حق ثبت جهانی منبت ملایر محفوظ است وقتی آباده گوی سبقت را از ملایر می رباید

آبنما کار: ملایر را همگی با نام ˮشهر ملی مبل منبتˮ و شهر جهانی انگورˮ می شناسند؛ شهرستانی مهد هنر، فرهنگ و تاریخ، با مردمانی هنرمند و تاریخ ساز.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، هم اکنون ۴ هزار کارگاه منبت کاری با اشتغالزایی مستقیم برای ۸ هزار نفر و اشتغالزایی غیرمستقیم برای ۲۰ هزار نفر درسطح این شهرستان مشغول فعالیت هستند.
انجمن مبل و منبت ملایر از سال ها قبل فعالیت خودرا آغاز نموده و سپس ثبت ملی این هنر – صنعت، آورده مالی آن به دنبال برگزاری جشنواره های ملی مبل منبت و حضور توریستهایی از اقصی نقاط کشور، برای شهرستان و استان قابل توجه بوده است.
اما اخیراً با ثبت جهانی ” منبت آباده” دل نگرانی در میان منبت کاران ملایری به وجود آمده که مبادا روند ثبت جهانی منبت ملایر با آن همه پیشینه تاریخی و حجم تولیدات تحت الشعاع قرار بگیرد و حقی از این شهرستان ضایع شود.
حق ثبت جهانی منبت ملایر محفوظ است
سخنگوی کمیسیون فرهنگی و نماینده مردم ملایر در مجلس با اشاره به اینکه ثبت جهانی منبت آباده منافاتی با ثبت جهانی مبل منبت ملایر ندارد، اظهار داشت: طی مراجعات فراوان به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و برگزاری جلسات گوناگون با مسئولین مربوطه متوجه شدم در این راه هیچ حقی از ملایر ضایع نمی گردد.
حجت الاسلام و المسلمین احد آزادیخواه در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر اینکه امکان ثبت جهانی مبل منبت ملایر همچنان پابرجا می باشد، اضافه کرد: دلیل اینکه منبت آباده زودتر از ملایر ثبت جهانی شد، این است که این متأثر از فراهم بودن زمینه های لازم در این شهر است.
وی با اشاره به اینکه در حوزه منبت، آباده، نمادها، نشانه ها، تنوع کاری، مبمان شهری و مشارکت و فعالیت زنان در این حوزه به شدت مشهود است، بیان کرد: متأسفانه با وجود تذکرات فراوان ما به مسئولین ملایر هنوز زمینه و فضاسازی شهری در حوزه معرفی منبت ملایر برای ثبت جهانی فراهم نشده است، اما نمایندگان ملایر مجدانه پیگیر تحقق این امر در سطح جهانی هستند و باید زمینه های لازم را فراهم نماییم.
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر اینکه این حق برای ملایر محفوظ است، اشاره کرد: منبت آباده بیشتر روی منبت ریز نقش متمرکز شده و کاملاً از بحث مبل منبت ملایر مجزاست، در ملایر ۹۹ درصد حوزه کاری منبت کاران روی مبل متمرکز شده و یک درصد آن روی منبت های ریزنقش است.
آزادیخواه این مساله را یکی از ایرادات کاری منبت ملایر دانست و اظهارکرد: ایجاد تنوع در منبتکاری و محصولات تولیدی، مشارکت زنان در این هنر- صنعت، فضاسازی شهری و نصب المان ها و نمادها متناسب با شهر جهانی منبت باید در دستور کار فرمانداری، شهرداری، شواری شهر و میراث فرهنگی ملایر قرار بگیرید.
وی با اشاره به سفر اخیر معاون اول رئیس جمهور به ملایر، اضافه کرد: تقاضای اصلی ما از دکتر جهانگیری، ثبت جهانی منبت ملایر بود و وی با بازدید از شهرک مبلمان حاجی آباد به دکتر پویا محمودیان معاون سازمان میراث فرهنگی دستورات لازم را در این خصوص داد و خوشبختانه زمینه برای ثبت جهانی منبت ملایر فراهم است.
نواقص کاری حوزه منبت ملایر باید رفع شود
نائب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی و دیگر نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی باز با اشاره به اینکه ثبت جهانی مبل منبت ملایر همچنان در دستور کار قرار دارد و ربطی به ثبت جهانی منبت آباده ندارد، اظهار داشت: با سفر چند روز پیش دکتر پویا محمودیان معاون سازمان میراث فرهنگی به ملایر و بازدید از توانمندی های این حوزه مقدمات کار فراهم گردید.
محمد کاظمی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه منبت آباده روی منبت سنتی و منتب کاری روی قطعات کوچک و عمدتاً ریز نقش است، اظهار نمود: منبت ملایر روی مبل انجام می شود و این، دو مقوله کاملاً جداست.
وی با اشاره به اینکه نمایندگان ملایر به شدت پیگیر تأیید مقدمات کار هستند و سازمان میراث فرهنگی هم در این راستا ورود جدی داشته است، افزود: البته در این زمینه ایراداتی به کار منبت ملایر گرفتند که باید سریع تر رفع شد.
نماینده مردم ملایر در مجلس اشاره کرد: ورود زنان به این بحث، ایجاد وجهه و شاکله شهری متناسب با شهر جهانی منبت و اینکه مشهودات شهری ما باید حکایت از ثبت جهانی این هنر- صنعت داشته باشد باید توسط متولیان امر در ملایر پیگری و احصا شود.
کاظمی از شهرداری و میراث فرهنگی خواست برای رفع نواقض موجود وارد عمل شوند تا بزودی شاهد ثبت جهانی منبت ملایر باشیم.
فعالیت حرفه ای ۱۵ زن منبت کار در ملایر
در ادامه رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ملایر با تاکید بر اینکه ثبت جهانی منبت آباده آزار و لطمه ای به ثبت جهانی منبت ملایر نمی زند و این دو سوژه کاملاً مجزاست، اظهار داشت: منبت آباده با حجم کم و با تعداد کارگاه های کوچک و محدود، بیشتر روی منبت سوزنی و منبتکاری ظریف متمرکز شده است.
ابراهیم جلیلی در گفت و گو با ایسنا، اشاره کرد: منبت ملایر با حجم تولیدات و مبادلات تجاری عظیم روی مبل منبت که عمدتاً گل درشت و روی مبل نقش زده می شود، تمرکز دارد.
وی اضافه کرد: البته ما منبت کاری هایی هم روی محراب، قاب آئینه، تابلو، ظروف غذاخوری، درهای چوبی، دسته چاقو، میز پذیرایی، میز ناهارخوری و آباژور هم داریم.
جلیلی با تاکید بر اینکه روند ثبت جهانی منبت ملایر روال عادی خودرا طی می کند و گزارش کارشناسی مربوطه تهیه شده و نمایندگان مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی طی ملاقات هایی با مسئولین سازمان میراث فرهنگی پیگیر تحقق این امر هستند، اضافه کرد: پیرو این پیگیری ها اخیراً میزبان دکتر محمودیان، معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی بودیم.
وی یادآورشد: درپی این سفر مقرر شد شهرداری نسبت به نصب المان متناسب با مبل منبت، ایجاد حال و هوا و فضاسازی لازم متناسب با شهر جهانی منبت در ملایر و نامگذاری یکی از خایابان ها به نام “منبت” اقدام نماید.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ملایر اشاره کرد: ساماندهی خانه صنایع دستی و ورود زنان به این حرفه در دستور کار این اداره قرار دارد.
جلیلی اضافه کرد: چون منبت ملایر بیشتر روی مبلمان بعنوان یک کار سنگین و مردانه است، بدین سبب ما برای مشارکت زنان نسبت به برگزاری مراحل مقدماتی و تکمیلی آموزش منبت سوزنی با حضور اساتید برجسته کشوری اقدام کردیم.
وی با اشاره به صرف ۱۵ میلیون تومان برای آموزش ۲۲ نفر، اظهار نمود: درحال حاضر ۱۵ نفر از بانوان هنرمند ملایر به صورت حرفه ای در زمینه منبت سوزنی فعالیت می نمایند.
گزارش از: مهناز روزبهانی، خبرنگار ایسنا، منطقه همدان