینه داشتن پتانسیل های گردشگری می داند.
او آینده گردشگری کشور را یک روند بسیار عالی و امیدبخش دانست و تصریح کرد: بهترین نشان این مساله این است که سرمایه گذاران هر جایی که حضور پیدا کنند نشان داده است که آنجا پیش بینی آینده مثبت، امیدبخش و پربازده شده است.
رشد ۵۲ درصدی ورود توریستهای خارجی به کشور در سال ۹۷
مونسان با اشاره به اینکه در امتداد آینده روشن گردشگری در کشور و اینکه سهم بالایی از اقتصاد کشور را گردشگران در آینده در اختیار خواهند گرفت، عنوان کرد: سال ۹۷ با وجود سوژه تحریم و مشکلاتی که وجود داشت آمار ورود توریستهای خارجی به کشور نسبت به سال ۹۶ از رشد ۵۲ درصدی برخوردار بوده که بسیار رشد بالا و قابل توجهی است.
سرپرست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه به سبب تحریم پروازهای مستقیم خارجی کشور لغو شده یا کاهش پیدا کرده بود، اضافه کرد: اگرچه پروازهای مستقیم خارجی یکی از مؤلفه های مهم توسعه گردشگری خارجی است، حضور نیروهای نظامی در منطقه خلیج فارس می توانست اثرات منفی بر روی گردشگری بگذارد اما خوشبختانه با تدابیری که دولت پیش بینی کرده بود بازارهای هدفمان را بر روی بازارهای منطقه متمرکز کردیم.
او با اشاره به اینکه در سه ماه نخست سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۴۰ درصد رشد در زمینه جذب توریست داشته ایم، اظهار داشت: آماری که بانک مرکزی جمهوری اسلامی در سال ۹۷ داده یعنی عملکرد اقتصاد کشور را در سال ۹۶ بیان می کرد نشان داده است که ۱۱ و ۸ دهم میلیارد دلار سهم گردشگران در کشور بوده و این عدد و ارقام نشان داده است گردشگری نفوذ خودرا در اقتصاد کشور روزبه روز گسترش می دهد.
به ازای هر ۱۰ شغل یک شغل در حوزه گردشگری به وجود آمده است
مونسان با اشاره به اینکه این سازمان به ازای هر ۱۰ شغل یک شغل در حوزه گردشگری به وجود آمده است، اضافه کرد: در سال ۹۷ بیشتر از ۲ هزار شغل در حوزه گردشگری در کل کشور به وجود آمده است که حجم سرمایه گذاری در این عرصه افزون بر ۲ هزار میلیارد تومان بوده است.
او از راه اندازی ۵۰۰ هتل در کشور آگاهی داد و اظهار داشت: در دولت دوازدهم در این زمینه بیشتر از 4200 موافقت اصولی صادر شده، یعنی حجم پروژه های جدید به پروژه های قبل اضافه خواهد شد.
در کشور ۳۴ هزار ثبت ملی و ۲۴ ثبت جهانی آثار تاریخی وجود دارد
سرپرست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور با اشاره به اینکه در بخش میراث فرهنگی هم اقدامات خوبی با وجود فشارهای بودجه ای که در دولت وجود دارد صورت گرفته، تصریح کرد: ۲ هزار پروژه مرمتی در کشور در حال اجرا داریم، بااینکه با عنایت به گستردگی و تاریخی بودن کشور ۳۴ هزار ثبت ملی را در کشور و ۲۴ ثبت جهانی داریم که فقط نگهداشت این حجم از بنای تاریخی به عدد بزرگی پول نیاز دارد.
مونسان با اشاره به اینکه در سال قبل ۲۸۱ میلیون دلار صادرات صنایع دستی مان از مبادی گمرک بوده و حجم زیادی از صادرات صنایع دستی ما توسط توریستهای خارجی به صورت چمدانی است که در آمارهای گمرک ثبت نمی گردد، اضافه کرد: پیش بینی می شود چیزی حدود ۴۰۰ میلیون دلار هم از آن طریق صادرات انجام شده باشد، بدین سبب چیزی حدود ۶۰۰ میلیون دلار و حجم صادرات در سال قبل بوده است.»
او با اشاره به اینکه از سال ۹۶ طرح تجاری سازی صنایع دستی کلید خورده است، افزود: در آن طرح بنا شد که ما روی بسته بندی کار نماییم، صنایع دستی باارزشمان را به صورت فله ای نفروشیم.
۲۴ هتل در استان فارس در حال ساخت است
سرپرست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور با اشاره به اینکه در استان فارس حدود ۲۵۰ پروژه در حوزه گردشگری در حال اجراست که مدیرکل حجم سرمایه گذاری در آنرا بالغ بر 1900 میلیارد تومان اعلام نموده است، عنوان کرد: ۲۴ هتل در استان فارس در حال ساخت است که به ظرفیت های این استان اضافه خواهدنمود.
وی ادامه داد: برای لارستان که خیرین زیادی دارد این آمارها را عرض کردم که همه سرمایه گذاران، بخش گردشگری را هم جدی بگیرند و در آن ورود کنند و باید قسمتی از اقتصاد این شهر بوسیله گردشگری تأمین شود.
خیرین لارستانی در حوزه گردشگری سرمایه گذاری کنند
مونسان با تاکید بر اینکه به نظر من الان کار خیری بالاتر از این وجود ندارد که ما بتوانیم برای جوانان ایجاد اشتغال داشته باشیم چونکه خیلی از معضلات و مشکلات اجتماعی ناشی از بیکاری است، از خیرین لارستانی خواست تا سرمایه گذاری در بخش گردشگری را هم جدی بگیرند و ورود کنند برای اینکه ایجاد شغل ایجاد نشاط اجتماعی را نیز به دنبال خواهد داشت.
اختصاص ۷۰ میلیارد ریال برای مرمت بازار قیصریه، قلعه اژدهاپیکر و باغ نشاط لار
سرپرست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور با اشاره به اینکه قول هایی که ما در این سفر به مردم و نماینده محترم لارستان می دهیم این است که با همکاری استانداری فارس برای سال جاری قرار بر آن شد که جمعاً مبلغ ۷۰ میلیارد ریال برای مرمت بازار، قلعه اژدهاپیکر و باغ نشاط از محل اعتبارات ملی و استانی در نظر گرفته شود و بزودی کار مرمت بازار قیصریه شروع شود، اظهار داشت: راجع به یکی دیگر از درخواست های مردم لارستان که سوژه ثبت جهانی بازار قیصریه است باید اظهار داشت که همه کشورها در سال فقط یک سهمیه ثبت جهانی دارند و با عنایت به حجم بالای آثار تاریخی و درخواست های مردم در سراسر کشور، بدین سبب ما این آثار را به صورت نوبتی و بر حسب قدمت تاریخی و اهمیت آن وارد کار می نماییم.
مونسان به مردم قول داد که با عنایت به اینکه مقرر است چند بازار قدیمی با قدمت بالاتر ثبت جهانی شود از معاونت میراث فرهنگی درخواست کرده ام که بازار قیصریه لار هم در پرونده آنها قرار بدهند تا ما یک مجموعه بازار را به ثبت جهانی برسانیم که قسمتی از خواسته های مردم نیز اجابت شده باشد.

منبع: