بازدید رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور از موزه شهاب سنگ نراق

آبنما کار: رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور از موزه شهاب سنگ نراق در شهرستان دلیجان بازدید نمود.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، دکتر علی اصغر مونسان در جریان سفر یک روزه خود به استان مرکزی با حضور در شهرستان دلیجان و شهر نراق، از موزه شهاب سنگ نراق بازدید کرد.
افتتاح برخی از پروژه های گردشگری استان مرکزی، بازدید از بیت تاریخی امام راحل در خمین، دیدار با هنرمندان پیشکسوت صنایع دستی و اهدای نشان ملی یونسکو به برخی از هنرمندان، بازدید از بیمارستان سینا بعنوان یکی از پایگاه های توریسم سلامت و افتتاح دستگاه پرتو درمانی این بیمارستان و بازدید از مسجد جامع ساوه از دیگر برنامه های مونسان در مسافرت یک روزه به استان مرکزی است.
گفتنی است، موزه شهاب سنگ نراق به دنبال سقوط یک شهاب سنگ در این شهر تاسیس شد و برخی از شهاب سنگ های فرود آمده در جهان در این موزه جمع آوری شده است.
شهاب سنگ نراق به وزن دو کیلو و ۹۰۰ گرم در بامدادان 28 مردادماه سال 1353 بر روی سالن مدرسه در حال راه اندازی شهر نراق افتاد که این سقوط حفره ای به قطر ۳۰ سانتیمتر بر روی سقف سالن ایجاد کرد.
قسمتی از این شهاب سنگ به دانشگاه ژئوفیزیک تهران و بخشی به دانشگاه آخن تحویل گردید و قسمتی از آن در محل فرود اولیه(آزمایشگاه دبستان معصومی نراق) در معرض دید علاقمندان قرار دارد.
بر طبق مطالعات انجام شده شهاب سنگ نراق از نوع کندریتی است که از جهت شمال شرق سقوط کرده است و طبق بررسی ها این شهاب سنگ که جنس آن از سیلیس است 13 میلیون و 700 هزار سال قبل از سنگ مادر جدا شده و بعد از سرگردانی در فضا در 28 مرداد 1353 در سالن مدرسه معصومی این شهر فرود آمد.
نتایج تحقیقات صورت گرفته درباب شهاب سنگ نراق در مجلات معتبر جهان همچون ناسا و اخبار شهاب سنگ ها به اسم شهاب سنگ آسمانی نراق توسط پژوهشگران کشورهای بلژیک، آلمان، پرتغال و آمریکا چاپ و انتشار یافته است.

منبع: