به تهیه کنندگی اردوان جعفریان؛ آبی خاکستری داریوش آذر انتشار یافت، این آلبوم عاشقانه نیست

به گزارش آبنما کار داریوش آذر نوازنده و آهنگساز بعد از سال ها فعالیت در عرصه نوازندگی و آهنگسازی سرانجام نخستین آلبوم مستقل خود در مقام خواننده را منتشر نمود.

به گزارش آبنما کار به نقل از مهر، آلبوم «آبی خاکستری» به آهنگسازی و خوانندگی داریوش آذر که قبل از این عمده فعالیت های خویش را در عرصه نوازندگی متمرکز کرده بود، در چارچوب یک اثر مستقل به تهیه کنندگی اردوان جعفریان روانه بازار موسیقی شد.
داریوش آذر همچون هنرمندان فعال حوزه موسیقی است که فعالیت حرفه ای موسیقی را با نوازندگی ساز تخصصی کنترباس شروع کرد. نخستین تجربه حرفه ای این نوازنده بعد از طی مراحل مختلف آموزشی و دانشگاهی پیوستن به گروه محمدرضا شجریان بود. او با عنایت به شناختی که از موسیقی ایرانی، جهانی و نواختن سازهای باس به دست آورده بود، یکی از مناسب ترین گزینه ها برای نواختن «بم صراحی» از سازهای ابداعی استاد شجریان در نظر گرفته شد.
آذر در سال ۸۸ تا ۹۵ با فعالیت در سبک جز و پیوستن به گروه های «دنگ شو»، «پالت»، «دال» و دیگر گروه های تلفیقی یکی از موزیسین های فعال عرصه موسیقی شد. وی در سال ۱۳۹۰ همکاری خویش را با همایون شجریان شروع کرد که آلبوم «خداوندان اسرار» به آهنگسازی سهراب پورناظری حاصل این همکاری است.
آلبوم «آبی خاکستری» نخستین فعالیت فردی وی در فضایی توامان عاشقانه و اجتماعی متأثر از احوالات زمانه است. «براساس یک داستان واقعی» با آهنگسازی و تنظیم داریوش آذر، ضبط محمد شریعت، «زمین چرکین» با آهنگسازی و تنظیم داریوش آذر، ضبط کاوه عابدین و میکس و مستر آرش پاکزاد، «تا به کجا» به آهنگسازی داریوش آذر، تنظیم داریوش آذر و محمد شریعت، نوازندگی گیتار الکتریک مجید حیدری، ضبط محمد شریعت، میکس و مسترینگ محمد شریعت، «آبی خاکستری» با آهنگسازی و تنظیم داریوش آذر، نوازندگی کنترباس داریوش آذر، نوازندگی درامز امین طاهری، ضبط، میکس و مستر پیمان حاتمی، «اینک مهرتو» به آهنگسازی، تنظیم و نوازندگی کنترباس داریوش آذر، نوازندگی گیتار الکتریک و میکس و مسترینگ پیمان حاتمی، ضبط صادق تسبیحی، «سیاه سفید» به آهنگسازی گروه پالت، تنظیم داریوش آذر، نوازندگی کنترباس داریوش آذر، نوازندگی ویولن و ویولن آلتو میلاد عالمی، نوازندگی ویولنسل مهرداد عالمی، ضبط پیمان تسبیحی و میکس و مسترینگ پیمان حاتمی، «فانوس» به آهنگسازی و تنظیم نوید زمردی، نوازندگی کنترباس داریوش آذر، نوازندگی پیانو فراز عقیلی، درامز بهتاش ابوالقاسم، نوازندگی گیتار نوید زمردی، ضبط کاوه عابدین و میکس و مستر آرش پاکزاد، «ناگزیر»به آهنگسازی داریوش آذر، تنظیم محمد شریعت و نوازندگی گیتار الکتریک مجید حیدری و ضبط-میکس و مستر محمد شریعت، «طعنه بزن» به آهنگسازی داریوش آذر و تنظیم آیین احمدی فر، ضبط محمد شریعت و میکس و مسترینگ آرش پاکزاد، «بوسه بزن» به آهنگسازی داریوش آذر برگرفته از آهنگ berimbass اثر Renaud Garsia Fons با تنظیم داریوش آذر و محمد شریعت و نوازندگی گیتار آکوستیک ابراهیم علوی، نوازندگی کمانچه سیاوش مولایی، ضبط کاوه عابدین و میکس و مسترینگ محمد شریعت و «آغاز» به آهنگسازی و تنظیم و نوازندگی کنترباس داریوش آذر، نوازندگی ویولنسل آتنا اشتیاقی، نوازندگی ویولن آلتو پدرام فریوسفی، نوازندگی هارپ شیده شکرابی، نوازندگی گیتار آکوستیک ابراهیم علوی، نوازندگی ترومپت سعید ذبیحی، ضبط رضا فرهادی و میکس و مسترینگ پیمان حاتمی قطعات مختلف این آلبوم را می سازند.
اردوان جعفریان تهیه کننده، نشر و پخش جوان مدیریت پخش، مهدی جوادی نسب طرح و گرافیک، آرش عاشوری نیا عکس و هویار اسدیان چاپ و تولید گروه اجرایی آلبوم «آبی خاکستری» را می سازند.
داریوش آذر در توضیح این اثر نوشته است: «این یک آلبوم عاشقانه نیست. آخرین روزهای شهریور بود یک ماه پیش از اینکه برای نخستین بار ببینمت، لحظه ای که بعدها فهمیدم روز تولدت بوده. روی پل گلدن گیت بودم و نور چراغ های ماشین ها شبیه به چشم های آدما به نظرم میومد. اون لحظه چیزی برگرفته از این شعر رسول یونان زبان حال من بود. «مگر می شود از این همه چشم ها که گذشت یکی تو نباشی» هیچوقت ندونستم دردها از کجا آغاز شد. شاید از جغرافیای خاکستری پیر و خسته ای که بهش تعلق داشتم. اما سفر کردن هم مواجه تلخ تری شد. تمام زمین با همه زیبایی هاش چرکین بود. و شاید به خاطر همین بود که موسیقی برای رویای کودکانه یک جغرافیای آبی و بی مرز می بافت تا آرامش خیالی من باشه و امروز پس از گذشت ۳۵ سال با این آلبوم اون رویا واقعی بشه. مجموعه ای که پس از گذشتن همه این سال ها با دیدن تو آغاز به ساختش کردم. این یک آلبوم عاشقانه نیست…
حدود یک ماه بعدش بود که با سفرم به پاریس همه چی آغاز شد. همون شب اول توی سالن انتظار تئاتر از اون همه چشم ها که می گذشا ناگهان یکی تو بودی و بالاخره زمان من پس از این همه گذر لحظه ای ایستاد و به خودش استراحتی داد. باید مواظب رویاهایی که می بافیم باشیم. چون ممکنه خیلی زود به واقعیت تبدیل بشه. زیباترین لحظات زندگی من همون شب دیدارت با قدم زدن هامون توی کوچه پس کوچه های اون شهر افسانه ای به بامداد رسید. سه روز متوالی بود که می دیدمت و دیگه باید برای اجرای کنسرت به آلمان می رفتم. روز بعدش تو اومدی! اونقدر برام اعجاب انگیز بود که بازاول عاشقت شدم. چند روز بعد تو برگشتی به پاریس و من به شهر بوخوم رفتم و توی روزهای حمله تروریستی به پاریس تو تنها مسافر اتوبوس پاریس – بوخوم بودی. اون سفر ماه عسل ما شد و من از اول عاشقت شدم. به تهران برگشتم و با همه خطرکردن ها انتظارها و خستگی ها بازهم از اول عاشقت شدم. سالها برای دیدنت به پاریس میومدم و من هربار از اول عاشقت می شدم. بار اول سی و دوهزار و دویست و شصد و سه پُک انتظار کشیدم و به خودم که اومدم دیگه معتادت شده بودم. به تهران اومدی من باز اول عاشقت شدم. در تمام اون سال های دوری و فاصله و فیس تایم های طولانی، هربار ازاول عاشقت شدم.
ونهایت ترتیب همه آهنگ های این آلبوم با انسجامی متفاوت، روایت تک به تک اون لحظاتی شد که من تا به امروز همیشه و چندباره از اول عاشقت شدم. فرایند تکرار در عشق به هر چیز می تونه مرهم دردهای چنین جغرافیایی در چنین زمانه ای باشه! این یک آلبوم عاشقانه نیست. این یک داستان واقعی است.»